ŚDM 2016 w naszej parafii

AŚDM 2016 w naszej parafii

Historyczne wydarzenie, jakim były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, rozgrywały się na wielu płaszczyznach. Było to spotkanie przede wszystkim religijne, ale przy tej okazji miały też miejsce imprezy kulturalne (koncerty, spektakle, wystawy itp.) czy społeczne. Również i w naszej parafii miało miejsce wiele spotkań związanych z ŚDM-2016.
Bezpośrednie wejście w klimat ŚDM nastąpił w naszej wspólnocie w niedzielę 24 lipca. O godz. 16.00 odprawiona została Msza św. dla międzynarodowych wolontariuszy rekrutujących się spośród Rycerzy Kolumba. Koncelebrze przewodniczył ks. bp. Andrzej Wypych – biskup pomocniczy z Chicago w USA, wśród koncelebransów byli także kapłani ze Stanów Zjednoczonych i Polski. Kazanie do zebranych, w języku polskim i angielskim, wygłosił ks. bp. Andrzej Wypych.
Drugim w tym dniu, ważnym wydarzeniem było świadectwo p. Mary Wagner, obrończyni życia z Kanady. Szeroka relacja z tego spotkania została zamieszczona poniżej (kliknij tutaj).
W poniedziałek 25 lipca zaczęli przebywać do naszej parafii pielgrzymi z wielu krajów, w tym: ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Białorusi, Ukrainy, Libanu, Litwy, Albanii, Rumunii. Były też grupy polonijne, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kolumbia, Niemcy. Zostali oni zakwaterowani w budynkach szkolnych (SP nr 2 oraz Gimnazjum nr 9) oraz u rodzin. W tym dniu wieczorem miało odbyć się spotkanie z ks. abp. chaldejsko-katolickim kurdyjskiego Irbilu Baszarem Warda (Irak) na temat: Prześladowanie kościoła na Bliskim Wschodzie. Niestety ks. arcybiskup nie zdołał przybyć z ogarniętego konfliktem zbrojnym Iraku. W to miejsce przeniesione zostało ze środy (27 lipca) spotkanie z p. Vicki Thorn z USA. Konferencja ta była uzupełnieniem tematyki podjętej przez p. Mary Wagner. O ile działania p. Wagner skupione są na przeciwdziałaniu aborcji, o tyle p. Thorn mówiła o tworzonej przez nią sieci poradnictwa i duszpasterstwa dla osób – zarówno kobiet jak i mężczyzn – dotkniętych zespołem post aborcyjnym. Wykład ten był niezmiernie interesujący, a nasz Gość podawał wiele niesamowitych, najnowszych odkryć naukowych, dotyczących funkcjonowania zarówno

