Krótka historia Żywego Różańca
Od wieków chrześcijanie starali się odpowiedzieć na wezwanie św. Pawła do nieustannej modlitwy. Pierwszą i najstarszą modlitwą chrześcijan jest modlitwa, której nauczył sam Jezus Chrystus – „ Ojcze nasz „Od pierwszych wieków chrześcijaństwa odczuwano także potrzebę proszenia o wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny. Dlatego w XII wieku utrwalił się w Kościele zwyczaj odmawiania słów pozdrowienia , którym w scenie zwiastowania Anioł powitał Maryję. Z czasem dodano do nich słowa wypowiedziane przez św. Elżbietę w czasie nawiedzenia. W XIII wieku dodano imię „Jezus”, z którym Maryja związana była ściśle jako Matka. Na przełomie XV/XVI w dołączono prośbę „ Święta Maryjo ,Matko Boża’. Do wielokrotnego powtarzania „ Ojcze nasz i Zdrowaś” w ciągu średniowiecza dołączono rozważanie tajemnic z życia Jezusa i Maryi. W XV w synody dodały „Wierzę w Boga. Te trzy modlitwy traktowano jako formułę wiary, podstawowy katechizm.
Długi i złożony proces kształtowania się modlitwy różańcowej otrzymał swój ostateczny kształt w XV dzięki dominikaninowi Alanusowi de Rupe ( 1428 -1475). Ustalił on liczbę150 ”Zdrowaś Maryjo” na wzór 150 psalmów, które podzielił na 3 części: radosną, bolesną i chwalebną. W XVI wieku różaniec poprzedzono wyznaniem wiary , a po każdej dziesiątce dodano „ Chwała Ojcu”. Po wyznaniu wiary dodano Ojcze nasz, oraz 3 Zdrowaś Maryjo na uproszenie cnót Boskich : Wiary, Nadziei i Miłości. W tej formie różaniec zatwierdził papież św. Pius V (1572r).
Tradycja przypisuje zaistnienie różańca św. Dominikowi, który żył w XIII wieku. Legenda skupiona wokół jego osoby głosi, że św. Dominik walczył bezskutecznie przez wiele lat z herezjami. Zaczął wtedy błagać Matkę Najświętszą o pomoc. Pewnego dnia miał widzenie, w którym ukazała mu się sama Maryja i podała mu różaniec, objaśniając sposób odmawiania go. Przyrzekła mu także, że mocą tej modlitwy osiągnie sukces w walce z zagrożeniami wiary chrześcijańskiej. Od chwili gdy święty Dominik zaczął propagować różaniec wśród ludu, jego apostolska praca zaczęła przynosić owoce.
Dzięki zakonowi dominikańskiemu modlitwa różańcowa już w XV wieku stała się modlitwą w całym Kościele Jan Paweł II rozpoczynając 25 rok swojego pontyfikatu w liście apostolskim zatytułowanym „ Różaniec Dziewicy Maryi” ogłosił Rok Różańca ( okres od października 2002 do października 2003 roku) wprowadzając czwartą część różańca „ tajemnice światła” uwzględniające lata publicznej działalności Pana Jezusa” aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać streszczeniem ewangelii”.
„ Różaniec to moja ulubiona modlitwa (…) wspaniała w jej prostocie i jej głębi. Z głębi serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania. Ileż łask otrzymałem od Najświętszej Dziewicy poprzez różaniec! Towarzyszył mi on w chwilach radości i doświadczenia. Zawierzyłem mu wiele trosk. Dzięki niemu zawsze doznawałem otuchy.”
Jan Paweł II
Stowarzyszenie Żywego Różańca założyła sługa Boża Paulina Jaricot, 1826r. w Lyonie. Składa się on z 15 osobowych (obecnie 20-osobowych) grup, zwanych różami. Na czele każdej Róży stoi zelator . Każdy członek Róży odmawia codziennie jedną dziesiątkę różańca, co łącznie daje cały różaniec. Żywy Różaniec zatwierdził Grzegorz XVI w 1832r. Opiekę nad nim, Pius IX powierzył przełożonemu generalnemu dominikanów.
Nazwa Różańca wywodzi się ze średniowiecza. W ówczesnej mentalności świat stworzony traktowano jako księgę o Panu Bogu, a w przyrodzie dopatrywano się rzeczywistości duchowych. Szczególną rolę pełniły kwiaty, symbolizowały one różne cechy. Często też ofiarowywano kwiaty Bogu. Modlitwy traktowane były jako duchowe kwiaty. I dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem.
Żywy Różaniec w naszej parafii
Obecnie w naszej parafii jest 15 Róż ŻR liczących po 20 osób w każdej, tyle ile jest tajemnic óżańcowych zgodnie ze Statutem Żywego Różańca:
- 1 Róża dziecięca
- 1 Róża młodzieżowa
- 9 Róż żeńskich
- 2 Róże męskie
- 1 Róża mieszana
- 1 Róża rodziców
Nad wszystkimi Różami opiekę duszpasterską sprawuje ks. Jerzy Serwin- proboszcz naszej parafii. Wspólnota Różańcowa to 280 osób, które codziennie indywidualnie odmawiają jedną dziesiątkę różańca połączoną z rozważaniem jednej tajemnicy z życia Jezusa i Maryi, którą otrzymuje od zelatora. W ten sposób wszyscy członkowie Róży mają udział w całym różańcu i każdy z nich przed Bogiem ma taką zasługę jakby odmawiał cały różaniec ( choć odmawia tylko jedną dziesiątkę).
