Akatyst (54)

MODLITWA AKATYSTEM KU CZCI BOGURODZICY

Akatyst wywodzi się z liturgii bizantyjskiej. Jest to rodzaj hymnu liturgicznego, typowego dla chrześcijańskich kościołów wschodu, zwłaszcza posługujących się językiem greckim, przede wszystkim dla Cerkwi prawosławnej. Największe zasługi w powrocie Akatystu do liturgii Kościoła Rzymsko-Katolickiego ma święty Jan Paweł II, wskazując to nabożeństwo, wspólne dla obu Kościołów, jako na drogę prowadzącą do pełni jedności.
W dniu 17 grudnia, kolejny już raz mogliśmy modlić się w naszej świętojańskiej świątyni, śpiewem Akatystu.
W przyciemnionej świątyni, rozjaśnionej tylko blaskiem świec, rozpoczęło się misterium. Liturgicznemu zgromadzeniu przewodniczył ks. Paweł, zaś od strony muzycznej przygotował go i prowadziła parafialna wspólnota akademicka Psalterion.
Podczas przepięknego śpiewu, rozważ można było głębokie treści teologiczne, zawarte w słowach.
Nabożeństwo odprawione zostało przed ołtarzem z ikoną M. B. Nieustającej pomocy, którą przy zakończeniu każdego kontakionu kończącego się dziewięciokrotnym wspólnym śpiewem alleluja, okadzano przez służbę liturgiczną, napełniając świątynię wonnym dymem kadzidła.
I choć nasz śpiew nie był tak może piękny – jak to zauważył ks. Paweł – jak to czynią chóry naszych braci prawosławnych, to jednak płynął z głębi serca wielbiąc Bożą Rodzicielkę.

***

Nieco więcej o Akatyście napisane zostało przy okazji pierwszego wykonania w roku 2015 → kliknij tutaj