Przekazanie relikwii św. br. Alberta (34)

NAWIEDZENIE SANKTUARIUM „ECCE HOMO”
PRZEZ ŚWIĘTOJAŃSKĄ WSPÓLNOTĘ

W dniu 17 listopada nasza Parafia została zaproszona przez siostry Albertynki do Sanktuarium „Ecce Homo” przy ul. Woronicza, na Mszę św. o godz. 17.00. Podczas uroczystości przekazane zostały naszej wspólnocie parafialnej relikwie św. Brata Alberta, który patronuje powstającej w naszej parafii Radzie Rycerzy Kolumba i bł. Bernardyny Jabłońskiej, która została patronką grupy charytatywnej.
Pół godziny przed głównymi uroczystościami przedstawiane były prośby i podziękowania, kierowane do Czerwonoprądnickich Świętych: św. Brata Alberta i bł. Bernardyny Jabłońskiej.
Koncelebrowana Msza św., której przewodniczył ks. Proboszcz Jerzy Serwin, a współcelebrowali ks. dr Stanisław Dobrzanowski – rezydent i ks. Mirosław Kozina – wikariusz, oboje z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza, rozpoczęła się pieśnią do św. Brata Alberta. Witając przybyłych, ks. Proboszcz wyraził radość z zaproszenia sióstr Albertynek do uczczenia bł. s. Bernardyny Marii Jabłońskiej oraz św. br. Alberta – Adama Chmielowskiego, w przypadającą w tym dniu 25 rocznicę jego kanonizacji przez św. Jana Pawła II. Wagi uroczystości dodał fakt przybycia przedstawicieli rodziny Rycerzy Kolumba Rady 14000 im. św. Jana Pawła II wraz z Wielkim Rycerzem, p. Sławomirem Wójtowiczem oraz pocztem sztandarowym.
Kazanie do wiernych wygłosił ks. Proboszcz, podkreślając, że .przede wszystkim przybyliśmy do sanktuarium, aby kontemplować dzieła bł. s. Bernardyny Marii Jabłońskiej i św. br. Alberta Na wstępie przypomniał życiorys świętego, który w bardzo młodym wieku został całkowicie osierocony. Wychowanie religijne i patriotyczne nastawienie jakie wyniósł on i jego rodzeństwo, mogło dalej się rozwijać w ciepłym domu, jaki stworzyła sierotom siostra ich ojca. To spowodowało- kontynuował kaznodzieja – że Adam Chmielowski, jako brat Albert, zajął się najuboższymi Krakowa, wyrzutkami, ludźmi z głębokiego marginesu społecznego. Opiekował się nimi nie tylko dbając o najbardziej podstawowe potrzeby egzystencjalne, ale także uczył ich wiary. On stworzył jedyną w swoim rodzaju szkołę budowania domu, takiego, aby doświadczając go, zatęsknili za domem Ojca Niebieskiego. Siostry Albertynki i bracia Albertyni, duchowe dzieci Świętego, kontynuują to dzieło nie tylko w Polsce, ale w wielu krajach na świecie.
Adam Chmielowski to także malarz. Nie zostawił wielu prac, ale obraz ubiczowanego Jezusa – „Ecce Homo”, który oglądać można w głównym ołtarzu, to nie tylko cierpiący Bóg-Człowiek, ale wielkie Serce, niepodzielone, całkowicie oddane drugiemu, zwłaszcza potrzebującemu. Na prawdziwe człowieczeństwo składa się cierpienie i serce. Taką też drogą szedł Święty budując prawdziwy, polski dom.
Drugą osobą, którą przybliżył w kazaniu ks. Proboszcz, była bł. Bernardyna Maria Jabłoński – duchowa córka i kontynuatorka dzieła brata Alberta. Życiowe motto:
„dawać, wiecznie dawać” i „czyńcie wszystko dobrze” realizowała w heroicznym wręcz poświęceniu potrzebującym. W niej objawił się ów „geniusz kobiety”, o którym mówił św. Jan Paweł II podczas beatyfikacji, osoby wrażliwej na cierpienie, pełnej poświęcenia i nieustannej gotowości do pomocy. Tej kobiecej wrażliwości potrzeba szczególnie dzisiejszemu światu, aby wypełnić przestrzeń życiową ciepłem, serdecznością i pokojem. Takie powinny być rodziny, taki powinien być polski dom, gdzie króluje ubiczowany Chrystus z wielkim Sercem, gdzie jest chleb dla każdego. – podkreślał kaznodzieja. I po to przybyliśmy do tego sanktuarium, aby podziękować Bogu za dar szkoły budowania tego domu, a także prosić, abyśmy umieli z tego daru korzystać w rodzinie, parafii i ojczyźnie – zakończył celebrans.
Modlitwę wiernych przedstawili członkowie diakoni modlitwy wspólnoty dorosłych Ruchu Światło-Życie „Wody Jordanu”, zaś dary ofiarne w procesji zanieśli przedstawiciele grupy charytatywnej.
Przed rozesłaniem wiernych nastąpiła uroczystość przekazania relikwii naszej parafii. Na początku Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, siostra Krzysztofa Babraj odczytała prośbę o przekazanie relikwii św. br. Alberta i bł. Bernardyny Jabłońskiej, z jaką w imieniu świętojańskiej wspólnoty zwrócił się ks. Proboszcz Jerzy Serwin. Następnie Matka Generalna, przekazując relikwie delegacjom nowopowstającej Rady Rycerzy Kolumba oraz grupy charytatywnej, wyraziła swoja wielką radość i życząc aby św. br. Albert i bł. s. Bernardyna były wzorem, zaprosiła wszystkich czcicieli do Sanktuarium Ecce Homo na coroczne święto, obchodzone 17 czerwca.
Za przekazany dar Matce Generalnej i Zgromadzeniu sióstr Albertynek, podziękował przedstawiciel powstającej w naszej parafii Rady Rycerzy Kolumba, p. dr Mirosław Boruta
Po zakończonej uroczystości wszyscy wierni mogli uczcić bł. s. Bernardynę i św. br. Alberta, poprzez ucałowanie ich relikwii. Zgromadzenie wiernych uświetnił występ diakoni muzycznej wspólnoty dorosłych Ruchu Światło-Życie „Wody Jordanu”.