RDW RŚŻ i DK

REJONOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY w PARAFII św. JANA CHRZCICIELA

W dniu 21 listopada 2015 r., w naszej parafii, kolejny raz, miał miejsce Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło – Życie. Tematem tego spotkania były słowa: „Moc Ducha Świętego w Biblii”.
W spotkaniu uczestniczyły grupy oazowe z rejonu I realizujące charyzmat Ruchu Światło-Życie, powołanego przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego: oazy dzieci, oazy młodzieży, a także wspólnota dorosłych „Wody Jordanu” oraz małżeństwa i rodziny z Domowego Kościoła z rejonu III, IV i VI
Przybyłych przywitał ks. Ryszard Gacek, zapalona została świeca – symbol obecnego w zgromadzeniu Chrystusa, przez co zawiązana została oazowa wspólnota i odmówiona została wspólna modlitwa o potrzebne dary Ducha Świętego.
Kolejnym punktem spotkania byłą konferencja, którą wygłosił ks. Paweł Ochocki, a której tematem było podane na wstępie tej relacji motto. Przywołując słowa znanego pisarza religijnego, Romana Brandstaettera, prelegent zaznaczył, że Biblia jest wyjątkową Księgą wśród innych książek, gdyż słowa zapisane w Piśmie Świętym, są pełne Ducha. Przykładem dla nas jest Najświętsza Maryja Panna, która w pełni przyjęła to Słowo. Jej zgoda na przyjęcie tego Słowa, które stało się Ciałem, spowodowała, że Bóg wkraczając w historię całego świata, zmienił ją. Maryja przyjmując Słowo, wydała najwspanialszy owoc: Zbawiciela.
Przez fakt, że Słowo to jest wypełnione Duchem, nie jest to tylko litera, nie jest ono tylko opisem minionych, historycznych wydarzeń, ale jest adresowane indywidualnie do każdego z nas. Przyjęcie przez człowieka z wiarą słowa Bożego, wydać może owoce, choć często jest to połączone z wielkim trudem. Słowo Boże mówi co w nasz jest dobre, a co złe i to może budzić lęk. Nie lubimy słuchać prawdy o sobie, zwłaszcza, gdy odkrywa nasze negatywne cechy. Prawda ta jednak nie ma destrukcyjnego charakteru, nie przygniata, ale prowadzi do Boga, do pełnej wolności. Słowo Boże jest motorem naszej twórczej przemiany życia. Ale spotkanie z Bożym Słowem prowadzi nas także do konfrontacji ze Złym Duchem, który chce zasiać w nas lęk przed czytaniem Słowa. To są narzędzia Diabła: strach i lęk. W ten sposób chce nas tego spotkania z Bogiem w Jego słowie odciągnąć.
Kończąc, ks. Paweł, zaproponował, aby czytając Pismo Święte, zaznaczać pewne fragmenty najbardziej nas poruszające i często do nich wracać, tak, by słowa te stanowiły dla nas swoistą drogę życiową.
Kolejny etap spotkania stanowiła praca w grupach (dzieci, młodzież, dorośli), podczas której uczestnicy zastanawiali nad pytaniami: kim jest dla mnie Duch Święty oraz czy uświadamiam sobie Jego obecność w moim życiu? Podsumowanie przemyśleń przedstawione zostały na wspólnym spotkaniu w świątyni.
W każdym spotkaniu w formacji Ruchu Światło-Życie, jest czas na indywidualne spotkanie z Bogiem, zwane „Namiotem Spotkania”. W tym czasie każdy z uczestników mógł rozważać przed wystawionym Najświętszym Sakramentem tekst z listu do Koryntian (1 Kor. 12, 1-11) o charyzmatach Ducha Świętego.
Kulminacyjnym momentem dnia wspólnoty była Eucharystia. O ile we wcześniejszych zajęciach liczba uczestników nie była wielka, to na Mszę św., w południe, doszło wiele osób. Mszę św. koncelebrowało 4 kapłanów: ks. Andrzej Tupek – diecezjalny moderator Domowego Kościoła i on przewodniczył, ks. Michał Leśniak – diecezjalny moderator Ruchu Światło- Życie, ks. Jan, z sąsiedniej parafii Najświętszego Imienia Maryi z Rakowic, moderator jednego z kręgów Domowego Kościoła w tejże parafii oraz ks. Ryszard Gacek, który reprezentował naszą świętojańską wspólnotę.
Kazanie wygłosił ks. Michał Leśniak. Zastanawiając się nad tematem spotkania: moc Ducha Świętego w Biblii, zauważył, że działanie Trzeciej Osoby Boskiej, mimo że w Dziejach Apostolskich widać to najbardziej, przejawia się w całym Piśmie Świętym, od początku, gdyż był przy stwarzaniu całego wszechświata. W wielu miejscach, w działalności konkretnych osób, widać moc i działanie Ducha.
Ten rok pracy formacyjnej Ruchu Światło-Życie poświęcony jest szczególnie odkrywaniu działania Ducha Świętego w każdym z nas, to jak bardzo potrzebujemy Jego obecności. U podstaw naszego ruchu stoi doświadczenie charyzmatyczne, wylania Ducha w kilku miejscach, gdzie oazowicze gromadzili się na rekolekcjach. Dzięki Duchowi tworzymy Kościół i dzięki Niemu świat może ujrzeć Boga. Ale świat może Boga zobaczyć przez nas: gdy tworzymy kochające się, otwarte na dar życia rodziny, gdy młodzi ludzie nie wstydzą przyznać się do Pana. To Duch nas pobudza i daje moc, abyśmy byli świadkami, gdyż bez Jego pomocy nie jesteśmy w stanie wyznać naszej wiary.
Bardzo ważnym jest to, ze zgromadziliśmy się tutaj, tworząc jedność. Rejonowy Dzień Wspólnoty jest nawiązaniem do dnia wspólnoty na rekolekcjach oazowych, tego wielkiego zamysłu Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Całe Pismo Święte jest pełne przykładów działania Ducha. Jeśli tylko chcemy, Bóg da nam Jego moc i pośle nasz do ludzi, aby świadczyć o Nim. Jeśli tylko będziemy tego chcieli – zakończył kaznodzieja.
Przed rozesłaniem ks. Ryszard wyraził swoją wdzięczność za przybycie kapłanom, wygłoszoną konferencję i homilię, wszystkim grupom Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła wraz z parami rejonowymi i parą diecezjalną oraz tym, którzy przyczynili się, aby ten dzień mógł się odbyć.
Cały czas spotkaniu towarzyszyły relikwie świętych Zeli i Ludwika Martin – rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
Ostatnim punktem spotkania był tradycyjny wspólnie przygotowany i spożyty, „słodki” posiłek – agapa.

  • więcej zdjęć,  nagrania konferencji i homilii – zakładka Media