Archiwum – wydarzenia rok 2018

  1. Opłatek parafialny 06/07.01.2018
  2. Reformacja w 500-lecie wystąpienia Lutra – wykład prof. W. Kęder 16.01.2018.
  3. Siostry Sercanki 21.01.2018.
  4. Występ chóru Vox Clamantis 28.01.2018

 

 

„I nie wódź nas na pokuszenie”

Taki tytuł nosił wykład-konferencja ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka, biblisty z Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, która miła miejsce w dniu 13 lutego, w naszej parafialnej auli.

czytaj więcej…

 

 

Otwarcie nowej kancelarii parafialnej

W dniu 15.02.br. nastąpiło oficjalne otwarcie działalności kancelarii parafialnej w nowym pomieszczeniu. Kancelaria została poświęcona przez ks. bpa J. Szkodonia w dniu 22 września 2017 r. podczas wizytacji kanonicznej naszej parafii.

czytaj więcej…

 

 

PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ

W dniach 12- 19 lutego odbyła się pielgrzymka do Ziemi Świętej, której duchowym opiekunem był ks. Łukasz Nizio.
Wylatujemy samolotem z Warszawy i po trwającym ok. 3,5 h locie, lądujemy na lotnisku im. Dawida Ben Guriona w Tel-Awiwie.

czytaj więcej…

 

 

Arcybractwo Miłosierdzia w Krakowie – prelekcja

W dniu 13 marca w parafialnej auli miał miejsce wykład p. Henryka Sala – Brata Starszego Arcybractwa Miłosierdzia, pt. „Czy idee ks. Piotra Skargi są aktualne w XXI w.
Na wstępie gościa przywitał i przedstawił ks. proboszcz. Z p. Henrykiem, jak wspomniał ks. proboszcz, poznał się przy okazji Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie, który odpowiedzialnym był za logistykę: wyżywienie i zakwaterowanie.

czytaj więcej…

 

 

STACJA LITURGII WIELKOPOSTNEJ W NASZEJ ŚWIĄTYNI

W czwartek 15 marca, nasz kościół, św. Jana Chrzciciela został wyznaczony jako miejsce spotkania stacyjnego w ramach wielkopostnego pielgrzymowania.
Tradycja takiej pielgrzymki i liturgii stacyjnej powstała w Rzymie, gdyż przez kilka pierwszych wieków biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła – katedra biskupa powstała dopiero w IV w.

czytaj więcej…

 

 

Droga Krzyżowa Wspólnoty Akademickiej Psalterion.

Wielki Post to czas pokuty, nawrócenia ale przede wszystkim przygotowania nas do godnego przeżycia Męki Pańskiej, Śmierci i Zmartwychwstania. Jest to więc idealny moment, aby zastanowić się nad swoim życiem, postępowaniem a także zadać sobie ważne pytanie – Kim tak naprawdę jestem?

czytaj więcej…

 

 

MSZA ŚW. SZKOŁĄ MĘSKOŚCI

Po takim tytułem odbyły się w naszej parafii, w dniu 17 marca, 1-dniowe rekolekcje dla mężczyzn. Organizatorem tego dnia skupienia byli Rycerze Kolumba, głównie w działającej naszej parafii radzie 15128. Rozważania prowadził ks. dr Piotr Studnicki.

czytaj więcej…

 

 

Niedziela Palmowa AD 2018

Szczególną oprawę liturgiczną miała Msza św. o godz. 10.30, na którą przyszło wiele dzieci trzymając w rękach palmy i palemki rozmaitej wielkości, bardzo kolorowe, przyozdobione wysuszonymi kłosami, trawami, bukszpanem, wstążkami.

czytaj więcej…

 

 

Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii

Tradycyjnie, kolejny już z raz, wieczorem w Niedzielę Palmowa wyruszyła ulicami naszego osiedla Droga Krzyżowa, której główną intencję byłą prośba o dary Ducha Świętego dla tworzących naszą parafię, zaś szczególnie za tych, którzy tkwiąc w grzechach, nie chcą się z nich wyzwolić.

