25. pielgrzymka do Kalwarii

PIELGRZYMKA RODZIN ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ DO KALWARII

To już była XXI Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii. Motto tegorocznej pielgrzymki, która miała miejsce w dniu 8 września,brzmiało: „Pozwól Bogu mówić”. W Roku Wiary, słowa te są zachętą do przemyślenia, w jaki sposób do nas zwraca się sam Bóg, poprzez teksty Pisma Świętego, znaki czasu i głos sumienia.
Tradycyjnie już, pątnicy zbierali się przy pierwszej stacji drogi krzyżowej – „U Piłata”, skąd o godz. 9.00, wyruszyli na dróżki, rozważając ostatnią ziemską drogę Chrystusa. Na czele procesji, ogromny krzyż nieśli mężczyźni, a kobiety wizerunek Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej. Rozmyślania przy poszczególnych stacjach, oparte o słowa wyznania wiary – „Credo”, przygotowane zostały przez ks. prałata Jacka Koniecznego – dyrektora Wydziału Duszpasterskiego rodzin oraz Wojciecha Jaronia.
Po zejściu z Góry Ukrzyżowania, pątnicy zgromadzili się przy polowym ołtarzu, oczekując na Mszę św. Na początku Eucharystii, w imieniu stróżów Sanktuarium, powitał przybyłych ojciec gwardian. Wyraził swoją radość, że może znowu powitać pielgrzymów: rodziny, ks. Kardynała i ks. Biskupów oraz kapłanów. Ze swej strony ks. Kardynał podziękował ojcom bernardynom za przyjęcie, a rodzinom za odpowiedź na zaproszenie i przybycie do Sanktuarium. Jest to najliczniejsza pielgrzymka w naszej archidiecezji, powiedział Dostojny Celebrans. Podczas tej Mszy św. zawierzamy Matce Boskiej Kościół Krakowski i zapraszamy tutaj także bł. Jana Pawła II,  w którego obecność wśród nas mocno wierzymy – podkreślił Arcypasterz. Szczególną zaś intencją tej Najświętszej Ofiary jest modlitwa o pokój w Syrii, o który w dniu wczorajszym prosił Pana Boga cały Kościół wraz z Ojcem Świętym Franciszkiem.
Do wiernych, ze słowem Bożym,  zwrócił się ks. Kardynał. Nasze życie jest pielgrzymowaniem do wiecznego Królestwa, a cały czas w tej drodze towarzyscy nam Bóg. I cały czas On do nas przemawia: przez otaczający nas świat, głosem sumienia, wydarzeniami, które nazywamy znakami czasów i przez karty Pisma Świętego, gdzie zapisane jest Boże objawienie. Mądrość człowieka przejawia się w wsłuchiwaniu w głos Boga. Tylko ten usłyszy Jego głos, kto uzna Go za swojego Pana przez całe swe życie. Tak uczyniła Matka Jezusa i św. Józef, który podporządkował się bez sprzeciwu Bożym planom, stając się przybranym ojcem Syna Bożego. Jest to ważna wskazówka dla wszystkich rodzin, gdyż trzeba przyjąć całą prawdę o małżeństwie i rodzinie. Pozwolili oni Bogu mówić do nich i Pan uczynił ich rodzinę błogosławioną i szczęśliwą. Jest ona wzorem dla wszystkich rodzin.
W dzisiejszym świecie, bezcenne dobro jakim jest rodzina, narażone jest na liczne niebezpieczeństwa. Bardzo dużo małżeństw rozpada się. Czy młodzi są wystarczająco dojrzali, aby podjąć i realizować piękny, ale zobowiązujący projekt życia, jakim jest małżeństwo? – pytał kaznodzieja. Plaga rozwodów jest zbyt poważna. Trzeba podjąć dalekosiężne działanie duszpasterskie, aby ocalić rodzinę dla dobra przyszłych pokoleń. W tej pracy potrzebujemy działania wszystkich ludzi dobrej woli, w tym także instytucji społecznych i państwowych – podkreślił Arcypasterz. Długotrwała rozłąka małżonków spowodowana wyjazdem za granicę za pracą, może być przyczyną rozpadu związku. Jest to wyzwanie dla samych małżonków, ale także dla polityków, którzy stwarzają takie, a nie inne warunki funkcjonowania społeczeństwa.
