XXII pielgrzymka rodzin do Kalwarii

XXII ARCHIDIECEZJALNA PIELGRZYMKA RODZIN
DO MATKI BOŻEJ W KALWARYJSKIEJ

Tradycyjnie, na początku września, rodziny z Archidiecezji Krakowskiej pielgrzymują do Matki Bożej, w Jej Sanktuarium w Kalwarii. W tym roku, po raz 22, to wydarzenie miało miejsce w niedzielę 7 września.
Kalwaria przywitała pątników cudowną pogoda, początkiem pięknej, polskiej złotej jesieni, gdy jedne drzewa jeszcze zachowują zieleń, a inne zaczynają mienić się całą gamą barw: żółci, brązu i czerwieni, a wszystko to wyzłocone promieniami słońca, przykryte błękitną kopułą nieba. Pielgrzymi zebrali się przy pieszej stacji Drogi Krzyżowej „U Piłata”, gdzie, jak to już jest od wielu lat, przywitani zostali przez o. Antoniego – wikariusza bernardyńskiej wspólnoty zakonnej, prowadzącego nabożeństwo oraz ks. prałata Jacka Koniecznego, Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, współautora tekstów.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki rodzin były słowa” „Dziękujemy za Papieża Rodzin”. Była ona wyrazem wielkiej wdzięczności polskich rodzin za dar świętego Jana Pawła II, którego Ojciec Święty Franciszek, ogłosił w dniu kanonizacji, patronem rodzin. W swoim papieskim nauczaniu, nasz Wielki Rodak podkreślał, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii”, a szczęśliwą rodzinę można budować tylko w oparciu o Eucharystię. Dlatego też Eucharystia była przedmiotem rozważań Drogi Krzyżowej, które składały się z dwóch części: nawiązywały do życia i duchowej drogi Jana Pawła II oraz fragmentów z encykliki „Ecclesia de Eucharistia vivit”. Rozważania prowadzone były przez świeckich członków Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. W procesji uczestniczyły ogromne rzesze pątników, podczas której mężczyźni nieśli ogromny krzyż, a kobiety kopię Cudownego Wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej. Po ostatniej stacji Drogi Krzyżowej, wielotysięczny tłum wiernych wypełnił plac przed polowym ołtarzem i stoki Góry Ukrzyżowania. Zaiste była to pielgrzymka rodzin i to wielopokoleniowych, gdy często obok siebie stali dziadkowe, dzieci i wnuki, dzieci, nawet takie małe, w wózeczkach. Do ołtarza przyniesiony został krzyż i wizerunek Matki Bożej, który towarzyszył podczas Drogi Krzyżowej, po czym rozpoczęła się koncelebrowana Msza św., której przewodniczył Metropolita krakowski ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Obok niego przy ołtarzu stanęli krakowscy księża biskupi: Jan Szkodoń i Damian Muskus oraz kapłani, którzy przybyli ze swoimi parafianami. Naszą wspólnotę parafialną reprezentowali ks. Marcin Masłoń oraz ks. Dyrektor Mariusz Susek.
Na wstępie przybyłych przywitał ojciec gwardian i kustosz Sanktuarium, który wyraził swoją radości z tak licznego przybycia pielgrzymów, hierarchów i duszpasterzy. Podkreślił, że dom naszej Matki, kalwaryjskie Sanktuarium jest zawsze otwarte dla przybywających. Tutaj możecie przedstawić Bożej Rodzicielce i Wielkiemu Kalwaryjskiemu Pielgrzymowi, świętemu Janowi Pawłowi II, wasze problemy i trudności – zapraszał o. kustosz. Kończąc, życzył błogosławionych owoców pielgrzymującym rodzinom i szczęśliwego powrotu do domu.
