Film Karolina

FILM „KAROLINA”

Od 21 listopada na ekrany kin wchodzi film pt. „Karolina”, którego fabuła zainspirowana została osobą bł. Karoliny Kózkówny. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Dariusz Regucki, który oparł swoją opowieść na historii błogosławionej.
Film toczy się na dwóch planach: historycznym i współczesnym. W podwójnej, głównej i tytułowej roli wystąpiła młoda aktorka Marlena Burian (role Kasi i Karoliny). Po raz pierwszy na dużym ekranie zagościło jeszcze dwoje aktorów: Barbara Duda (Magda) i Karol Olszewski (Przemek). Cała trójka debiutantów to absolwenci Liceum Aktorskiego w Krakowie. Towarzyszą im znakomici i cenieni aktorzy: Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus, Sebastian Oberc, Jacek Lecznar.
W 1987 roku Karolina Kózkówna została ogłoszona przez Jana Pawła II błogosławioną, patronką młodzieży.
Niektóre zdjęcia do filmu, kręcone były w naszej świętojańskiej świątyni, w dniu 5 czerwca 2014.

Treść filmu

Dwie koleżanki, przyjaciółki, Kaśka i Magda, kończą liceum filmowe. Pomiędzy zabawą a korzystaniem z życia muszą jeszcze znaleźć czas na przygotowanie się do czekającego je egzaminu końcowego, jakim jest przygotowanie etiudy filmowej. Gdy nauczyciel podsuwa im temat, w pierwszej chwili buntują się. Chciały kręcić film o współczesnych, ważnych społecznie problemach, a trafiła im się historia sprzed 100 lat, jakiejś wiejskiej dziewczyny, która w bezsensowny sposób dała się zabić! Przymuszone tematem pracy, niechętnie, wyruszają w drogę do podtarnowskiej Zabawy, gdzie żyła i zginęła ich bohaterka – Karolina Kózkówna.
Na początku nie mogą zrozumieć motywów postępowania bohaterki. Dlaczego młoda dziewczyna dała się zabić? Jaki był sens jej ofiary? Dla jakich wartości ich rówieśnica tak łatwo oddała życie? Co nią kierowało? Skąd czerpała siłę? I bardzo często rodzące się u osób stojących z dala od głębokiego życia religijnego, w tragicznych sytuacjach, pytanie: dlaczego Bóg na to pozwolił? Poszukiwanie odpowiedzi te pytania sprawiło, że ich zadanie egzaminacyjne stopniowo przeradza się w fascynującą przygodę, a historia Karoliny nagle zaczyna mieć wpływ na życie ich i innych bohaterów filmu. Karolina Kózkówna, tytułowa bohaterka filmu która na początku I wojny światowej, 100 lat temu, w wieku 16 lat, została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza, gdy broniła się przed gwałtem. Jej niezłomna postawa w obliczu śmierci i męczeństwo jest wstrząsem dla bohaterów filmowej opowieści, ale nie to ostatecznie wpływa na nich najbardziej. Karolina, ta młodziutka wiejska dziewczyna, żyła prosto, cicho, skromnie i bardzo zwyczajnie. Było jednak w jej życiu coś, co zwyczajnych ludzi czyni świętymi. To miłość. Jej życie przepełnione było miłością. Kochała rodziców, rodzeństwo, bliźnich i wreszcie Boga. Czysta, piękna, wielka miłość; miłość, która niemal gorszy bohaterów wyciągniętych ze współczesnego świata, ale też urzeka. Właśnie do takiego życia, pełnego miłości, tęsknią bohaterowie filmu.
Powstanie filmu poprzedziła akcja internetowa, dzięki której wiele osób zaangażowało się finansowo w jego powstanie, wiele też zadeklarowało wsparcie promocyjne w swoim środowisku, gdy obraz trafi na ekrany. Produkcja filmowa to ogromne przedsięwzięcie finansowe i organizacyjne. Niestety, w Polsce nie ma chętnych do finansowania filmów religijnych. Każda taka produkcja to prawdziwa perełka. „Karolinę” udało się stworzyć dzięki mobilizacji i drobnemu wsparciu tysięcy ludzi. Część z nich wpłaciła pieniądze, inna użyczyła samochodów, mieszkań, rekwizytów, część wystąpiła w roli statystów, jeszcze inni zadeklarowali wsparcie promocyjne, a ogromna rzesza – modlitewne.
Film Karolina zyskał rekomendację biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, kustosza sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie ks. Zbigniewa Szostaka oraz dyrektora Wydziału Katechetycznego diecezji tarnowskiej ks. dr. Bogusława Połecia.
Obecnie niewielu twórców ma odwagę propagować wartości bliskie chrześcijaństwu, tym bardziej gorąco zachęcamy do wybrania się całą rodziną na film Karolina. W Krakowie film wyświetlają kina: „Kijów”, al. Krasińskiego 34; „Agrafka”, ul. Krowoderska 8; „Mikro”, ul. Juliusza Lea 5, a także 23.11. o godz. 13.40 w Multikinie przy ul. Dobrego Pasterza 128. Więcej informacji można znaleźć w na stronie filmu – www.karolina-film.pl. –> kliknij
PRODUKCJA I DYSTRYBUCJA FILMU: Stowarzyszenie „Rafael” , ul. Dąbrowskiego 16, 30-532 Kraków