organizmu kobiet, jak i mężczyzn (!) dotkniętych zespołem post aborcyjnym. Dowody te, natury medycznej i psychologicznej, przemawiają mocno i zdecydowanie przeciw aborcji. Oczywiście cały czas aktualne są argumenty natury etyczno-moralnej. Po konferencji istniała możliwość zdawania przez słuchaczy pytań. Niestety, z tego fascynującego spotkania skorzystała niewielka grupa parafian.
Wtorek 26 lipca był dniem oficjalnego rozpoczęcia ŚDM. Na krakowskich Błoniach, inaugurującą Mszę św. oprawił ks. kardynał Stanisław Dziwisz, w której uczestniczyło ok. 600 tys. przybyłych z całego świata młodych pielgrzymów.
Wieczorem w naszej świątyni odbył się koncert chóru z USA rodziny Mueller (The Mueller Family Schola), mieszkających w czasie pielgrzymki w naszej parafii.
Ten niecodzienny zespół tworzą: Christopher Mueller, jego żona Constanza i ich troje dzieci – 12-letnia Christina, 10-letni Michael Gabriel i 7-letni Raphael. W swym repertuarze mają utwory religijne, ze szczególnym uwzględnieniem chorału gregoriańskiego i pieśni bizantyjskich. Swym śpiewem ubogacają liturgie Mszy św. w rozmaitych kościołach (m.in. Stamford, Bridgeport, Waszyngton, katedra Świętego Patryka w Nowym Jorku). Towarzyszą również innym zespołom. Przez lata Chris pracował jako organista i dyrygent w bazylice św. Jana w Stamford. W naszej świątyni usłyszeliśmy wiele wspaniałych dzieł muzycznych z rozmaitych czasów (począwszy od XI w.), podzielonych również na okresy roku liturgicznego. Wśród wykonywanych przez rodzinną scholę pieśni znalazły się utwory chorału gregoriańskiego, kompozycje pochodzące także z późniejszych czasów, aż po współczesność (np. muzyka skomponowana przez Christophera Muellera do słów słynnego hymnu Ubi caritas). Usłyszeliśmy również gregoriańskie Regina coeli laetare („Królowo nieba, wesel się”) i Salve, Regina („Witaj, Królowo, Matko miłosierdzia”), czy Ave Maria oraz kilka psalmów. Po koncercie cała rodzina otrzymała od ks. prob. Jerzego Serwina parafialne upominki.
W dniu 27 lipca, po południu, przybył do naszej ojczyzny Ojciec Święty Franciszek, który przywitany został na lotnisku Balice przez Prezydenta RP, po czym dalszy ciąg uroczystości powitalnych, spotkanie z władzami i z korpusem dyplomatycznym miało miejsce na Wawelu, po czym nastąpiło w katedrze spotkanie  papieża z biskupami.
W tym dniu miały miejsca w naszej parafialnej świątyni spotkania modlitewne wspólnoty Tyberiade z Belgii, a później wspólnoty Catolic Christian Outreach z Kanady. Wieczorem zaś odbyła się przełożona z poniedziałku konferencja nt. prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie, wygłoszona przez panią Jacqueline Isaac.
Czwartek 28 lipca był dniem oficjalnego powitania Ojca Świętego na krakowskich Błoniach, który tam przyjechał tramwajem. Rano natomiast papież Franciszek odprawił na Jasnej Górze dziękczynną Mszę św. z okazji jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.
W tym dniu, jak i w następnym, przed południem, w naszej świątyni, sprawowane były Msze św. oraz głoszone katechezy dla pielgrzymów z Włoch i Albanii. W środę przewodniczył im ks. abp. Angelo Massafra, przewodniczący konferencji Episkopatu Albanii i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, zaś w piątek ks. bp Giacinto-Boulos Marcuzzo, biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy, rezydujący w Nazarecie wikariusz patriarchalny dla Izraela.
Wieczorem natomiast w naszym kościele odbyły się koncerty Lorenzo Belluscio (Włochy) i zespołu „Blask” (Polska).
Lorenzo Belluscio to 24-letni włoski piosenkarz pochodzący z miasta Vicenza w północno-wschodnich Włoszech. Jak mówił, śpiewać zaczął w wieku 15 lat. Pochodzi z katolickiej rodziny, ale w młodzieńczym okresie trochę odszedł od Boga, ale kilka pobytów w Medjugorie wpłynęło na dalsze losy jego życia: postanowił postawić przed sobą tylko Boga i wspierać młodych pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową. Postanowił śpiewać tylko utwory, które mogłyby czynić dobro oraz przekazywać pozytywne wartości miłości i pokoju. Podkreślił m.in., że zdajemy sobie sprawę, że nigdy nie jesteśmy sami, że ważne jest, aby żyć spokojnie. Codziennie doświadczamy, że Jezus idzie z nami, nigdy nas nie opuszcza, nawet wtedy, gdy Go odrzucamy.
Jego piosenki to rozmaite kompozycje od rocka do popu, a także z elementami tańca ludowego. Mówią o nieskończonej miłości Boga do człowieka, o zmartwychwstaniu i życiu, które nigdy się nie kończy, o wartości modlitwy, chrześcijańskiej aktywności w naprawianiu świata, o ekologii.
Bardzo się ucieszył, kiedy go powiadomiono, że będzie koncertował w Krakowie podczas ŚDM w parafii położonej niedaleko centrum. Potraktował ten występ, jako świadectwo swego życia i wiary w Jezusa Chrystusa, które przedstawił w mieście tak ważnym dla duchowości chrześcijańskiej w Polsce, mieście św. Siostry Faustyny, św. Jana Pawła II, czy św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Piątek 29 lipca to wizyta Ojca Świętego w byłych niemieckich obozach zagłady Auschwitz i Birkenau oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Po południu ma miejsce spotkanie z młodymi i uczestnictwo w Drodze Krzyżowej (Krakowskie Błonia). Natomiast w naszej świątyni wieczorem miał miejsce kolejny koncert Muzyki Polskiej, w wykonaniu muzyków krakowskich.
Przez dwa ostanie dni: sobota, 30 lipca i niedziela 31 lipca, miejscem spotkania młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem jest na Campus Misericordiae. Przez całą sobotę rzesze pielgrzymów podążały na całonocne czuwanie modlitewne.
Natomiast w tym dniu rano, Ojciec Święty nawiedził Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie miała miejsce Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży oraz odprawił Mszę św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami z Polski.
Msza św. rozesłania zakończyła ŚDM. W Eucharystii sprawowanej przez Ojca Świętego na Campus Misericordiae, uczestniczyło prawie 2,5 mln. wiernych.
Przed odlotem z Polski papież spotkał się jeszcze na Tauron Arena z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016.
W naszej parafii w czasie ŚDM gościliśmy blisko 1,2 tys. młodzieży z różnych części świata, nie licząc gości i przyjaciół parafian. Posługę na katechezach i liturgii pełniło 12 biskupów – głównie z Włoch – kilkudziesięciu kapłanów i sióstr zakonnych.
Był to ogromny wysiłek, wielu parafian, którzy zaangażowali się w organizację tego wydarzenia. Tą drogą składamy gorące podziękowania: szczególnie wszystkim woluntariuszom, Rycerzom Kolumba, służbie kościelnej, parafianom za godne przyjęcie pielgrzymów w mieszkaniach oraz za dyżury, ofiarowane ciasta i różne produkty do poczęstunku.
Z okazji ŚDM wydany został specjalny numer „Głosu Świętojańskiego” w języku polskim, angielskim i włoskim zawierający historię i świadectwa naszych parafian.