Róże w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w naszej świątyni uczestniczą w spotkaniu formacyjno-modlitewnym połączonym ze zmianą tajemnic. Spotkanie prowadzi ks. proboszcz Jerzy Serwin, opiekun Róż Różańcowych. Godzina wspólnego spotkania jest podawana wcześniej w ogłoszeniach parafialnych. Spotkanie rozpoczynamy pieśnią Maryjną, następnie ks. proboszcz Jerzy Serwin w kilku słowach zachęca nas do życia chrześcijańskiego, omawia ważne wydarzenia w Kościele oraz informuje o sprawach bieżących dotyczących naszej parafii. Podaje do wiadomości intencje na najbliższy miesiąc i wspólnie odmawiamy jedną dziesiątkę różańca w tych intencjach. Spotkanie kończymy pieśnią maryjną w czasie której ks. Jerzy błogosławi zelatora i tajemnice, które następnie każdy zelator rozdaje członkom swojej Róży.
Każdy członek Róży Różańcowej ma obowiązek:
- codziennie odmawiać jedną dziesiątkę różańca. Nie odmówienie dziesiątki różańca nie oznacza grzechu, a utratę zasługi.
- przez m-c rozważać tę samą Tajemnicę Różańca Świętego
- przez m-c modlić się w tej samej intencji.
- Miesięczna intencja Żywego Różańca –> tutaj
Odmawiany codziennie różaniec jest naszą siłą do pokonywania różnych trudności naszego życia, jest źródłem nadziei. Dziesięć „ Zdrowaś Maryjo” zajmuje w różańcu najwięcej miejsca, a równocześnie sprawia , że jest on modlitwą maryjną. Pierwsza część „ Zdrowaś Maryjo ”zaczerpnięta jest ze słów skierowanych do Maryi przez Anioła Gabriela i św. Elżbietę . Maryja jest Matką Boga. Do Niej kierujemy w drugiej części tej modlitwy błagania, powierzając Jej matczynemu wstawiennictwu nasze życie i godzinę naszej śmierci. „Chwała Ojcu” jest szczytem kontemplacji wobec misterium Trzech Osób Boskich, którym należy się chwała, uwielbienie i dziękczynienie.
Róże Różańcowe misyjne obejmują modlitwą misje i misjonarzy zgodnie z papieską intencją misyjną na dany miesiąc. Dzięki ofiarności kilkunastu naszych członków zakończyliśmy „Adopcję na odległość” sieroty(chłopca) z Burundi, który ukończył już naukę, a objęliśmy następnych dwóch chłopców, sieroty z Zambii i Burundi. Mamy nadzieję, że w naszej parafii nie zabraknie otwartych serc na potrzeby misji i misjonarzy. Róże Różańcowe włączają się we wszystkie wydarzenia życia naszej parafii.
Wspólnota różańcowa posiada sztandar, który reprezentuje nas na wszystkich ważniejszych wydarzeniach jak: procesja Bożego Ciała z oktawą, procesja Rezurekcyjna, rozpoczęcie nabożeństw majowych, procesja z okazji święta patrona ( odpust parafialny ) oraz procesja różańcowa z okazji święta patronalnego Matki Bożej Różańcowej 7 października.
Przez cały rok w każdą sobotę m-ca Róże przewodniczą modlitwie różańcowej w intencji Ojczyzny o godz.18, uczestniczymy we mszy św. wynagradzającej za grzechy nasze i całego świata w każdy I piątek m-ca o godz. 8.00, po zakończeniu której śpiewamy godzinki „ O Najświętszym Sercu Jezusa” i adorujemy Najświętszy Sakrament. Stałą praktyką jest również śpiewanie godzinek w każdą niedzielę po mszy św. o godz.6.30 „O Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”, w m-cu czerwcu godzinki „O Najświętszym Sercu Pana Jezusa”, a w okresie Wielkiego Postu godzinki „O Męce Pańskiej”. Pomagamy w rozprowadzaniu baranków wielkanocnych, świec wigilijnych, wpisujemy intencje na msze św. wspólne z okazji Dnia Babci, Dziadka, Matki, Ojca, oraz Dnia Dziecka. Ponadto włączamy się chętnie w różne prace i potrzeby parafii stosownie do zaistniałych sytuacji.
Wierni, którzy należą do różnych stowarzyszeń modlitwy różańcowej i odmawiają w nich modlitwę różańcową mogą zyskać odpust zupełny – pod zwykłymi warunkami w następujące dni roku kościelnego:
- święto Zmartwychwstania Pańskiego
- święto Bożego Narodzenia (25.XII)
- święto Zwiastowania Pańskiego ( 25.III ).
- święto Wniebowzięcia Matki Bożej ( 15.VIII )
- święto Królowej Różańca Świętego ( 7.X.)
- święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ( 8 XII )
- święto Ofiarowania Pańskiego ( 2.II.)
- rocznica przyjęcia do Żywego Różańca
Serdecznie zapraszamy do włączenia się do Żywego Różańca: dzieci, młodzież i dorosłych. Nie bójmy się trudu podjęcia odmawiania jednej dziesiątki różańca w ciągu dnia. Niech nasza modlitwa różańcowa prowadzi nas i naszych bliskich do Jezusa. Niech nasze zaangażowanie w modlitwę różańcową będzie odpowiedzią na wezwanie Maryi „Odmawiajcie codziennie różaniec”.
- Pragnących włączyć się do modlitwy różańcowej prosimy o zgłaszanie się w zakrystii lub bezpośrednio do ks. Łukasza Nizio – opiekuna Róż Różańcowych.
- Żywy Różaniec w Archidiecezji Krakowskiej –> kliknij
- Więcej o wspólnocie → kliknij tutaj