Wspólnota Parafialna w 2015 roku

Czym została obdarowana nasza Świętojańska Wspólnota Parafialna w 2015 roku?

W naszej parafii chrzest przyjęło 118 dzieci (więcej o 33).
Do sakramentu pokuty i Pierwszej Komunii św. przystąpiło 90 dzieci.
W roku 2014 rozdaliśmy 162 tys. Komunii św. (1 tys. więcej).
Do sakramentu bierzmowania udzielonego przez Ks. bp Jana Szkodonia przystąpiło 47 osób spośród młodzieży gimnazjalnej. Każdego roku liczba przystępujących do sakramentu bierzmowania maleje.
W niedzielę 25 października 2015 r. na wszystkich Mszach św. było obecnych 3.432 osoby – w tym: 2.076 kobiet i 1.356 mężczyzn. W porównaniu z rokiem ubiegłym nastąpił wzrost o 168 osób. Do Komunii św. przystąpiło 1.204 osób, w tym: 810 kobiet i 394 mężczyzn – wzrost o 101.
Zaniesiono chorym 2.291 Komunii św., z czego 1.906 Komunii zaniosło 14. naszych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Sakramentu namaszczenia chorych udzielono 418 chorym (w tym 345 osobom na dwóch Mszach św. z udzieleniem sakramentu namaszczenia). W naszej parafii zostało pobłogosławionych 17 małżeństw sakramentalnych (o 2 więcej), zaś wygłoszonych zapowiedzi przedślubnych było 84. Na wieczny spoczynek zostało odprowadzonych 111 zmarłych z naszej parafii (40 pogrzebów więcej).
Jako duszpasterzy niepokoi nas fakt, że wciąż wielu zmarłych nie było przygotowanych na śmierć. Pragnę tu przypomnieć, że sakrament namaszczenia chorych nie jest dla umierających czy umarłych, tylko dla wszystkich chorych, by ulżyć w chorobie ich cierpieniom. Przed śmiercią jesteśmy zobowiązani do spowiedzi i przyjęcia Wiatyku, czyli Komunii na drogę do wieczności, a nie sakramentu chorych, który nie jest ostatnim namaszczeniem. Choć statystyki mówią, że obejmujemy systematyczną opieką duszpasterską około 75 chorych w naszej parafii, to jednak widzimy dużo zaniedbań w tej dziedzinie w rodzinach naszej parafii.
Jako uczestnicy pogrzebu pamiętajmy o duchowym darze dla zmarłych, jakim jest przyjęta na Mszy św. pogrzebowej Komunia św. w ich intencji zmarłych. Zachęcamy też do pięknego zwyczaju, jaki jest obecny w innych parafiach tj. zamawiania przez uczestników pogrzebu Mszy św. za zmarłych, w których pogrzebie uczestniczymy.
Grupa charytatywna w naszej parafii, licząca 12 osób, służy realizując bardzo szeroki wachlarz zadań, wynikający z potrzeb zamieszkujących parafian. Stałą pomocą objęte są 23 osoby poprzez dopłaty do rachunków na lekarstwa, spłatę rat mieszkaniowych osobom zagrożonym eksmisją z mieszkania, czy doraźną pomocą na zapłatę prądu. Natomiast z doraźnej pomocy, skorzystało 80 osób, czyli 35 rodzin. W roku 2015 grupa charytatywna rozdysponowała produkty spożywcze otrzymane od Caritas (26 ton), oraz złożone przez parafian do koszów w Wielkim Poście i Adwencie, a także ofiary złożone do puszek podczas kwesty przed kościołem o wartości blisko 31 tys. zł. Nasza grupa charytatywna współpracuje z Szlachetną Paczką, wskazując potrzebujące rodziny, a także dokonuje zapisów na pobyt dzieci na koloniach letnich i zimowiskach dla dzieci.
Parafia dofinansowuje obiady dla dzieci w szkole i osób proszących o wsparcie. Czynione jest to z ofiar złożonych do puszek, jak również z ofiar złożonych za świece wigilijne i baranki wielkanocne. Z akcji Choinka Miłości 50 paczek wsparły najpotrzebniejsze rodziny naszej parafii. Nasza parafia w ubiegłym roku otrzymała kolejne relikwie świętych: św. Joanny Berety Moli, św. Faustyny, św. Stanisława Kazimierczaka i bł. Bronisławy. Są to kolejni święci i błogosławieni, którzy będą patronować naszej świętojańskiej wspólnocie w szczególny sposób. Po raz drugi odbył się Korowód Świętych i Bal Wszystkich Świętych, jako chrześcijańska odpowiedź na natrętnie propagowane obchodzenie pogańskiego Halloween i na stałe wpisze się w kalendarz naszych parafialnych uroczystości.
