II Spotkania Świętojańskie 23.06.2013

II SPOTKANIA ŚWIĘTOJAŃSKIE

     Już po raz drugi w naszej parafii miały miejsce Spotkania Świętojańskie. Oficjalne rozpoczęcie nastąpiło 23 czerwca o godz. 15.30. Przedstawiciele lokalnych społeczności, samorządu, instytucji i sponsorów, a to:
Ksiądz Proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela Jerzy Serwin,
Pan Zdzisław Kiresztura – przedstawiciel Duszpasterskiej Rady Parafialnej,
Pan Wiesław Kuczek – Przewodniczący Spółdzielni Mieszkaniowej Prądnik Czerwony,
Pan Aniela Pazurkiewicz – reprezentująca Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy III Prądnik Czerwony pana Tomira Myśliborskiego i panią Jadwigę Rusiniak Polsad,
Pani Jadwiga Jaworska – dyrektor Gimnazjum nr. 9 im. Stanisława Wyspiańskiego,
Pan Piotr Igar Makowski – dyrektor 31 Liceum im. Romana Ingardena,
Pani Małgorzata Michalska – firma – Cukiernia Michalscy,
Pan Jan Sienkiewicz – przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich,
przecięli wstęgę inaugurując II Spotkania Świętojańskie, które prowadził Piotr Piecha, aktor krakowskich teatrów.

    Centralnym miejscem zabawy był przykościelny parking i ustawiona na nim estrada, ale były także inne miejsca, gdzie odbywały się imprezy towarzyszące, konsumpcja czy konkursy: salki katechetyczne, pomieszczenia Klubu Sportowego „Jan,” plac przykościelny, nasze prądnickie „Coloseum” i zielone terenu Polsadu. Pogoda była wymarzona, a w zabawie nie przeszkodził nawet przelotny deszcz.
Program obejmował wiele konkursów, gier, zabaw, występów i tańców. Zaprezentować się mogły dzieci i młodzież ze szkół znajdujących się na terenie naszej parafii: Szkoła Podstawowa nr 2, Gimnazjum nr 9 i 72, Liceum nr 31. Występowały także zespoły jak parafialna schola, Oazy Dzieci Bożych, parafialny zespół muzyczny. Koncertował również chór „Dla Jezusa”. Wśród przeróżnych dostępnych akcji i atrakcji, można było: zmierzyć sobie ciśnienie, sprawdzić poziom cukru we krwi, przejechać się motocyklem kierowanym przez samego ks. Jacka, zobaczyć pokazy samoobrony prezentowane przez Straż Miejską, był policyjny radiowóz, przy którym można było się spotkać „z panem władzą” i bojowy wóz Straży Pożarnej.
Nie zabrało pokarmu dla ciała i można było spotkać się przy kawie i herbacie wśród woni grila i grochówki, najmłodsi i starsi chłodzili się lodami, jedli watę cukrowa i przygotowane specjalnie na tę okazję świętojańskie cukierki, spróbowano specjały kuchni naszych parafianek oraz kuchni góralskiej. Dzieci skakały w dmuchanym zamku i na trampolinie, młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na sportowej strzelnicy zorganizowanej przez uczniów klasy wojskowej z 31LO. Oczywiście miał miejsce turniej szachowy, przejażdżki konne na terenach Polsadu lub też można było zagrać w grę planszową dookoła świata z JP II, względnie wziąć udział w tańcach i zabawach integracyjnych, które prowadził Pan Piotr Ideć. Można też było sprawdzić swój fart w loterii fantowej „ Szczęśliwy Losik”
Były również pamiątki II Spotkań Świętojańskich: specjalne. kolorowe wydanie „Głosu Świętojańskiego”, historia (dwa tomy) parafii św. Jana Chrzciciela autorstwa ks. prałata Grzegorza Cekiery, świętojańska świeca odpustowa oraz wystawa archiwalnych już zdjęć z I Spotkań Świętojańskich.
Szczególne emocje wzbudzały konkursy, a była ich cała masa, a więc: wspomniany turniej szachowy, z okazji dnia ojca konkurs super tata, konkurs ciast, konkurs na wianek, konkurs o św. Janie Chrzcicielu – przygotowali uczniowie LO Nr 31 (klasa dziennikarska). Kulminacją było losowanie głównej nagrody jaką był bilet na przelot samolotem do wybranej stolicy w Europie. Ten najszczęśliwszy ze „szczęśliwych losików” miał nr 288. Wszyscy laureaci konkursów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Zakończenie II Spotkań Świętojańskich było bardzo mocne i wręcz wybuchowe: pokaz fajerwerków. Wieczorne i ciemne już niebo zapłonęło nagle ognistymi kwiatami, bukietami i girlandami. Wspaniale wyglądała nasza świątynia w feerii barwnych fantastycznych świetlnych smug, gwiazd, gwiazdek, iskier.

    A później nastąpiła cisza, po której zebrani odśpiewali Apel Jasnogórski, zaś ks. proboszcz obdarzył nas kapłańskim błogosławieństwem.
Drugie Spotkania Świętojańskie to kontynuacja pomysłu ks. proboszcza Jerzego Serwina. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Tym wszystkim, którzy się zaangażowali w zorganizowanie Spotkań – osobom z parafii i z poza niej, a także sponsorom, składamy serdeczne podziękowania z polskim tradycyjnym „Bóg zapłać!”
Jak Pan Bóg pozwoli to do zobaczenia na Trzecich Spotkaniach za rok!