Peregrynacja relikwii św. Brata Alberta (21)

Peregrynacja relikwii św. Brata Alberta

W ramach obchodów 100 rocznicy urodzin św. Brata Alberta, na początku marca br. rozpoczęła się peregrynacja po polskich parafiach, w których są obecni Rycerze Kolumba, relikwie św. br. Alberta wraz z kopiami obrazów: „Ecce Homo” autorstwa świętego, oraz jego portret, autorstwa Leona Wyczółkowskiego. Oba obrazy, 28 lutego, zostały poświęcone przez Metropolitę Krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego, po czym relikwie oraz obrazy przekazane zostały Rycerzom Kolumba przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.
Relikwie oraz obrazy mają odwiedzić w sumie blisko 100 parafii w Polsce. W archidiecezji krakowskiej będą jeszcze m.in. w Parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach, w Parafii św. Brata Alberta na Os. Dywizjonu 303, w Parafii Opaczności Bożej w Swoszowicach, oraz Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Peregrynację organizują Rycerze Kolumba i Siostry Albertyni.
W sobotę 6.05, o godz. 17.45 relikwie i obrazy, zostały uroczyście wprowadzone, przez działających w naszej parafii Rycerzy Kolumba z Rady 15128, do naszej świętojańskiej świątyni, a następnie ustawione na przygotowanych miejscach, przy ołtarzu głównym. Aktu przywitania dokonał ks. Proboszcz, który to obrzęd obejmował dziękczynienie Panu Bogu za dar nawiedzenia naszej wspólnoty oraz litanie do św. Br. Alberta. Podczas wieczornej Mszy św. miała miejsce – jak zawsze w I sobotę miesiąca – modlitwa za dzieci nienarodzone, przez wstawiennictwo św. Brata Alberta.
Na wszystkich niedzielnych Mszach św. ze świadectwem i słowem przybliżającym osobę św. Alberta, podzieliła się z zebranymi w świątyni parafianami s. Bernarda – Albertynka. S. Bernarda przedstawiła nie tylko życiorys i drogę do świętości naszego „Prądnickiego” Patrona, ale także opowiedziała historie powstania oraz wyjaśniała symbolikę obu obrazów.
Wraz z peregrynacją związana została zbiórka koców, pościeli i ręczników dla noclegowni prowadzonych przez zgromadzenia założone przez Brata Alberta, Rycerze Kolumba zaoferowali akcję „Pomocna dłoń”, która ma ona na celu niesienie bezpłatnej pomocy osobom starszym i chorym w naszej parafii w drobnych naprawach i pracach domowych, osobom, które nie są w stanie sami ich wykonać, zaś po Mszy św., wierni mogli indywidualnie uczcić relikwie świętego.
Przez cały tydzień będziemy się mogli modlić przed relikwiami i obrazami, których pożegnanie nastąpi w sobotę, 13 maja i zostaną przekazane Radzie 16650 Rycerzy Kolumba ze Swoszowic.
Mamy nadzieję, że uroczystość będzie miała duże znaczenie dla całej wspólnoty parafialnej. W tym roku w naszej pracy duszpasterskiej staramy się kierować słowami Chrystusa „Idźcie i głoście”. Biedaczyna z Krakowa przypomina, że głoszenie Ewangelii tylko wtedy będzie skuteczne, gdy złączymy je z pokornym świadectwem życia solidarnego z najsłabszymi i najuboższymi.

 

  • więcej zdjęć → zakładka Media

Komentarze są wyłączone.