29.03.2020. V niedziela Wielkiego Postu

PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
29 marca 2020

 

 

 

 1. Na terenie naszej archidiecezji wszystkim wiernym została udzielona dyspensa od udziału w niedzielnej Mszy św. Wszyscy jesteśmy zagrożeni, gdyż nie wiemy ile osób nie wykazujących objawów może nas zarazić. We Mszy św. w niedziele i dni powszednie, oprócz posługujących mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję, jednak nie więcej niż 5 osób.
 2. Msze i nabożeństwa wieczorne w godzinach takich jak do tej pory. Nie będzie Mszy pierwszopiątkowej dla dzieci o godz. 17.00 i adoracji Najświętszego Sakramentu. Nie będzie dziś Gorzkich Żali i w piątek Drogi Krzyżowej. Nie organizujemy spowiedzi pierwszopiątkowej w kościele dla dzieci i kandydatów do sakramentu bierzmowania. Zachęcamy wszystkich do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez Komunię św. duchową, która polega na wzbudzeniu w sercu pragnienia przyjęcia Jezusa.
 3. W naszej Parafii jest możliwość przyjęcia Komunii św. codziennie w kaplicy św. Janów o godz. 9.30; 17.30 i 19.00. Oczekujący na zewnątrz kaplicy na Komunię św. powinni zachować odpowiednie odległości i nie stwarzać zbiorowiska.
 4. Usilnie prosimy, aby brać udział we Mszy św. za pośrednictwem mediów. Informacje o programach telewizyjnych na stronie internetowej parafii oraz na tablicy ogłoszeń.
  Warto duchowo łączyć się i uczestniczyć we Mszach św. poprzez transmisje on-line z naszej Świętojańskiej świątyni (facebook) w niedzielę godz. 12.00 i w tygodniu o godz. 18.30.
 5. Wielu z nas przed Wielkanocą przystępuje do spowiedzi, jednak obecny stan epidemii uniemożliwia nam wypełnienie tej praktyki. W parafii nie będzie spowiedzi w zwyczajnej formie, czy pierszopiątkowej.
  Jest możliwość spowiedzi św. przez jednego kapłana codziennie w kaplicy adoracji (wejście tylko od zewnątrz kościoła od strony zachodniej – od kaplicy św. Janów / krzyża misyjnego) od godz. 6.30 – 8.30 i od godz. 17.00 – 19.00.
  Pragniemy przypominać, że zawsze, gdy nie mamy dostępu do kapłana i z tego powodu nie możemy skorzystać z rozgrzeszenia sakramentalnego, mogę uzyskać przebaczenie grzechów nawet śmiertelnych poprzez akt żalu doskonałego, tj. płynącego z miłości do Boga, wyrażonego w szczerej prośbie o przebaczenie (takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie wyrazić np. akt żalu „Ach żałuję za me złości…”), i któremu towarzyszy stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej (por. KKK, nr 1452). Pragniemy poinformować wiernych o szerokich możliwościach uzyskania odpustu zupełnego, jakie otworzyła Penitencjaria Apostolska dekretem
  z 20 marca br. a którego treść jest dostępna na stronie internetowej naszej parafii.
 6. Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną tylko tych, którzy o to poproszą.
 7. W przyszłą Niedzielę Palmową nie organizujemy procesji z palmami, Drogi Krzyżowej po osiedlu i Gorzkich Żali. Odwołanie spotkań jest okazją, by w czasie tegorocznego Wielkiego Postu indywidualnie zadbał o swoje życie duchowe poprzez osobistą modlitwę, lekturę i medytację Pisma Świętego, różne formy rozważań i rekolekcji, które są dostępne w Internecie.
 8. Zachęcamy również do rodzinnej modlitwy, w naszych domach o godz. 20.30 w duchowej łączności z kapłanami modlącymi się w tym czasie w kościele przed Najświętszym Sakramentem. W tych dniach jest możliwość modlitwy w świątyni w ciągu dnia, jak jest u nas zwyczaju w przedsionku kościoła.
 9. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.
 10. Dziękujemy za składane ofiary na utrzymanie parafii i kościoła oraz wynagrodzenie zatrudnionych etatowo osób – głownie na konto parafii. Żywność dla potrzebujących można przynosić do kosza przed ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, a pieniądze do puszek w kościele.
 11. W duchu solidarności z najbardziej potrzebującymi nabywajmy Baranki Wielkanocne Caritas przed wejściem do kościoła lub w zakrystii, w kaplicy św. Janów w czasie udzielania Komunii św. i przed kaplicą adoracji. Nasza parafia jak każdego roku ma do rozprowadzenia 800 baranków.
 12. W związku z zapytaniami dotyczącymi uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, rocznic Pierwszej Komunii Świętej i bierzmowania, które są zaplanowane na kwiecień i maj, informujemy, że ich celebracja będzie możliwa dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii.

Życzę wszystkim łaski płynącej z przeżywanego czasu, wzrostu duchowego, zdrowia i sił do wytrwania w tym trudnym czasie.

Ogłoszenia archiwalne

 1. 22.03.2020. IV niedziela Wielkiego Postu
 2. 15.03.2020. III niedziela Wielkiego Postu
 3. 08.03.2020. II niedziela Wielkiego Postu

Komentarze są wyłączone.