Słowo Boże do pielgrzymów wygłosił nasz Arcypasterz. Nawiązując do przeczytanej wcześniej Ewangelii o zwiastowaniu i poczęciu się Jezusa, kaznodzieja zwrócił uwagę na postawę św. Józefa. Przeżywającemu rozterki i niepokoje, sam Bóg, poprzez posłannictwo anioła, przychodzi z pomocą, gdyż: „…Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra…” (Rz. 8, 28).
Te słowa także i dzisiaj Bóg kieruje do nas. Nasze życie, zwłaszcza rodzinne nie jest wolne od trosk i napięć. Dzisiaj przychodzimy z nimi na Kalwarię. Niech Bóg będzie w centrum naszych spraw, a pomocy i oparcia także możemy szukać w wspólnocie Kościoła. Naszemu pielgrzymowaniu towarzyszy radość z kanonizacji Jana Pawła II i dziękczynienie papieżom, którzy doprowadzili do beatyfikacji i kanonizacji. Nasz nowy święty jest synem tej ziemi, na której teraz stoimy. On, niezwykły świadek Jezusa, był wielkim obrońcą rodzin. Bronił małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, przed nieodpowiedzialnymi atakami na fundament podstawowej komórki społecznej, jaka jest rodzina.
Obecnie przed Kościołem stoi wielkie zadanie – przygotowanie młodych ludzi do małżeństwa. Brak przygotowania, brak odpowiedzialności skutkuje plagą rozwodów. To tez wielkie zadanie dla rodzi, bo tam młodzi uczą się jak iść razem przez życie. Nie możemy dać przyzwolenia na promowanie tzw. związków partnerskich, które podważają instytucję małżeństwa. Nie możemy zgodzić się na niemoralne metody poczęcia dziecka, zwłaszcza in vitro, gdyż płaci się za to ogromną cenę niszczenia ludzkiego życia. Ks. Kardynał podkreślił, że Kościół rozumie cierpienie bezdzietnych małżeństw, ale trzeba wybierać inną drogę. Zwrócił w tym miejscu uwagę na modlitwę za pośrednictwem świętego papieża. Ludzie otrzymują za jego orędownictwem łaskę uzdrowienie z nowotworów, a małżeństwa łaskę potomstwa.
W nauczaniu św. Jana Pawła II Eucharystia jest centrum życia. Niedzielna Msza św. jest wydarzenie, które rodziny winny przeżywać nie tylko w dzień świąteczny, ale przez cały tydzień. Niech takie postanowienie będzie owocem tej pielgrzymki apelował Arcypasterz. Podając statystyki uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., ks. Kardynał wyraził swoja troskę, o tych, którzy tak lekko odrzucają źródło łask. Końcowe słowa homilii były modlitwą, za przyczyną Matki Bożej, św. Józefa oraz św. Jana Pawła II o umocnienie rodzin, na drodze ewangelizacji środowiska.
Tradycyjnie już, podczas procesji z darami ofiarnymi przedstawiciele dekanatów Archidiecezji Krakowskie, Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, przedstawiciele grup formacyjnych i organizacji kościelnych, przynieśli do ołtarza: chleb i wino, kwiaty oraz dary pieniężne na ratowanie życia poczętego.
Pod koniec Najświętszej Ofiary, ks. Metropolita podziękował Bożej Opatrzności za tegoroczne plony pól, ogrodów i sadów oraz poświecił i pobłogosławił nowe, przeznaczone pod zasiew ziarno. Po raz pierwszy odprawiane też zostało Eucharystyczne nabożeństwo, podczas którego nastąpił akt powierzenia wszystkich rodzin archidiecezji krakowskie, także rozbitych i niesakramentalnych opiece św. Jana Pawła II. Po skończonych uroczystościach ks. Kardynał wyraził swoją ogromną radość z tak licznego przybycia całych rodzin, wraz z małymi dziećmi, które ks. biskupi indywidualnie błogosławili i zaprosił na kolejną XXIII pielgrzymkę w przyszłym roku.
Z naszej parafii, pod opieką ks. Marcina Masłonia, autokarem przybyło 35 osób, a część parafian przybyła indywidualnie.