wizyta ks. abp. Marka Jędraszewskiego

Diecezjalne zakończenie roku szkolnego w naszej parafii

Dzień 23 czerwca, dzień zakończenia roku szkolnego, był wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla świętojańskiej wspólnoty, ale przede wszystkim dla społeczności Gimnazjum Oazowego, mieszczącego się na terenie naszej parafii. O godz. 9.30 w naszej parafialnej świątyni oprawiona została, na zakończenie roku szkolnego, koncelebrowana Msza św., której przewodniczył metropolita krakowski, ks. abp. Marek Jędraszewski Współcelebransami byli: ks. proboszcz Jerzy Serwin, dyrektor Gimnazjum Oazowego ks. Mariusz Susek oraz diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie ks. Michał Leśniak. W liturgicznej asyście uczestniczył również nasz diakon Patryk Jagos.
Na wstępie Eucharystii Jego Ekscelencję przywitał ks. proboszcz. Dziękując za przyjęcie zaproszenia ks. dyrektora gimnazjum Mariusza Suska, gospodarz wyraził swoja wdzięczność i podkreślił, że wydarzenie to, będące niejako diecezjalnym zakończeniem roku szkolnego, wpisuje się także w parafialny kalendarz obchodów uroczystości odpustowych oraz 35-lecia erygowania naszej parafii.
Posługę liturgii słowa sprawowała młodzież gimnazjalna, zaś Ewangelię proklamował diakon Patryk.
Do wiernych, ze słowem Bożym zwrócił się w homilii nasz Dostojny Gość, który odniósł się do obchodzonego tego dnia święta. – Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystość ta mówi o miłości Boga do człowieka. W tym miejscu ks. abp. odniósł się do wyznaczonych na to święto, a przeczytanych wcześniej fragmentów Pisma św. Miłość ta objawiana była od najdawniejszych, jednak najpełniej Bóg objawiła się w Jezusie Chrystusie. Miłość Boga, wyraża się poprzez Chrystusa, jego działalność ziemską, śmierć i zmartwychwstanie. Symbolem tej miłości jest Przenajświętsze Serce Pana Jezusa. „Serce, które było szczególnie wrażliwe na ludzi o prostym spojrzeniu i szlachetnej myśli, które chciało do siebie przygarnąć wszystkich, a zwłaszcza dzieci i młodych ludzi.” W dniu dzisiejszym w sposób szczególny wielbimy te miłość i pochylamy się nad nią. Jeżeli nauczymy się od Pana takiej miłości, to znajdziemy pokój w naszych sercach, bo gdy człowiek kocha Boga, to także kocha drugiego człowieka – podkreślił kaznodzieja.
W dalszej części kazania ks. abp. Marek Jędraszewski, nawiązał do faktu zakończenia w tym dniu roku szkolnego, kolejnego etapu w życiu młodego człowieka. I za ten czas trzeba Bogu i najświętszemu Sercu dziękować. Jednakże podziękowania należą się również tym, którzy prowadzili was w zdobywaniu wiedzy i pokazywali jak wzrastać w łasce u Boga i u ludzi. Wdzięczność i umiejętność dziękowania jest miarą szlachetności człowieka
Każdy z was – kontynuował arcypasterz – wybiega myślą na przód, jak wypełniony zostanie ten radosny czas wakacji i wypoczynku. Módlcie się, aby był on dla was błogosławiony. Bądźcie dla innych zwiastunami Dobrej Nowiny. Wakacje dobrze spędzone to takie, kiedy będziecie też mieć czas dla innych, nie tylko dla siebie. Zaś ta Eucharystia niech będzie dziękczynieniem za miniony czas, nie tylko uczniów, ale nauczycieli i rodziców – zakończył ks. arcybiskup.
W procesji z darami ofiarnymi, niesionymi przez uczniów, nauczycieli i rodziców, do ołtarza przyniesione zostały: zebrana kwota pieniężna na operacje chorej koleżanki, chleb i winogrona jako symbol całorocznej pracy oraz komunikant i wino.
Pod koniec Najświętszej Ofiary, przedstawiciel uczniów Gimnazjum Oazowego, podziękowali ks. arcybiskupowi za wspólną modlitwę, Mszę św. oraz wygłoszone słowo Boże. Zapewnili o modlitewnej pamięci, czego wyrazem jest podjęta przez całą społeczność gimnazjalna inicjatywy, codziennej modlitwy za naszego Gościa, przez 166 dni.
Ze swej strony ks. arcybiskup podziękował z radością za podjętą modlitwę, a uroczystość zakończyła się jego pasterskim błogosławieństwem.
Po Mszy świętej abp Marek Jędraszewski zwiedził nasza zabytkowa kaplice św. Janów oraz odwiedził siedzibę gimnazjum, po którym był oprowadzany przez dyrektora gimnazjum ks. Mariusza Suska.

 

 

I jeszcze dwa filmiki: z wizyty ks. arcybiskupa w naszym kosciele oraz gimnazjum oazowym

Komentarze są wyłączone.