Gościliśmy o. Zbigniewa Ptaka – paulina (30)

Gościliśmy paulina o. Zbigniewa Ptaka

W niedzielę 22 lipca 2018 r. w naszej świętojańskiej wspólnocie przebywał o. Zbigniew Ptak z zakonu paulinów, były przeor klasztoru w Leśniowie. Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin jest bardzo dobrze znane pielgrzymom członu prądnickiego Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Ojciec Zbigniew na wszystkich Mszach świętych wygłosił niezapomniane interesujące konferencje, które w bardzo przystępny i dogłębny sposób wyjaśniały istotę tajemnicy Eucharystii. Najpierw wierni dowiedzieli się, że Mszy św. nie rozpoczyna znak krzyża, ale ucałowanie ołtarza przez celebransa, który symbolizuje przywitanie z Jezusem. Następne części rozważań poświęcone był rozumieniu i przeżywaniu tej tajemnicy. Jakże wyraziście podkreślone zostało głębokie znaczenie wszystkich elementów, gestów, postaw liturgicznych oraz słyszanych i wypowiadanych słów, jakie składają się na sprawowanie najważniejszej Tajemnicy naszej wiary. Kaznodzieja z wielką mocą podkreślił, iż to od naszej osobistej, pełnej pokory i wewnętrznego zasłuchania postawy duchowej zależy to, w jaki sposób przeżywamy i sprawujemy Tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Najważniejsze jest to, byśmy uczestnicząc we Mszy św. nieustannie zdawali sobie sprawę z tego, że Jezus czeka na nas, jest obecny pośród nas, a na ołtarzu za każdym razem powtarza się Ostatnia Wieczerza. Powinniśmy być w pełni współuczestnikami liturgii np. poprzez korzystanie z drukowanych tekstów czytań mszalnych, bo to ułatwi nam zagłębienie się w istotę Ofiary, jaką jest Msza św. Podczas Eucharystii możemy składać w ręce Jezusa nasze duchowe pragnienia, myśląc nie tylko o sobie, ale i o łaskach, które pragnęlibyśmy wyprosić dla naszych najbliższych.
O. Zbigniew zwrócił też uwagę na modlitwę nad darami podczas Ofiarowania, a także na moment Przeistoczenia. Bardzo ważne jest przyjęcie Komunii św. bowiem jest najbardziej doskonałym elementem uwielbienia naszego Zbawiciela. Warto też po zakończeniu uczestnictwa we Mszy św., po powrocie do domu, choć chwilę jeszcze pomyśleć o tym, w czym uczestniczyliśmy i jak wykorzystaliśmy szansę spotkania z Jezusem.
Po Mszach św. u o. Zbigniewa można było zaopatrzyć się w pozycje książkowe ułatwiające zrozumienie istoty, znaczenia i wartości Eucharystii. Stoisko z książkami przed kościołem było oblegane przez świętojańskich wiernych przez długi czas i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Książki dość szybko znajdowały nabywców i – mamy taką nadzieję – będą często w rękach czytelników, szczególnie przed udaniem się na każdą Mszę św.

Komentarze są wyłączone.