imieniny s. Jolanty (26)

IMIENINY s. JOLANTY

W dniu 15 czerwca, w dzień wspomnienia bł. Jolanty, swoje imieniny obchodziła nasza siostra zakrystianka. Tradycyjnie już z tej okazji odprawiona została koncelebrowana Msza św. w intencji solenizantki. Najświętszą Ofiarę sprawowali: ks. proboszcz, jako przewodniczący oraz ks. Ryszard.
Na początku, jak zwykle, przedstawiciele różnych wspólnot złożyli życzenia: dzieci, młodzieży, dorosłych oraz zespołu duszpasterskiego. Za dobre słowo, życzenia oraz modlitwę wszystkim podziękowała s. Jolanta.
Do wiernych, słowo Boże wygłosił ks. Ryszard. Nawiązując do przeczytanej Ewangelii, poruszył bardzo aktualną w dzisiejszych czasach kwestię życia ze sobą ludzi, nie tylko bez związku sakramentalnego, ale nawet cywilnego. Często wynika to z braku chęci wzięcia odpowiedzialności, ani przed Panem Bogiem, ani przed prawem państwowym, za drugą osobę, z którą się żyje, co wynika z wygodnictwa. Świat XXI w. proponuje nam wygodne i beztroskie życie. Jednak taka postawa prowadzi do uzależnienia, nie tylko od innych ludzi, ale od przedmiotów. Radykalne słowa Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii (por. Mt 5, 27-32), każą nam zrewidować własne postępowanie i znaleźć przyczynę grzechu, którą należy odrzucić, aby można było rozpocząć pracę na sobą. Odcięcie się od grzechu jest bolesne, dlatego trzeba prosić Pana Boga o umocnienie i silną wolę. I to dotyczy każdego, bez wyjątku człowieka.
Patronka dnia dzisiejszego, żyjąca w XIII w., bł. Jolanta, po śmierci męża, podjęła drogę Ewangelicznych praktyk: modlitwy, postu i jałmużny. Praktyki te nie są zarezerwowane tylko na okres Wielkiego Postu, ale trzeba nimi żyć na co dzień. I to daje gwarancję skutecznego odcięcia się od grzechu.
Po skończonej Mszy św. wielu parafian już indywidualnie składało solenizantce imieninowe życzenia.
Uroczystość uświetniła młodzież oazowa, która prowadziła śpiew oraz liturgię Słowa.

Komentarze są wyłączone.