ZŁOM METALI KOLOROWYCH

ZBIERAMY ZŁOM METALI  KOLOROWYCH

Jak informowaliśmy, na wykonanie drzwi do naszej świątyni rozpoczęta została zbiórka złomu brązu i metali kolorowych (nie stalowych!) – mosiądzu, miedzi, cyny, który będziemy zbierać i wymieniać na brąz. Może w naszych domach, naszych krewnych i przyjaciół, piwnicach czy na działkach, w znajduje się wiele niepotrzebnych i zbędnych przedmiotów, które mogą jeszcze posłużyć  to do tak szczytnego celu. Co może być w naszych domach źródłem tych metali? Oto konkretne przykłady metalowych przedmiotów zalegających w naszych piwnicach, altankach czy pawlaczach:

Miedź czysta: nagrzewnice z gazowych piecyków łazienkowych, tzw. podkowy z kuchennych pieców węglowych do nagrzewania wody, uzwojenia silników i transformatorów – niestety drut pokryty jest lakierem izolacyjnym, a także trzeba uzwojenia oddzielić od stalowych rdzeni, elementy motoryzacyjne, elementy elektrotechniczne, ścinki i skrawki rurek i kształtek po montażu miedzianych instalacji wodnych lub CO, różne drobiazgi, bibeloty i „ozdóbki, jak np.: dzwoneczki, figurki itp.

Mosiądz: płaskie klucze do zamków i wkładki do zamków typu yetti, yalle, klamki i szyldziki z zamków, krany, zawory wodne,  gazowe i od kaloryferów, baterie łazienkowe i kuchenne – uwaga są one często pokryte niklem lub chromem – ale pokrętła do baterii najczęściej wykonane są z innego stopu (znal) i do naszych celów się nie nadają, elementy armatury oraz instalacyjne do wody, gazu, CO, elementy motoryzacyjne, elementy elektrotechniczne, metalowe elementy, zdemontowane z nagrobków, łuski od amunicji, różne drobiazgi, moździerze, bibeloty i „ozdóbki, jak np.: dzwoneczki, figurki itp.
 Mosiądz ma „złoty” kolor. Jeżeli element pokryty jest warstwą innego metalu lub patyny, wystarczy go poskrobać twardym ostrym narzędziem (np. pilnikiem).

Brąz (spiż): różne drobiazgi, moździerze, bibeloty i „ozdóbki, jak np.: dzwoneczki, figurki, armatki, metalowe elementy zdemontowane z  nagrobków.

Cyna: stare przybory kuchenne,  talerze różne bibeloty i „ozdóbki”, dzwoneczki, figurki, ramki lusterek, ceramicznych obrazków (tzw. cyna do lutowania to stop cyny i ołowiu)

Prosimy o przynoszenie tych materiałów do zakrystii do Pana Kościelnego. Najlepiej po Mszy św. lub umówić się na konkretną porę.