czytaj więcej…

 

 

Szkolenie dla kandydatów na wolontariuszy

Przez kolejnych 8 tygodni, w dniach 29.01- 22.03. miały miejsce zajęcia, w ramach których uczestnicy przygotowywali się do opieki w warunkach domowych nad osobami przewlekle chorymi, jak również do pracy w wolontariacie w krakowskim hospicjum.

czytaj więcej…

 

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Uroczystość Zwiastowania NMP, Ojciec Święty Jan Paweł II w 1992 r. ogłosił, jako Dzień Świętości Życia i Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W bieżącym roku dzień 25 marca wypadał w Niedzielę Palmową i dlatego uroczystość Zwiastowania została przeniesienia na dzień 9 kwietnia – po wielkanocnej oktawie.

czytaj więcej…

 

 

Imieniny ks. Ryszarda Gacka

3 kwietnia kalendarz liturgiczny wspomina św. Ryszarda de Wyche (1197-1253), biskupa angielskiego Chichester, wielkiego obrońcę niezależności Kościoła od władzy świeckiej. Tego dnia imieniny obchodzi nasz wikariusz ks. Ryszard Gacek. On też przewodniczył we wtorek wieczornej uroczystej koncelebrowanej Eucharystii. Współkoncelebransami byli: ks. prob. Jerzy Serwin, ks. prał. Grzegorz Cekiera, ks. Krzysztof Sojka, ks. Mariusz Susek i ks. Łukasz Nizio. Natomiast ks. Paweł Ochocki zasiadł za kontuarem naszych organów.

czytaj więcej…

 

Dekanalna pielgrzymka do grobu św. Stanisława na Wawelu

Tradycyjnie, przed uroczystościami ku czci św. Stanisława BM i procesji z Wawelu na Skałkę, w ramach nowenny, do znajdującego się w wawelskiej katedrze grobu świętego, pielgrzymują duchowni i wierni, z poszczególnych krakowskich dekanatów.
Wierni z naszego dekanatu i tym samym naszej parafii, pielgrzymowali na Wawel w dniu 30 kwietnia br.

czytaj więcej…

 

Bierzmowanie AD. 2018

W czwartkowy wieczór 25 kwietnia 32 gimnazjalistów z naszej parafii przyjęło kolejny sakrament chrześcijańskiej inicjacji – bierzmowanie. Szafarzem był krakowski biskup senior ks. bp Jan Zając. Koncelebrowaną Mszę św. wraz z Dostojnym Gościem sprawowali: ks. proboszcz Jerzy Serwin, ks. Mariusz Susek, ks. Paweł Ochocki oraz pochodzący z naszej parafii goście ks. Andrzej Wasilewski-Kruk i ks. Mieszko Ćwiertnia.

czytaj więcej…

 

 

Zagrożenie islamem – wykład ks. prof. Dariusza Oko

Kolejny raz, w dniu 15 maja, gościliśmy w naszej parafii ks. prof. Dariusza Oko, który wygłosił wykład pt. „Islam jako zagrożenie dla Polski, Europy i chrześcijaństwa.
Spotkanie rozpoczęło się wieczorną Mszą św., podczas której nasz gość wygłosił słowo Boże. Odniósł się on do widocznej, agresywnej ekspansji islamu w europejskich, chrześcijańskich państwach, takich jak m.in. Bośnia i Hercegowina, Armenia, oraz współczesnego procesu przebiegającego na zachodzie Europy (Francja, Niemcy, Szwecja).

czytaj więcej…

 

Pielgrzymka do Szczepanowa i Zabawy

W sobotę 5 maja 2018 roku Koło Przyjaciół Radia Maryja działające przy parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie na Prądniku Czerwonym odbyło pielgrzymkę śladami św. Stanisława Biskupa i Męczennika do Szczepanowa i Zabawy – miejsca urodzenia i życia błogosławionej Karoliny Kózkówny.

czytaj więcej…

 

Pożegnanie ks. dr. Krzysztofa Tadeusza Sojki.

