31.05.2020. VIII Niedziela Wielkanocna

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO
31 maja 2020
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

 

 

 1. Za odśpiewanie hymnu O Stworzycielu Duchu przyjdź, można dziś uzyskać odpust zupełny. Dziś zmianka różańcowa o godz. 17.00, a po niej ostatnia majówka o godz. 17.30.
 2. W miesiącu czerwcu czcimy Najświętsze Serce Jezusowe. Nabożeństwo czerwcowe w dni powszednie tygodnia po Mszy św. wieczornej.
 3. Jutro, drugi dzień Zielonych Świąt, Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze św. o godz. 6.30, 7.00, 8.00, 18.30. Jutro również obchodzimy Dzień Dziecka. Wszystkim dzieciom życzymy samych radości w ich życiu. Z tej okazji Msza św. wspólna za dzieci o godz. 18.30, a po niej indywidualne błogosławieństwo dzieci. Wszystkie dzieci będziemy polecać modlitwie wyczytując ich imiona i nazwiska na nabożeństwie w intencji rodzin o godz. 18.00. Mszę św. wspólną za dzieci można zamawiać przy stoliku pod chórem dzisiaj i jutro.
 4. W czwartek, 04.06 Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Jest to dzień szczególnej modlitwy całego Kościoła za powołanych do kapłaństwa, oraz świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Zapraszamy w tym dniu do udziału we Mszy św.
 5. Spotkanie Diakonii modlitwy we wtorek 2 czerwca o godzinie 19.20 w sali kawiarni.
 6. W tym tygodniu przypada, pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi w czwartek 6.30 – 8.00 i od 17.30 – 19.00. Godzina święta w czwartek o 17.30. Zapraszamy szczególnie do wspólnej modlitwy za kapłanów Apostolat Margaretka i rodziny, z których wyszły powołania kapłańskie i zakonne. W piątek okazja do spowiedzi św. od 6.30 – 8.00 i od 16.30 – 19.00. Msza św. z udziałem dzieci o godz. 17.00. We Mszy św. o 18.30 uczestniczą kandydaci do sakramentu bierzmowania z klas VI, VII i VIII. W sobotę Msza św. o godz. 6.30 w intencji dobrodziejów naszego kościoła żyjących i zmarłych, za zmarłych wypominanych, oraz za zmarłych, z których grobów ziemia złożona jest w naszym kurhanie. O 8.00 Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP, a po niej nabożeństwo pierwszosobotnie. Na Mszy św. o godz. 18.30 modlitwa przez wstawiennictwo Niepokalanego Serca Maryi za dzieci nienarodzone. Zapraszamy do modlitwy podejmujących Duchową Adopcję dziecka poczętego.
 7. Rocznica Komunii św. w naszej parafii odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę czerwca o godz. 17.00. Szczegółowe informacje zostały rozesłane do rodziców przez dziennik elektroniczny. Spowiedź święta dla dzieci i rodzin odbędzie się we czwartek – dla grupy piątkowej i w piątek – dla grupy sobotniej.
 8. W przyszłą niedzielę kończy się okres, w którym powinniśmy przystąpić do sakramentu pokuty i Komunii św. Zadbajmy o sumienne wypełnienie tego chrześcijańskiego obowiązku.
 9. Dziękujemy za ofiary i deklaracje na termomodernizację i utrzymanie kościoła, składanych w kościele czy na konto parafii. Można jeszcze przynosić do kościoła skarbonki z oszczędności z wyrzeczeń wielkopostnych. W tym tygodniu zostały wznowione prace przy krypcie, gdzie jest wznoszona grota na figurę Matki Bożej i prace elektryczne. Cały czas koncentrujemy nasze środki finansowe, aby móc wypłacić zobowiązania za wykonanie nadmuchowej instalacji ogrzewania kościoła, które zostało uruchomione w lutym. Dług parafii to jeszcze 40% inwestycji. Parafia wynegocjowała z wykonawcami spłatę długu do końca czerwca br. bez naliczania odsetek. Dlatego zwracam się z gorącą prośbą o pomoc, abyśmy ten dług byli wstanie zwrócić, czy też znacząco obniżyć. W przyszłą pierwszą niedzielę czerwca składka inwestycyjna na pokrycie wykonanego ogrzewania.
 10. Pielgrzymka do Sokółki i Gietrzwałdu odbędzie się w planowanym terminie od 8 do 11 lipca. Jeszcze są wolne miejsca, dlatego chętni mogą się zapisać w zakrystii. Przy zapisie wpłata zaliczki 250 zł.
 11. Wyjazd wakacyjny dla dzieci na Mazury – informacje na plakatach – nadal jest planowany. Spotkanie dla zapisanych i planujących dołączyć do tej grupy w czwartek 4.06 w kościele po wieczornej Mszy świętej. Osoby nie wpłacające do tej pory zaliczki, proszone są o doniesienie jej na spotkanie.
 12. W związku ze zniesieniem przez władze państwowe obostrzeń dotyczących limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, abp Marek Jędraszewski wydał:

Dekret
o odwołaniu dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach świętych

 1. Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 r. odwołuję niniejszym dekret z dnia 28 marca 2020 r., nr 851/2020, co w szczególności oznacza, że przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.
 2. Jednocześnie na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych:
  1. osoby w wieku 65 lat i więcej,
  2. osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
  3. osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

  Gorąco zachęcam, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.

 3. Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach.

Arcybiskup Metropolita Krakowski

Zniesienie dyspensy oznacza, że wierni zobowiązani są do uczestnictwa w kościele w Mszy św. niedzielnej i święta nakazane. Nie będzie już usprawiedliwione uczestnictwo we Mszy św. w domu, transmitowanej za pomocą środków społecznego przekazu. Obecność na Mszy jest obowiązkowa i bez ważnego powodu nie można jej opuścić, gdyż takie zachowanie jest grzechem.
Kościół jest miejscem, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos, aby tworzyć poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników liturgii. Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączone są osoby, które zasłaniają usta i nos. Nadal zalecamy wiernym przyjmowanie Komunii św. na rękę zgodnie z obowiązującymi w tej formie zasadami. Osoby, które pragną przyjąć Komunię św. do ust robią to na samym końcu procesji komunijnej.

Ogłoszenia archiwalne

Komentarze są wyłączone.