W tym, 2016 roku, nasze królewskie Miasto Kraków będzie przeżywało chyba największe wydarzenie w swoich dziejach. Zarejestrowało się już blisko pół miliona uczestników. A jak doświadczenie uczy z poprzednich spotkań, zapisuje się tylko 25% rzeczywistej liczby uczestników. Światowe Dni Młodzieży, oprócz wymiaru duchowego, są także poważnym wyzwaniem organizacyjnym. Skala przedsięwzięcia jakim jest ŚDM z trudem przemawia do wyobraźni. To tak, jakby na kilka dni liczba mieszkańców Krakowa podwoiła się a może nawet potroiła. Mówi się już nawet o 2,5 milionach gości. W naszej parafii, na prośbę ks. Kardynała mamy gościć 4.300 uczestników. Ze smutkiem to mówimy, ale do tej pory w naszej parafii zadeklarowano przyjęcie 230 gości w domach i mieszkaniach 70 rodzin. W naszej parafii w trzeciej dekadzie lipca będziemy gościć katolików ze Stanów Zjednoczonych, a wśród nich około 400 wolontariuszy, którzy będą przygotowywać i zabezpieczać spotkania młodzieży anglojęzycznej na Arena Kraków i stadionie Cracovii. Będą to głównie Rycerze Kolumba i ich rodziny. W naszym kościele będą głoszone przez amerykańskich biskupów, dla młodzieży anglojęzycznej, rekolekcje. Również na naszym parkingu odbywać się będzie Festiwal Młodych, na scenie, którego będzie występowało wielu wykonawców. Z każdym z was na wizycie duszpasterskiej rozmawiamy o tym i prosimy gorąco o kolejne deklaracje przyjęcia pielgrzymów. Oni liczą na nocleg – niekoniecznie na łóżku, gdyż przywiozą ze sobą karimaty i śpiwory – oraz możliwość umycia się, a także licząc na naszą gościnę, otrzymać śniadanie. Prosimy o składanie deklaracji do stojącej urny pod figurą św. Maksymiliana lub wypełniając zamieszczony na parafialnej stronie internetowej, formularz. (www.janchrzciciel.eu zakładka ŚDM- 2016 –> deklaracja przyjęcia pielgrzyma)
Dzięki ofiarnemu zaangażowaniu księży, sióstr, animatorów i świeckich liderów wielką radością i nadzieją napawa wzrost duchowy grupy oazowej, wspólnoty ministrantów, lektorów, scholii, oraz grupy misyjnej, wspólnoty dorosłych Wody Jordanu Ruchu Światło-Życie, Rycerzy Kolumba. W roku 2015 w szeregi Rycerzy Kolumba wstąpiło 3 mężczyzn z naszej parafii. Czekamy na kolejnych członków, aby w naszej parafii mogła powstać kolejna Rada. Pragniemy, aby w tym miesiącu na prośbę naszych parafian, zawiązała się nowa wspólnota Rodziny Radia Maryja, która spotykać się będzie w salkach, w każdy drugi poniedziałek miesiąca, po Mszy św. o godz. 18.30. O tym przedsięwzięciu jeszcze będziemy informować.
Powstały też nowe Róże Różańcowe, między innymi dziecięce i rodziców. Wciąż czekają na nowych członków istniejące wspólnoty formacyjne, modlitewne i posługujące w naszej Świętojańskiej Wspólnocie.