W dniu 1. maja 2018 r. odszedł do Domu Ojca, przeżywszy 78 lat życia, w 55 roku kapłaństwa śp. ks. dr Krzysztof Tadeusz Sojka.
Uroczystości pogrzebowe trwały 2 dni: 4 i 5 maja.

czytaj więcej…

 

SZÓSTY ŚWIĘTOJAŃSKI KAPŁAN
PRYMICJE ks. PATRYKA JAGOSA

W niedzielę Trójcy Przenajświętszej 27 maja, kolejny, szósty już, pochodzący naszej parafii kapłan, ks. Patryk Jagos, sprawował w świętojańskiej świątyni pierwszą, prymicyjną Mszę św. Dzień wcześniej, w wawelskiej katedrze, przyjął świecenia kapłańskie.

czytaj więcej…

 
 

IDZIE NASZ PAN

Jak to ma miejsce od wielu już lat, uroczystość Bożego Ciała, to wspólna procesja dwóch wspólnot parafialnych: Pana Jezusa Dobrego Pasterza oraz św. Jan Chrzciciela. W tym roku rozpoczęła się ona Mszą św. przy kościele Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

czytaj więcej…

 

25 lat grupy Modlitewnej

W sobotni wieczór 2 czerwca 2018 r. sprawowana była w naszej świątyni Msza św. z okazji 25-lecia istnienia Diakonii Modlitwy działającej w ramach Ruchu Światło-Życie Wody Jordanu (wcześniej nazywanej Grupą Modlitewną). Na zaproszenie do świętowania odpowiedziało dwóch kapłanów opiekujących się Grupą w latach poprzednich.

czytaj więcej…

 
 

MUZYKA ORGANOWA U św. JANA

W ramach II Świętojańskiego Spotkania z Muzyką Organową, niedziele 3 czerwca odbył się pierwszy koncert. Za kontuarem naszych organów zasiadła p. Maria Barcewicz, studentka V roku Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Plan koncertu obejmował następujące utwory:

czytaj więcej…

 

Kolejne rekolekcje z indyjskim misjonarzem

W niedzielę 3 czerwca 2018 r. po raz kolejny nasza świątynia gościła o. Josepha Vadakkela z Indii w ramach jednodniowych rekolekcji ewangelizacyjnych. Pierwszą część stanowiła Msza św. z rozważaniami naszego gościa i nabożeństwem uwielbienia, zaś druga część z konferencją – jak zawsze – odbywała się w Centrum Reduta

czytaj więcej…

 
 

IMIENINY s. JOLANTY

W dniu 15 czerwca, w dzień wspomnienia bł. Jolanty, swoje imieniny obchodziła nasza siostra zakrystianka. Tradycyjnie już z tej okazji odprawiona została koncelebrowana Msza św. w intencji solenizantki. Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. proboszcz, jako przewodniczący oraz ks. Ryszard.

czytaj więcej…

 
 

VII Spotkania Świętojańskie.

To już tradycja: przed parafialnym odpustem wszyscy parafianie mogą spotkać się na wspólnej zabawie.
Dzień 17 czerwca, zbliża się godzina 15.00. Już rozpalone zostały grille z kiełbaskami i oscypkami, parują kotły z grochówką, Rycerze Kolumba przygotowują potrawy, przykościelny plac, po którym biega lajkonik, a którego odgrywa p. Piotr Piecha, wypełnia się zapachem smakowitych woni. Schodzą się parafianie i goście aż wreszcie rozlega się intro, zostaje przecięta wstęga i ks. proboszcz Jerzy Serwin oficjalnie ogłasza, że rozpoczęły się VII Spotkania Świętojańskie.

czytaj więcej…

 

Komentarze są wyłączone.