(23)Dekanalna pielgrzymka do Mogiły

DEKANALNA PIELGRZYMKA DO MOGILSKIEGO SANKTUARIUM

Tradycyjnie w oktawie Święta Podwyższenia Krzyża, do Mogilskiego Sanktuarium pielgrzymują parafianie krakowskiej archidiecezji. W roku bieżącym wierni naszego dekanatu Kraków – Prądnik, jak to było w latach ubiegłych, przybyli do Mogiły 18 września.
Uroczystości oktawowe w tym dniu rozpoczęła Droga Krzyżowa, po której odprawiona została koncelebrowana uroczysta suma. Przewodniczył jej dziekan i jednocześnie proboszcz parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza, ks. Dionizy Jedynak.
Przybyłych na Eucharystię pątników, duszpasterzy i poczty sztandarowe, przywitał cysters, ojciec Wincenty Zakrzewski, kustosz Sanktuarium i proboszcz mogilskiej wspólnoty parafialnej. Wymienił on przybyłe parafie i ich duszpasterzy. Naszą wspólnotę przy Eucharystycznym stole reprezentowali ks. Proboszcz Jerzy Serwin.
Kazanie do przybyłych wiernych wygłosił ks. Proboszcz Dionizy Jedynak.
Kaznodzieja zwrócił uwagę, że najważniejszym symbolem chrześcijanina jest krzyż, gdyż to przez niego Chrystus nas pojednał z Ojcem, zwyciężył śmierć, szatana i uczynił nas dziećmi Bożymi. Przez wieki, krzyż wchodził w życie Polaków. Był stawiany przy drogach i na szczytach gór. Wisiał na ścianach domów, urzędów, szpitali czy szkół. W latach 80 ub. wieku, młodzież szkolna upominała się o krzyże w salach lekcyjnych, co było związane ze stosowaniem wobec niej represji przez ówczesne władze komunistyczne. Krzyż nie był dla nich pustym symbolem, ale niósł wartości. A jak jest dzisiaj – pytał kaznodzieja. Z naszych mieszkań znikają krzyże, ludzie urządzają sobie życie z pominięciem praw i mądrości Bożej płynącej z krzyża. Nie można zrozumieć człowieka, jego egzystencji i cierpienia bez krzyża Chrystusa. – podkreślał ks. dziekan. Tylko kroczenie po śladach Chrystusa daje pewność osiągnięcia życia wiecznego. Prośmy więc Pana, zwłaszcza podczas tej pielgrzymki do tego Sanktuarium, aby Jego krzyż był przez nas coraz bardziej czczony i rozumiany – zaapelował na zakończenie kazania celebrans.
Po Mszy św. rozpoczęły się Nieszpory, połączone z Eucharystyczną procesją po przykościelnym placu, zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, po czym kapłani udali się do kaplicy Cudownego Jezusa Ukrzyżowanego. Tu nastąpiło błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego, a potem indywidualne ich nabożne ucałowanie przez wszystkich uczestników odpustowej liturgii.