W czerwcu będziemy dokonywać wyborów do Duszpasterskie Rady Parafialnej po kończącej się trzyletniej kadencji dotychczasowej Rady. Każdego 22 miesiąca modlimy się na Mszy św. wieczornej przez wstawiennictwo św. Jana Pawła za małżeństwa, oczekujące na szczęśliwe narodzenie dziecka, jak również za małżeństwa, które z wielkim trudem oczekują upragnionego potomstwa. Na Mszy św. udzielane jest indywidualne błogosławieństwo matkom w stanie błogosławionym, zaś po Mszy św. mamy możliwość oddania czci relikwiom św. Jana Pawła. W ubiegłym roku udzieliliśmy takiego błogosławieństwa 187 matkom. W ubiegłym roku w 6. edycjach Świętojańskiej Szkoły dla Rodziców im. św. Jana Pawła II, opartej na programie szkoły rodzenia wzięło udział 103 małżeństwa. Kolejna edycja szkoły rozpocznie się 22 stycznia. Zapraszamy do udziału młodych ojców i matki.
Nowopowstałym przed dwoma laty, w naszej parafii Katolickim Gimnazjum Oazowym im. Ks. Fr. Blachnickiego rozpoczęły 1 września naukę dwie kolejne klasy pierwsze. Inaugurującej nowy rok szkolny Mszy św., przewodniczył ks. bp Jan Szkodoń. Nasza parafia wiąże wiele nadziei w wychowaniu nowych pokoleń gimnazjalistów przez tę formę nauki i formacji w duchu pedagogiki jaką zaproponował Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. W sobotę 28 listopada ub. r., nasi parafianie, Panowie Mariusz Szot i Wacław Branicki otrzymali w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego błogosławieństwo do posługi lektora. Polecamy podejmowaną przez nich posługę słowa Bożego naszym modlitwom.
W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe ku czci św. Jana Chrzciciela, 21 czerwca, po raz czwarty obchodziliśmy Świętojańskie Spotkania, które stały się okazją dla naszej parafii do wzajemnej integracji, spotkań i zabawy. W tym roku będziemy, z Bożą pomocą, to dzieło kontynuować, co wiąże się z dużym nakładem pracy w zorganizowaniu tego święta parafii. Dlatego też istnieje ogromna potrzeba zaangażowania z naszej strony. Wszystkich, chętnych do pomocy, a szczególnie tych, którzy mają nie tylko doświadczenie organizacyjne w urządzaniu takich spotkań, ale także po prostu chęci i wolę, zapraszamy do prac Komitetu organizacyjnego.
Wyrażamy jeszcze raz wdzięczność naszym parafianom za ofiarną posługę Łączników w blokach i na ulicach naszego osiedla, zanoszących program rekolekcji i rozprowadzających opłatki wigilijne. Słyszymy od kilku lat, że jest coraz to więcej oszustów, powołujących się, że są rzekomo wysłani z parafii. Nasi Łącznicy mają identyfikator potwierdzony podpisem Proboszcza z pieczęcią parafii oraz zawsze z opłatkami przynoszą program rekolekcji. Dziękuję Nadzwyczajnym szafarzom Komunii świętej i ich rodzinom za koordynowanie całej akcji i tym wszystkim, którzy rozumieją potrzebę i wartość tej ważnej posługi. Każdego roku przeżywamy w naszej wspólnocie świętojańskie jubileusze małżeńskie. Jest tradycją, że zapraszamy małżonków przeżywających 1, 5, 10, 15 i 25 rocznicę małżeństwa. Zachęcamy, aby małżonkowie mimo wspólnego zaproszenia do świętowania jubileuszy małżeńskich, informowali nas i w rocznicę ślubu zamawiali w swojej intencji i swych rodziny Mszę św. Ks. Kardynał udziela błogosławieństwa w specjalnym liście małżonkom, którzy przeżywają złoty jubileusz małżeństwa. Prosimy więc o wyraźną informację przy zamawianiu jubileuszowej intencji mszalnej.
Jeśli chodzi o sprawy gospodarczo-finansowe naszej parafii, to chciałbym zwrócić uwagę na kilka zagadnień.
W tym roku kontynuujemy prace związane z wyposażeniem kaplicy św. Jana Chrzciciela i Ewangelisty, aby ta XVII wieczna zabytkowa kaplica mogła nam służyć. Zostały już zakupione ławki, krzesła dla służby liturgicznej, niezbędne paramenty liturgiczne, zamontowano ogrzewanie i nagłośnienie. Potrzeby są jeszcze duże. W przyszłości musimy pomyśleć o doświetleniu drogi i monitoringu, bo niestety zdarzają się włamania do naszych pomieszczeń i kradzieże wokół budynków parafialnych. Smutną jest rzeczą, o której nie chciałbym mówić jest fakt, że swoje potrzeby fizjologiczne, wokół kościoła i kaplicy spełniają nie tyle dzieci, co dorośli i to nie w czasie trwania nabożeństw w kościele. Dotychczasowe prace kosztowały blisko 30 tys. zł.
