Archiwum – I Spotkania Świętojańskie

Jubileusz 30-lecia erygowania Parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie
– I Spotkania Świętojańskie

Wigilijne czuwanie

Świętowanie jubileuszu 30-lecia naszej wspólnoty parafialnej zainaugurowano w przeddzień tej rocznicy, 17 maja 2012 r. bierzmowaniem, którego szafarzem był ks. bp Damian Muskus. Główne uroczystości rozpoczęły się w sobotę 23 czerwca 2012 r. wigilijnym czuwaniem, podczas którego wspominano początki świętojańskiej wspólnoty. Ze zgromadzonymi w świątyni wiernymi wspomnieniami dzielili się: pierwszy proboszcz ks. prałat Grzegorz Cekiera, Tadeusz Kaźmierczak, Anna Słodkowicz, Antoni Franaszek i Tomasz Kowal. Były to bardzo ciekawe wypowiedzi, zawierały wiele nieznanych szczegółów z historii najpierw duszpasterstwa, a potem parafii. Niektóre z nich były już publikowane w „Głosie Świętojańskim”, kolejne będą zamieszczane w następnych numerach oraz zamieszczone zostały w zakładce „Wieczór wspomnień – jak było na początku” naszej strony internetowej (patrz obok). Część modlitewna (ubogacona śpiewem scholi) składała się z adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitw w intencji świętojańskiej wspólnoty, dziesiątka Różańca św., litanii do św. Jana Chrzciciela i Apelu Jasnogórskiego. Wieczór zakończyło odtworzenie koncertu „Campanae Cracovienses” wybitnego krakowskiego kompozytora Marka Stachowskiego. Partytura utworu stanowi zapis 25 dzwonów pochodzących z ośmiu krakowskich kościołów, a jego ilustracją był wyświetlany film wg scenariusza i w reżyserii Adolfa Weltschka, ukazujący m.in. krakowskie obiekty sakralne (w tym także nasz kościół). Realizacja partytury i nagranie jest dziełem naszego parafianina Roman Opuszyńskiego. Z pewnością ten niecodzienny, oryginalny utwór pozostał w pamięci wielu osób.

Uroczysta Suma odpustowa

24 czerwca, uroczystość Narodzenia św. Jan Chrzciciela, patrona naszej wspólnoty, to dzień odpustowy. Uroczystej koncelebrowanej Sumie dziękczynno-błagalnej o godz. 12.30 przewodniczył ks. prałat Grzegorz Cekiera. Przy Ołtarzu Ofiarnym stanęli: Ksiądz Prałat, ks. prob. Jerzy Serwin, ks. Krzysztof Sojka, pracujący niegdyś u nas ks. Ireneusz Okarmus i ks. Józef Gubała oraz o. Grzegorz Chrzanowski i ks. Przemysław Cios. W asyście byli tegoroczni diakoni, związani ze świętojańską wspólnotą: Michał Królik i Andrzej Kruk. Na początku Eucharystii główny celebrans w serdecznych słowach powitał przybyłych kapłanów, siostry zakonne, gości i parafian. Ks. Prałat ze wzruszeniem podkreślił, iż tak się składa, że Mszę św. koncelebruje najstarszy kapłan-rodak o. Grzegorz i najmłodszy – ks. Przemysław, który także wygłosił homilię. Pod koniec Mszy św. młodzież oraz dorośli parafianie podziękowali Księdzu Prałatowi za wieloletnią pracę duszpasterską, zbudowanie Kościoła duchowego i kościoła materialnego, za posługę w konfesjonale. Obecnemu proboszczowi ks. Jerzemu Serwinowi życzono wszelkich łask Bożych do dalszej posługi w świętojańskiej wspólnocie. Z kolei Ksiądz Proboszcz podziękował przybyłym kapłanom, gościom i czerwono prądnickim wiernych za uczestnictwo w jubileuszu parafii oraz zaprosił do udziału w I Spotkaniach Świętojańskich. Uroczystą Sumę jubileuszową zakończyła procesja eucharystyczna, którą poprowadził ks. Przemysław Cios. Przed błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem odśpiewano hymn „Ciebie Boga wysławiamy”, jako dziękczynienie za 30-lecie parafii św. Jana Chrzciciela.

