Słowo zachęty

Wprowadzenie – obejrzyj film

 

Poznaj Światowe Dni Młodzieży!

Światowe Dni Młodzieży już za niedługo w naszym mieście. Nasza parafia również będzie brała udział w tym wydarzeniu, dlatego nie może to być obojętne dla Ciebie.
W lipcu 2016 do Polski i Krakowa przyjadą setki tysięcy pielgrzymów, by spotkać młodych z całego świata. Razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem zgromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.
Udział w ŚDM trwa około dwóch tygodni. Pierwsza część to „Dni w Diecezjach”, kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, poznając kulturę Polski. Druga część to „Wydarzenia Centralne”, które odbędą się w Archidiecezji Krakowskiej i potrwają tydzień.
Wydarzeniom Centralnym towarzyszom wydarzenia o charakterze duchowym i kulturalnym, takie jak: liturgie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie, czy koncerty i przedstawienia w ramach Festiwalu Młodych. Na terenie naszej parafii również będziemy brać udział w tych wydarzeniach.
Sam udział w ŚDM trwa kilkanaście dni, ale należy pamiętać, że spotkanie wymaga długiego okresu przygotowań duchowych i organizacyjnych. Odkąd w Rio de Janeiro w 2013 r. Papież Franciszek ogłosił, że następne ŚDM będą w Polsce ruszyły przygotowania na to spotkanie. U nas w parafii działa grupa młodych osób, które spotykają się na comiesięcznych spotkaniach, by rozważać Słowo Boże, poznawać Jezusa i w sposób duchowy przygotowywać się do ŚDM. Podejmują oni różne akcje mające na celu propagowanie ŚDM wśród parafian.
W tym roku spotykamy się w pierwsze piątki, po Mszy św. w salce oazowej. Zaś co tydzień, w każdą środę od 19:00 do 20:00, w zabytkowej kaplicy śś. Janów trwamy w modlitewnej ciszy przed Najświętszym Sakramentem powierzając Bogu sprawę ŚDM w Krakowie.


Zapraszamy także Ciebie do włączenia się w dzieło ŚDM w naszej parafii. Możesz uczynić to na dwa sposoby. Zgłoś się jako wolontariusz parafialny do ks. Ryszarda, naszego opiekuna, i włącz się w przygotowania do ŚDM już teraz. Może to Twoje imię i nazwisko będzie na tym identyfikatorze?

Lub zdeklaruj chęć przyjęcia pielgrzymów, którzy odwiedzą nas w przyszłe wakacje. Może uważasz, że nie masz willi z basenem, odpowiednich warunków, by przyjąć gości z innych krajów, ale to nie szkodzi. Wystarczy nawet kawałek podłogi, czy niewielkie łóżko. Pielgrzym ma ze sobą karimatę i śpiwór, nie potrzebuje wygód, ale ciepłego przyjęcia ze strony gospodarzy. Jeśli jesteś w stanie zapewnić im miejsce do spania, łazienkę i w miarę możliwości poczęstować ich śniadaniem, to miej odwagę przyjąć ich pod swój dach. Przyjmując ich to jakbyś przyjmował samego Jezusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (por. Mt 25,40). Dlatego wypełnij deklarację przyjęcia, która znajduje się na stronie parafii lub przyjdź do biura ŚDM, które czynne jest w każdy poniedziałek do 19:15 do 20:00 w salce oazowej.
Jak powiedział Papież Franciszek na zakończenie ŚDM w Rio w 2013: „Drodzy młodzi, Jezus Chrystus na was liczy! Kościół na was liczy! Papież na was liczy! Maryja, Matka Jezusa i nasza Matka, niech was zawsze otacza swoją czułą miłością: „Idźcie (…) i nauczajcie wszystkie narody”. My też na Was liczymy!

Aleksandra Anioł,
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego ŚDM
przy parafii św. Jana Chrzciciela
wraz z całym Komitetem Organizacyjnym.


Comments are closed.