świetlica św. Filipa Neri

Skoro niebo, to i ŚWIETLICA ŚW. FILIPA NERI nie dla leniuchów.

Nie czas na spanie, ponieważ niebo nie jest dla leniuchów.Św. Filip Neri zachęca nas do ciągłej aktywności w naszym życiu, która ma się wyrażać np. w ciągłym zdobywaniu wiedzy, ćwiczeniu myślenia, odkrywaniu i rozwijaniu swoich talentów, wypełnianiu z radością i z zaangażowaniem zadań i obowiązków w domu, w szkole, na studiach, w pracy. Dzisiejszy świat zdominowany jest choćby przez używanie smartfonów: korzystamy w nich z Internetu, spędzamy czas na portalach społecznościowych i robimy to nawet kilka godzin dziennie. Zauważamy ten problem wśród dzieci i dlatego nie narzekamy, ale proponujemy coś co sprawi, że choć na kilka godzin w tygodniu podejmą inne, bardziej aktywne czynności i dzięki nim będą budować nie wirtualne, ale rzeczywiste znajomości koleżeńskie czy przyjacielskie. Dlatego pragniemy zaprosić dzieci i młodzież oraz ich rodziców na zajęcia do Świetlicy Św. Filipa Neri, która od 19 marca 2014 r. rozpoczęła działalność w naszej parafii. Zajęcia są prowadzone popołudniami przez 4 dni w tygodniu /poniedziałek, środa, czwartek i sobota/.

W drugim semestrze Roku Szkolnego 2016/2017 proponujemy następujący plan bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży:

Plan zajęć tygodniowych:

Lego, ping-pong, piłkarzyki,

poniedziałek: 16.30 – 17.30 /prowadzi Ks. Ryszard Gacek/

miejsce: budynek obok bramy wjazdowej

W ramach tych zajęć dzieciaki tworzą budowle z klocków LEGO, rozgrywają turnieje w ping-ponga, a rodzice w tym czasie czekając na swoje dzieci układają puzzle, rozmawiając ze sobą o sprawach ważnych i ważniejszych.

Włącz myślenie – gry planszowe

poniedziałek: 17.30 – 18.30 /prowadzi p. Piotr Filus/

miejsce: budynek obok bramy wjazdowej

Ponad 70 gier planszowych jest do dyspozycji dla dzieci. Obserwując zaangażowanie w planszówki zaopatrujemy świetlicę w nowe gry. Pan Piotr Filus, który prowadzi zajęcia, zna reguły gry każdej planszówki, tłumaczy na początku bardzo cierpliwie zasady dzieciakom i towarzyszy im w grze podziwiając ich zapał. Zawsze powtarza – planszówki rozwijają myślenie!

Włącz myślenie – szachy

wtorek: 17.30 – 19.00 /prowadzi p. Grzegorz Słabek/

miejsce: budynek obok bramy wjazdowej

Pan Grzegorz Słabek od kilku lat udziela się przy naszej Parafii w prowadzeniu zajęć szachowych. Wcześniej te zajęcia prowadził w Klubie Sportowym „Jan”, a teraz zaprasza dzieci na zajęcia w Świetlicy. Warto brać udział – szachy rozwijają myślenie

Zostań misjonarzem – zajęcia misyjne

I i III wtorek miesiąca: 17.30 – 18.30 /prowadzi S. Maria Magdalena/

miejsce: sala Św. Maksymiliana Marii Kolbego

S. Maria Magdalena z wielkim zaangażowaniem prowadzi zajęcia misyjne. Prowadzi ciekawe spotkania dzięki, którym dzieci poznają kontynenty świata. Na spotkania przybywają zaproszeni Goście z krajów misyjnych. Organizowane są także wspólne wyjazdy, coroczne Kolędowanie Misyjne, Akcja „Ciasto murzynek dla Misji”. Warto zostać misjonarzem choćby uczestnicząc w tych spotkaniach i modląc się w intencji Misji..

Zostań aktorem – zajęcia teatralne

II i IV wtorek miesiąca: 17.30 – 18.30 /prowadzi S. Maria Magdalena/

miejsce: sala Św. Maksymiliana Marii Kolbego

Dzieci posiadają wiele talentów, którymi można posłużyć w ramach zajęć teatralnych. S. Maria Magdalena stworzyła Grupę Teatralną Św. Jana Bosko. Każdego roku grupa ta wystawia „Jasełka” oraz przedstawienie na Świętojańskich Spotkaniach. W przyszłości dzieci z tej grupy będą pomagać kapłanowi podczas kazań na Mszy św. w niedzielę o godz. 10.30 przedstawiając scenki biblijne.