I Spotkania Świętojańskie

O godz. 15.30 rozpoczęła się druga część świętowania jubileuszu. Najpierw na estradzie usytuowanej na parkingu przykościelnym przedstawiciele różnych lokalnych społeczności przecięli wstęgę inaugurując I Spotkania Świętojańskie, które prowadził Piotr Piecha, aktor krakowskich teatrów. Jako pierwsi wystąpili muzycy z orkiestry dętej prowadzonej przez Romana Mołdawę (także śpiewającego). Potem swoje artystyczne talenty zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, po nich sportowymi umiejętnościami zachwycili szermierze ćwiczący w Gimnazjum nr 9, zaś zespół taneczny działający w tymże Gimnazjum oczarował widzów rozmaitymi tańcami (klasycznymi i nowoczesnymi). Na obrzeżach parkingu i w murach tzw. Koloseum rozłożyły się kramy z napojami chłodzącymi, herbatą, kawą, grillem, książkami i prasą religijną, a także flisacy ze Sromowiec. Największy aplauz wywołało pojawienie się niezwykłego animatora zabaw ks. Bogusława Seweryna – duszpasterza Domowego Kościoła. Była to zabawa łącząca śpiew, taniec, gimnastykę, zręczność z… Panem Jezusem. Wśród przeróżnych dostępnych atrakcji, można było: zmierzyć sobie ciśnienie, sprawdzić poziom cukru we krwi, podziwiać artystyczne zamiłowania wychowanków Domu Dziecka, zobaczyć pokazy obezwładnienia przestępcy przez Straż Miejską. A jak Straż Miejska to i policja. Na parking z włączoną syreną i migającymi światłami zajechał policyjny motocykl. Można było zasiąść za jego kierownicą, zrobić sobie pamiątkową fotografię przy takiej maszynie. Obok, na terenie Polsadu, ustawiła się spora kolejka do przejażdżki dzieci na koniach. Po integracyjnej zabawie dzieci prowadzonej przez ks. Bogusława, na estradzie pojawili się członkowie parafialnego zespołu muzycznego i scholi, którzy podczas koncertu zaprezentowali znakomite przygotowanie muzyczne.
Ok. godz. 20.00 estradą i parkingiem zawładnął po raz drugi niezwykły wodzirej ks. Bogusław. Do znakomitej zabawy tanecznej włączył prawie wszystkich uczestników I Spotkań Świętojańskich: dorosłych dzieci i młodzież, z wieloma księżmi włącznie. Oczywiście w pierwszej parze był ks. prob. Jerzy Serwin, który cały czas prowadził za sobą dziesiątki taneczników. W korowodzie tanecznym obfitującym w rozmaite figury (a tańce trwały ponad godzinę) przewijały się dzieci, młodzież, dorośli (nawet ci, którzy dawno przekroczyli siedemdziesiątkę).

Podczas takiej imprezy nie mogło zabraknąć rozmaitych konkursów. Bardzo słodkim był konkurs wypieku ciast i ciasteczek. Tu zachwycał przede wszystkim widok tortowego kościoła parafialnego (wykonawczynie zdobyły I miejsce). Odbył się także konkurs na uplecenie wianka świętojańskiego, a szachiści rywalizowali w turnieju, którego najmłodszym uczestnikiem był 6-letni nasz parafianin. Kto nabył „szczęśliwy losik” mógł zdobyć wartościową nagrodę. Ta najważniejsza – bilet na przelot LOT-em do wybranego miejsca w Europie – przypadła naszemu rodakowi ks. Dariuszowi Czapnikowi, który z niedowierzaniem odbierał ją od fundatorów. Podczas wręczania nagród nastąpiła niespodzianka: pojawił się ks. bp Grzegorz Ryś. Najpierw włączył się w losowanie nagród, a potem w Apel Jasnogórski i podzielił się refleksjami na temat św. Jana Chrzciciela. Ostatnim wydarzeniem artystycznym był koncert zespołu wokalno-muzycznego pod kierunkiem ks. Łukasza Michalczewskiego, diecezjalnego moderatora Diakonii Muzycznej. A potem na niebie pojawiły się sztuczne ognie. Jakże wspaniale wyglądała nasza świątynia w feerii barwnych fantastycznych świetlnych smug, gwiazd, gwiazdek, iskier. Ten pokaz wspaniale był widoczny ze wszystkich prawie zakątków świętojańskiej wspólnoty. Pierwsze Spotkania Świętojańskie to pomysł i marzenie ks. prob. Jerzego Serwina. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Tym wszystkim, którzy się zaangażowali w zorganizowanie Spotkań – osobom z parafii i z poza niej, a także sponsorom, składamy serdeczne podziękowania z polskim tradycyjnym „Bóg zapłać!”