(37) XXIV pielgrzymka rodzin do Kalwarii

XXIV Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej

W pierwszą niedzielę września odbyła się 24 Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Mottem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Małżeństwo fundamentem rodziny”. W pielgrzymce również wzięli w niej udział wierni z naszej parafii pod duchową opieką ks. Proboszcza.
Pątnicy zebrali się przy pierwszej stacji Drogi Krzyżowej „U Piłata”, gdzie, jak to już jest od wielu lat, przywitani zostali przez o. Antoniego Kluska – wikariusza bernardyńskiej wspólnoty zakonnej, prowadzącego nabożeństwo oraz ks. prałata Jacka Koniecznego, Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, autora rozważań Drogi Krzyżowej, której tekst oparty był o słowa św. Pawła, zapisanego w liście do Koryntian – „Hymn o miłości” (1 Kor. 13, 1-13). W procesji uczestniczyła wielka rzesza wiernych, podczas której mężczyźni nieśli ogromny krzyż, a kobiety kopię Cudownego Wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Po ostatniej stacji Drogi Krzyżowej, wielotysięczny tłum wiernych wypełnił plac przed polowym ołtarzem i stoki Góry Ukrzyżowania. Jakże był to wspaniały i budujący obraz, gdyż była to prawdziwie pielgrzymka rodzin, często wielopokoleniowych, gdyż obok siebie stali dziadkowe i wnuki, rodzice i dzieci. Do ołtarza przyniesiony został krzyż i wizerunek Matki Bożej, który towarzyszył podczas Drogi Krzyżowej, po czym rozpoczęło się sprawowanie Najświętszej Ofiary.
Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Współcelebransami był ks. bp. Jan Szkodoń i ks. bp. Jan Zając oraz przybyli wraz z pątnikami kapłani, a wśród nich i nasz ks. Proboszcz. Na wstępie Eucharystii, przybyłych, jak i gospodarzy tego szczególnego miejsca, przywitał ks. Kardynał, który wyraził swoją radość z tak licznego przybycia rodzin i duszpasterzy. Również do uczestników uroczystości wystosował list Prezydent RP Andrzeja Dudy, który odczytała podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta p. Anna Surówka-Pasek. Prezydent zapewnił o duchowej łączności, podkreślał swoje związki z Kalwarią Zebrzydowską i zadeklarował, że sprawom polskich rodzin, ich dobrego, bezpiecznego życia, poświęca szczególną uwagę.
Ze słowem Bożym do zebranych zwrócił się ks. Kardynał.
Nawiązując do tematu tegorocznej pielgrzymki, kard. Dziwisz stwierdził, że dziś w niektórych środowiskach rzeczywistość małżeństwa „nie dla wszystkich jest oczywista”. „Podejmowane są próby budowania alternatywnych związków, niezgodnych z prawem natury, wypisanym przez Stwórcę w sercu i sumieniu każdego człowieka. W niejednym kraju tego rodzaju związki zostały już zrównane w prawodawstwie z małżeństwem mężczyzny i kobiety, i przyznano im przywilej zarezerwowany tylko dla normalnych rodzin” – z troską mówił kaznodzieja i wyraził nadzieję, że: „w naszej Ojczyźnie nigdy do tego nie dojdzie”.
Arcypasterz mocno podkreślił, iż małżeństwo i rodzina to dobro, o które wszyscy powinniśmy dbać i jemu służyć. W tym też miejscu wyraził niepokój o utrzymujący się wysoki wskaźnik rozwodów i zadał pytanie, czy społeczeństwo pomaga dziś młodym ludziom dobrze przygotować się do małżeństwa. „To przygotowanie najlepiej dokonuje się w dobrych, kochających się rodzinach, w których młodzi uczą się podstawowych postaw i cnót. (…) Uczą się tym samym gotowości uczynienia daru ze swojego życia zaufanej osobie” – wyjaśniał metropolita krakowski.
Hierarcha stwierdził także, że każda władza, traktująca poważnie swoją misję, winna służyć rodzinie. „Cieszymy się, że pomimo wszystkich obaw, realizowany jest program pomocy rodzinie 500+. Trudy związane z wychowaniem dzieci trzeba rozkładać solidarnie na całe społeczeństwo, bo przecież dzieci nie należą tylko do rodziców. One są dobrem, inwestycją i kapitałem całego narodu” – dodał. Mówił też o tym, że trzeba chronić każde poczęte dziecko, zwłaszcza najsłabsze, najbardziej zagrożone, a także pomagać małżonkom, którzy nie mogą doczekać się potomstwa. „Ale zgodnie z prawem moralnym niedopuszczającym do manipulacji, chroniącym ludzki zarodek, bo to też jest człowiek” – zaznaczył kaznodzieja.
Przed wyznaniem wiary i modlitwą wiernych miała miejsce ceremonia odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.
Tradycyjnie już, podczas procesji z darami ofiarnymi przedstawiciele dekanatów Archidiecezji Krakowskie, Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, przedstawiciele grup formacyjnych, organizacji kościelnych oraz parafii, przynieśli do ołtarza: chleb i wino, kwiaty oraz dary pieniężne na ratowanie życia poczętego, a także księgę z zapisem podejmujących w tym roku duchową adopcję dziecka poczętego (13.224 osoby).
Pod koniec Najświętszej Ofiary, swą radość z przybycia pątników wyraził  o. Azariusz Hess – kustosz sanktuarium oraz zaprosił na przyszłoroczną pielgrzymkę, zaś ks. Metropolita podziękował Bożej Opatrzności za tegoroczne plony pól, ogrodów i sadów oraz poświęcił i pobłogosławił nowe, przeznaczone pod zasiew ziarno.
Do Kalwarii przybyły wielotysięczne tłumy pątników, a sprzyjała temu przepiękna pogoda, która podkreślała urodę tego cudownego zakątka naszej ojczystej ziemi. Z naszej parafii autokarem pojechało do Kalwarii ok. 50 osób, a wielu parafian przybyło tam też indywidualnie.