Ponawiamy zaproszenie dla nowożeńców, aby w tej odrestaurowanej przepięknej kaplicy zechcieli urządzać uroczystości zaślubin. Już urządzamy w niej majówki, w każdą środę adorację w intencji ŚDM, adoracje do Miłosierdzia Bożego w III piątki miesiąca i inne nabożeństwa, aby ożywić to szczególne na Prądniku Czerwonym i w naszej parafii miejsce.
Udało się wreszcie w ubiegłym roku, zrealizować planowaną od dawna i bardzo potrzebną aulę parafialną w salkach. Będzie ona służyła spotkaniom parafialnych wspólnot i organizowanym w przyszłości wykładów oraz spotkań z różnymi ciekawymi ludźmi. Ta inwestycja, jak może potraficie ocenić, była bardzo kosztowna. Wspólnoty parafialne ufundowały 70 krzeseł składając na ten cel 3.500 zł. Dziękujemy indywidualnym osobom i to nie tylko z naszej parafii za ufundowanie wielu elementów jej wyposażenia.
Na wiosnę ubiegłego roku, musieliśmy dokonać malowania pokrycia dachowego domu parafialnego i stodoły. Dobiegły końca prace związane z wykonaniem głównych drzwi do naszego kościoła. Ich patynowanie wymaga jeszcze czasu, co najmniej 2 lata przebiega ten proces chemiczny, aby ich ostateczny wygląd był dla wszystkich zadawalający. Aby podnieść walory estetyczne i wizualne tego dzieła, istnieje potrzeba remontu przedsionka i instalacji elektrycznej oraz oświetleniowej.
Za drzwi parafia ma spłacić jeszcze 140 tys. zł – stan na koniec roku 2015 zł. Zdaję sobie sprawę, że to przypominanie od 7 lat o składce na nowe drzwi, już wszystkich nas zmęczyło. Bardzo serdecznie chcę podziękować wszystkim, którzy regularnie składają ofiary i deklaracje. Każda złotówka przekazana na ten cel jest odnotowywana. Gdyby wszyscy, którzy się zdeklarowali o systematycznych wpłatach na ten cel, w tym okresie pewnie byśmy już te drzwi mieli spłacone. Zwracam się z uprzejmą i gorącą prośbą do tych wszystkich, którzy jeszcze mogą, by podjąć się deklaracji na ten cel. Od mojego przybycia do Parafii św. Jana Chrzciciela zaobserwowałem że w ciągu tych 4,5 roku, nasza taca obniżyła się blisko o 25%. Chcemy też zamontować dwa nowe rzutnik multimedialne do wyświetlania głównie tekstów pieśni. Obecnie używany przez pana organistę rzutnik przeźroczy, jest już mocno wyeksploatowany. Zwracamy się z tą prośbą głównie do rodzin tegorocznych dzieci I- komunijnych i kandydatów do sakramentu bierzmowania. Bardzo wiele kosztuje nas energia elektryczna i MPEC. Tak dla porównania, sam zakup komunikantów, oleju do świec, kadzidła i wina do Mszy św. kosztuje nas blisko 10 tys. zł rocznie, a co mówić o reszcie wydatków.
Pragnąłbym, aby w tym roku wykonać ocieplenie całego stropu na kościele, bo jest to tylko sam beton zaizolowany papą i lepikiem. Potrzeba wykonać jeszcze przed tym, mechanizmy opuszczania żyrandoli, żeby można było je umyć i wymienić żarówki. Zanim pomyślimy o nowym ogrzewaniu, musimy pomyśleć o ciepłych oknach bo 30 % strat ciepła to nasze nieszczelne okna.
To obszerne sprawozdanie i tak tylko w części obejmuje wydarzenia i dzieła jakimi żyła nasza parafia w ostatnim roku, a nasz nowy, kolorowy miesięcznik, „Głos Świętojański”, w którym drukowane są te słowa, może być również chlubą naszych ubiegłorocznych osiągnięć.
Za wszystko niech będą dzięki Miłosiernemu Bogu i wszystkim ludziom dobrej woli.

Ks. Proboszcz