Kolejnym zagadnieniem jakie poruszył ks. Kardynał, to nieodpowiedzialne próby wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej, sprzeczne z chrześcijańską wizją człowieka i rodziny. „Czuwajcie nad tym, co szkoła przekazuje waszym dzieciom. Przypominamy, ze bez zgody rodziców szkoła nie może realizować programu wychowawczego (…) którego treści są sprzeczne z przekonaniami lub wprost demoralizujące. Prawo oświatowe mówi o konieczności respektowania przez szkołę publiczną chrześcijańskiego systemu wartości. Mamy również nadzieję, że zaniechane zostaną próby zrównania związków partnerskich z małżeństwem mężczyzny i kobiety.” (z listu Pasterskiego Episkopatu Polski z okazji III Tygodnia Wychowania). Nikt nie ma prawa poprawiać Pana Boga – wołał z mocą kaznodzieja. Prawa naturalnego nie może zastąpić żadne prawo stanowione przez człowieka, gdyż stworzenie bez Stwórcy zanika, przed czym przestrzegał już Sobór Watykański II.
Rozumiemy cierpienie małżonków, którzy nie mogą mieć potomstwa. Trzeba im pomóc poprzez leczenie bezpłodności i ułatwiać procedury adopcji, ale stanowczo sprzeciwiamy się finansowaniu przez państwo tzw. metody in vitro, z gruntu niemoralnej, prowadzącej często do unicestwianiu ludzkich zarodków. Kościół podchodzi do tego problemu z wielką troską, ale jednocześnie dzieci poczęte tą metodą, Kościół otacza wielką miłością i przyjmuje je jako swoje dzieci – podkreślił hierarcha.
Kończąc kaznodzieja stwierdził, że jednak ta pielgrzymka, mimo przedstawianych tu trosk i problemów, jest wielkim radosnym dziękczyniłem za obecność rodzin katolickich  w tym Sanktuarium. Serce rośnie, gdy patrzę na tak licznie zgromadzonych – z radością zaznaczył Arcypasterz, gdzie wspólnie możemy zawierzyć Matce Bożej nasze rodziny i nasz cały krakowski Kościół.
Następnie, po specjalnie odmówionych modlitwach wszyscy wierni zostali uroczyście pobłogosławieni przez ks. Kardynała Księgą Pisma Świętego, z której wcześniej odczytane były, podczas liturgii, słowa Ewangelii.
Modlitwą powszechną, czytaną przez przedstawicieli rodzin, objęto cały Kościół, rodziny i małżeństwa, a także lekarzy i naukowców, by ich działanie nie przyczyniało się do śmierci nienarodzonych. Szczególne wezwanie o pokój w Syrii dołączy ł sam celebrans.
Przed rozesłaniem wiernych, obecni małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie, a następnie ks. Kardynał pobłogosławił nowe plony i poświęcił nowe ziarno przeznaczone na przyszłoroczne zasiewy. Po uroczystym pasterskim błogosławieństwie, ks. Kardynał jeszcze raz wyraził swoja ogromną radość, z powodu tak licznego przybycia pątników, małżeństw i rodzin, nawet z małymi dziećmi. Zwłaszcza te dzieci budziły radość naszego Arcypasterza i porównał je do poświęconego ziarna – niech z nich wyrośnie nowy, Boży zasiew. Natomiast wierni odwdzięczyli się brawami i odśpiewaniem „Sto lat” obchodzącemu złoty jubileusz kapłaństwa ks. Kardynałowi i ks. bp. Janowi Zającowi oraz srebrny jubileusz sakry biskupiej ks. bp. Janowi Szkodoniowi. Uroczystość uświetniła gra orkiestry dętej z Łodygowic, która specjalnie, w formie prezentu, zagrała jubilatom utwór „Marsz Radetzky’ego”
Z naszej świętojańskiej wspólnoty do Kalwarii przybyła autokarem ok. 40 osobowa grupa pielgrzymów, pod opieką ks. Marcina Masłonia, który także współcelebrował Mszę św. Także wielu naszych parafian pielgrzymowało indywidualnie. Wyjeżdżając z pięknie położonego Sanktuarium mogliśmy jeszcze raz dziękować Panu Bogu za cudowny dzień, za piękną pogodę rozpoczynającą polską złotą jesień.