męskie rekolekcje (11)

MSZA ŚW. SZKOŁĄ MĘSKOŚCI

Po takim tytułem odbyły się w naszej parafii, w dniu 17 marca, 1-dniowe rekolekcje dla mężczyzn. Organizatorem tego dnia skupienia byli Rycerze Kolumba, głównie w działającej naszej parafii radzie 15128. Rozważania prowadził ks. dr Piotr Studnicki.
Pierwsza część, konferencja, miała miejsce w parafialnej auli. Rozpoczęła się ona modlitwą do Ducha Świętego. Następnie prelegent podjął temat człowieczeństwa Chrystusa. Stwierdził, że łatwo widzimy Jego boskość, poprzez Jego czyny, cuda i znaki. Brak nam spojrzenia jednak – lub jest ono bardzo fragmentaryczne – na Jezusa jako człowieka, a konkretnie, jako mężczyzny. Tę właśnie Jego męskość, w swym wykładzie chciał nam ukazać ks. Piotr.
Chrystus, przez cale swoje ziemskie życie nosił krzyż i nie chodzi tu tylko o fizyczny ciężar belki krzyża z ostatnich godzin jego ziemskiej egzystencji, ale był to krzyż niezrozumienia przez najbliższych Mu Apostołów, czy członków rodziny, zdrady, obojętności i otwartej wrogości, a nawet trudne dzieciństwo. To wszystko świadczy o człowieczeństwie Jezusa, Przyjmując człowieczeństwo, przyjął też na siebie całe zło, jakiego doświadcza człowiek.
W drugiej części konferencji, prelegent wskazał na te punkty Mszy św., w które są szkołą męskości: znak krzyża, akt pokutny, który jest wyrazem pokory, odnawia braterstwo z Chrystusem, a przez to relację więzi z Ojcem, przygotowanie darów – okrywam sens mojej pracy, a składając na ołtarzu podkreślam, że wszystko chcę podporządkować Bogu.
Najważniejszy moment Mszy św. – ofiara Chrystusa, uczy nas, że my też z siebie składamy dar. Tu realizuje się podstawowe pragnienie: przynależność nasza do Boga. To jest obietnica Chrystusa, ze nas pragnie przyjąć i obowiązuje ona poza naszą śmierć.
Drugą częścią dnia skupienia była adoracja, w ciszy, Najświętszego Sakramentu. Myślą do rozważenia były słowa Chrystusa zapisane w Ewangelii św. Łukasza (Łk 9, 22-25) o przyjęciu codziennego krzyża.
Kolejna częścią spotkania była Msza ś. koncelebrowana przez ks. Piotra oraz naszego wikariusza, ks. Łukasza, który w zastępstwie ks. proboszcza pełnił honory gospodarza.
Nawiązując do przeczytanej w tym dniu Ewangelii (J 7, 40-53), ks. Piotr zwrócił uwagę, na podział nie tylko wewnątrz różnych grup społecznych, ale wewnętrzne rozdarcie i walkę wewnętrzna człowieka, co wynika ze sposobu odbierania Chrystusa. Zmysły i uczucia, w które wyposażył nas Bóg, aby poznawać nimi świat, są także przyczyną naszych wewnętrznych napięć i walki. Dlatego trzeba je odpowiednio „wychowywać”. Msza św. ma wymiar pasyjny, więc powinna nas kosztować. Szkoła uczuć tez ma kosztować, bo są wartości większe. Eucharystia jest uczestnictwem w męce naszego Pana, wiec i my, winniśmy się w nią włączyć nawet przez nasze drobne niedogodności i przykre odczucia. Tutaj przykład jest stojąca pod krzyżem Matka. Tą Ją możemy prosić, aby pomagała nam kształtować nasze uczucia.
Zakończeniem dnia skupienia był wspólny obiad. W rekolekcjach uczestniczyło ok. 30 osób, nie tylko Rycerzy Kolumba, ale także niezrzeszonych w szeregach rycerstwa mężczyzn, z różnych części Krakowa.