Zajęcia plastyczne

czwartek: 16.30 – 18.30 /prowadzi p. Magdalena Cygan i p. Alina Tomczykiewicz/

miejsce: budynek obok bramy wjazdowej

Pani Magda i Pani Alina – pełne energii i zapału – prowadzą zajęcia plastyczne, a od czasu do czasu także zajęcia kulinarne na naszej świetlicy. Dzieci wycinają, malują, kleją, lepią z plasteliny i robią wiele wiele innych rzeczy, aby piękniejszy był ten świat. To właśnie piękny wystrój świetlicy zawdzięczamy tym zajęciom. Prace można oglądać po każdych zajęciach, choć później dzieciaki zabierają je do swoich domów, by pochwalić się swoim rodzicom.

Spotkania Oazy Dzieci Bożych

sobota: 10.00 – 11.00 /prowadzi an. Magdalena Dziura/

miejsce: sala Sł. Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego

Dzieci potrzebują także rozwoju duchowego, rozwoju swojej wiary, dlatego Animatorka Magda prowadzi spotkania Oazy Dzieci Bożych. Każdy z nas jest Dzieckiem Bożym i trzeba nam żyć z tą świadomością oraz szukać kontaktu z Bogiem. Poznanie świata Biblii, poznanie wspólnoty Kościoła i wsparcie w aktywne zaangażowanie się choćby w śpiew podczas Liturgii i podjęcie innych funkcji, które dzieci mogą wykonywać jest celem tych radosnych spotkań.

Kino Dobre Dla Duszy – film dla dzieci

sobota /informacja w ogłoszeniach duszpasterskich/: 11.00 – 13.00
/prowadzi Ks. Ryszard Gacek/

miejsce: aula na plebanii

Po co takie Kino? I czemu dobre dla duszy? Odpowiedź: By spędzić wartościowo czas, by to co oglądam i słucham miało pozytywny wpływ na moje życie. Każda moja decyzja rodzi się w sercu. Niech więc moje serce kształtuje dobry film, z wartościami. Niech mnie zmobilizuje do przemyślenia. I mądrego działania.

Mów językiem migowym

sobota: 11.00 – 12.00 /prowadzi an. Katarzyna Nowicka/

miejsce: sala Sł. Bożego Ks. Franciszka Blachnickiego

Często można spotkać na swej drodze życia osobę, z którą można się tylko porozumieć językiem migowym. Animatorka Katarzyna Nowicka posiada zdolność nauczania języka migowego i chętnie podejmuje posługę wobec dzieci, które chcą się tego języka nauczyć. Warto spróbować.

Wszelkich informacji na temat działania świetlicy udziela Ks. Ryszard Gacek, tel. 501196569

W Wielkim Poście Świetlica wyszła z inicjatywą, aby w każdą sobotę Wielkiego Postu podjąć zajęcia pt. „Nie smartfon, nie Internet ale …”
Plakat Wielkiego Postu
Ufam, że nasza posługa zaowocuje aktywniejszym spędzaniem czasu przez dzieci i młodzież, oraz lepszym rozwojem duchowym i intelektualnym. Chcemy, aby te zajęcia wprowadzały także radość w serca wszystkich dzieci a szczególnie w te smutne, zagubione, przeżywające trudności w rodzinie czy szkole, bo jak mówi Św. Filip Neri: Radość umacnia serca i pomaga wytrwać w dobru. Jest drogą do doskonałości – najkrótszą i najpewniejszą. (…) Im więcej w nas radości, tym bliżej nam do świętości.
A na koniec chcę powiedzieć BÓG ZAPŁAĆ tym, którzy te zajęcia prowadzą: S. Marii Magdalenie, Pani Magdalenie Cygan, Pani Alinie Tomczykiewicz, Animatorce Magdalenie Dziurze i Katarzynie Nowickiej, Panu Piotrowi Filusowi, Panu Grzegorzowi Słabkowi. Za pomoc w prowadzeniu zajęć dziękuję Oazie młodzieżowej, Rycerzom Kolumba za ofiarowanie części klocków Lego oraz anonimowym Ofiarodawcom wyposażenia świetlicy i materiałów potrzebnych do zajęć. Za Was wszystkich Bogu dziękuję i otaczam modlitwą.

Ks. Ryszard

 

ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ WYBRANE ZDJĘCIE

 

 

Komentarze są wyłączone.