Po raz szósty z wizytacja kanoniczną
Jednym z ważnych wydarzeń każdej wspólnoty parafialnej jest przewidziana w prawie Kościoła wizytacja kanoniczna przeprowadzana przez biskupa ordynariusza diecezji lub przez jednego z biskupów pomocniczych.
Wizytację kanoniczną, przeżywamy w naszej Parafii po raz szósty.
Dwa lata po erygowaniu Parafii św. Jana Chrzciciela w dniach 15-17 września 1984 roku odbyła się pierwsza wizytacja kanoniczna przez ks. bp. Stanisława Smoleńskiego.
W ramach drugiej wizytacji 2 grudnia 1989 roku ks. kardynał Franciszek Macharski poświęcił mury naszego kościoła po 5 i pół latach budowy.
Trzecia w historii naszej parafii wizytacja kanoniczna miała miejsce od 25-30 kwietnia 1996 roku przez ks. bpa Stanisława Smoleńskiego, w czasie której poświecił chrzcielnicę, 6 nowych konfesjonałów i Drogę Krzyżową.
Od 13-16 maja 2004 roku po raz czwarty naszą parafię wizytował ks. bp. Kazimierz Nycz obecny abp warszawski i kardynał.
Ostatni raz przeżywaliśmy wizytację kanoniczną w dniach 27 lutego do 1 marca 2010 roku. Przybył wtedy do nas Ks. Bp Józef Guzdek – obecny biskup polowy Wojska Polskiego.
W dniach 22-25 września 2017 roku przybędzie do naszej parafii z wizytacją kanoniczą ks. bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.Obecna wizytacja odbywa się w szczególnych okolicznościach, bowiem nasza Parafia św. Jana Chrzciciela przeżywa w tym roku 35 rocznicę jej erygowania.
W czasie tych duszpasterskich odwiedzin przeżyjemy wspólne celebracje Eucharystii oraz wiele spotkań z grupami i wspólnotami, które istnieją i posługują w naszej świętojańskiej parafii. Pragniemy poświecić nowe drzwi do naszego kościoła, oraz odrestaurowaną kaplicę św. Janów.
Czym jest wizytacja kanoniczna, która czeka nas w najbliższym czasie?
Wizytacja biskupa w diecezji jest czynnością apostolską. Biskup jako następca apostołów, jak niegdyś oni sami, odwiedza parafie, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Przyjeżdża, by słuchać o radościach, wejść w nasze troski, by prosić Boga o błogosławieństwo dla nas i naszych rodzin.
Wizytacja parafii wchodzących w skład diecezji jest powinnością każdego biskupa ordynariusza co 5 lat. Jest to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ale czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności z Chrystusem i Kościołem. Wizytacja kanoniczna wskazuje też, że nasz biskup jest fundamentem oraz znakiem jedności Kościoła krakowskiego.
Ksiądz biskup na wizytację przybywa zawsze jako gospodarz diecezji, by zapoznać się z sytuacją duszpasterską i gospodarczą parafii. Ocenia działania administrującego nią proboszcza, oraz spotyka się z działającymi grupami, wspólnotami, ruchami i organizacjami duszpasterskimi w parafii.
Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego (stan i potrzeby kościoła parafialnego, plebanii, kancelarii parafialnej). Podczas wizytacji, ksiądz biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne parafii, interesuje go przebieg katechizacji, oraz zapoznaje się z wszystkimi formami duszpasterstwa występującymi w parafii.
Biskup odwiedzi także chorych leżących w domach i szkoły, przedszkola i trudzące się wychowaniem dzieci i młodzieży, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Rozrywka 1 i nasze siostry Nazaretanki.
Biskup pragnie też poznać występujące trudności, jakie pojawiają się w życiu parafii, pracy duszpasterskiej, ale również w życiu wiernych. „Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako „znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój” (Pastoresgregis, nr 46).
Przekazując Wam, Drodzy Parafianie program wizytacji zachęcamy, abyście znaleźli czas na spotkanie z ks. Biskupem.
Każdy świadomy i odpowiedzialny Parafianin ma okazję w czasie wizytacji spotkać się ze swoim biskupem, który jest następcą Apostołów, dlatego nasze zaproszenie kierujemy do każdego Parafianina.
Wizytacja to okazja, by odkryć wartość Parafii, jako naszej wielkiej rodziny, w której żyjemy duchowo, modlimy się wspólnie i wspieramy się nawzajem. To co nas łączy: to wspólna wiara, Ewangelia Jezusowa, jeden Kościół i wspólne zasady moralne.
Wizytacja to także wezwanie, aby się choć trochę, na ile to możliwe zaangażować się w życie tej wspólnoty, która, przez nasze zamieszkanie tutaj jest moją Parafią!
Już teraz zapraszam do udziału w tym ważnym dla naszej wspólnoty wydarzeniu. Módlmy się gorliwie, aby spotkanie z biskupem oraz wspólna z nim modlitwa przyniosły obfite owoce w życiu każdego z nas i całej wspólnoty parafialnej. Niech w naszym przygotowaniu nie zabraknie refleksji nad sobą i nad tajemnicą Kościoła. Skorzystajmy wcześniej z sakramentu pokuty. Okazja do spowiedzi będzie w tygodniu poprzedzającym wizytację.
Za udział w czynności świętej, której przewodniczy biskup w czasie pasterskiej wizyty, można zyskać odpust zupełny. Dla jego zyskania trzeba spełnić zwykłe warunki (spowiedź i Komunia Święta, modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wolność od przywiązania do grzechu).
Duchowe owoce wizytacji biskupa zależą w dużej mierze od modlitwy, jaką wspólnota podejmuje w tej intencji. Prośmy Boga, aby spotkanie z Ks. biskupem oraz wspólna z nim modlitwa przyniosły obfite owoce w życiu każdego z nas i całej wspólnoty parafialnej.
Boże miłosierny, Ty posłałeś na świat swego Syna, aby dał świadectwo prawdzie i przyniósł ludziom pełnię życia. Ojcze najlepszy, wejrzyj na naszą wspólnotę parafialną i spraw, aby pasterska wizyta biskupa Jana była dla wszystkich czasem łaski i umocnienia w wierze. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen