imieniny ks. Ryszarda (16)

Imieniny ks. Ryszarda Gacka

3 kwietnia kalendarz liturgiczny wspomina św. Ryszarda de Wyche (1197-1253), biskupa angielskiego Chichester, wielkiego obrońcę niezależności Kościoła od władzy świeckiej. Tego dnia imieniny obchodzi nasz wikariusz ks. Ryszard Gacek. On też przewodniczył we wtorek wieczornej uroczystej koncelebrowanej Eucharystii. Współkoncelebransami byli: ks. prob. Jerzy Serwin, ks. prał. Grzegorz Cekiera, ks. Krzysztof Sojka, ks. Mariusz Susek i ks. Łukasz Nizio. Natomiast ks. Paweł Ochocki zasiadł za kontuarem naszych organów.
Na początku Mszy św. przedstawiciele grup parafialnych złożyli Solenizantowi serdeczne życzenia. Jak zawsze pierwsze głos zabrały dzieci. W rymowanych serdecznościach życzyły m.in. by Pan Bóg prowadził Ks. Ryszarda swoimi drogami, a Matka Boża wspierała modlitwami.  Młodzież życzyła obfitości łask wypraszanych przez św. Patrona, potrzebnych przede wszystkim do nowych wyzwań stojących przed Księdzem w najbliższym czasie oraz wręczyła  oryginalny portret solenizanta, własnoręcznie przez nią wykonany. Przedstawiciele dorosłych świętojańskich parafian – Diakonia Wyzwolenia i Rada Parafialna – życzyli Ks. Solenizantowi błogosławieństwa Matki Bożej, łaski zdrowia do dalszej pracy duszpasterskiej, cierpliwości i wyrozumiałości w pracy z młodzieżą, życzliwości ludzkiej na co dzień, radości z posługi duszpasterskiej oraz zapewnili o pamięci modlitewnej nie tylko w dniu św. Patrona.
W imieniu świętojańskiej wspólnoty i wszystkich kapłanów życzenia składał ks. proboszcz Jerzy Serwin. Powiedział m.in.: „Życzymy, aby zawsze towarzyszyła Ci bliskość Tego, który Cię powołał i któremu oddajesz każdy dzień. Życzymy spokoju, pogody ducha, apostolskiej odwagi i pokornej zgody na realizację Bożych planów. Wyrażamy wdzięczność za trud pracy duszpasterskiej w naszej parafii”. Po tych słowach rozległy się oklaski przybyłych na modlitewne spotkanie wiernych, które niewątpliwie były akceptacją wszystkich życzeń składanych Ks. Ryszardowi. Podziękował on za te życzenia i modlitwę, Eucharystię, a szczególne słowa skierowane były do ks. Pawła za towarzyszenie śpiewom grą na organach.
Kazanie wygłosił ks. Łukasz Nizio. Nawiązał do fragmentów przeczytanych wcześniej: Dziejów Apostolskich – wystąpienia św. Piotra w dniu Pięćdziesiątnicy i chrzcie pierwszych wyznawców Chrystusa (Dz 2,36-41) oraz Ewangelii o ukazaniu się Zmartwychwstałego Marii Magdalenie (J 20,11-18). Podkreślił szczególnie, że tak św. Piotr, jak i św. Maria Magdalena, byli pierwszymi świadkami zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Św. Maria Magdalena mówiąc: „Widziałam Pana i to mi powiedział” potwierdziła doświadczenie Jego obecności, Jego bliskości po zwycięstwie nad śmiercią.
Na zakończenie Eucharystii ks. Ryszard jeszcze raz podziękował poszczególnym grupom parafialnym dzieci, młodzieży i dorosłych za życzenia i modlitwy. Ich dopełnieniem było krótkie nabożeństwo z Koronką do Miłosierdzia Bożego z racji nowenny przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.
Potem Solenizant jeszcze w zakrystii przyjmował serdeczności od indywidualnych parafian.

Komentarze są wyłączone.