dekanalna pielgrzymka do Mogiły

PIELGRZYMKA DO MOGILSKIEGO SANKTUARIUM

W oktawie odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego, Ojcowie Cystersi od lat zapraszają na uroczystości poszczególne parafie i wspólnoty. W tym roku na wtorek 19 września, na wieczorną celebrację, zaproszone zostały parafie z Dekanatu Kraków-Prądnik.
Koncelebrowanej odpustowej Mszy św. w oktawie przewodniczył proboszcz z naszej parafii ks. Jerzy Serwin, jednocześnie dziekan dekanatu Prądnik.
Wśród licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych z poszczególnych parafii był obecny również i świętojański.
Na początku zebranych w bazylice Krzyża Świętego pielgrzymów w serdecznych słowach powitał proboszcz cysterskiej parafii św. Bartłomieja Apostoła o. Wincenty Zakrzewski OCist.
Homilię wygłosił ks. proboszcz Ryszard Honkisz – kustosz więcławickiego sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych. Przypomniał on wiernym o znaczeniu krzyża w życiu każdego chrześcijanina, nie tylko jako symbolu, ale rzeczywistej obecności Chrystusa w tym znaku.
Po zakończeniu Mszy św. z powodu deszczu nie odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna. Po Mszy św. miało miejsce wystawienie Najśw. Sakramentu, z odśpiewaniem hymnu Te Deum. Po nim kapłani z asystą przeszli do kaplicy łaskami słynącego wizerunku Chrystusa Ukrzyżowanego.
Tu główny celebrans, którym był ks. Jerzy Serwin, udzielił wszystkim błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego. Później wszyscy kapłani i pielgrzymi oddawali cześć relikwiom przez nabożne ich ucałowanie. W tym czasie odmawiana była litania do Cudownego Pana Jezusa Mogilskiego. Należy podkreślić, iż w pielgrzymce do Mogiły wzięła udział spora grupa świętojańskich wiernych.

Komentarze są wyłączone.