PAŹDZIERNIKOWE IMIENINY KSIĘŻY (38)

Imieniny ks. Daniela

W dniu 10 października, Kościół wspomina św. Daniela Comboniego, który jest patronem naszego ks. wikariusza Daniela Małysy. Tradycyjnie już w tym dniu odprawiona została koncelebrowana Msza św. w intencji solenizanta.
Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. proboszcz składając życzenia przypomniał mało znana w Polsce postać, żyjącego w XIX w., św. Daniela, który całe swoje życie poświecił dziełom misyjnym w Afryce. Następnie życzenia składali przedstawiciele dzieci, służby liturgicznej, grup formacyjnych dorosłych oraz reprezentujący całą świętojańska wspólnotę, członkowie Duszpasterskiej Rady Parafialnej. Ze swej strony, solenizant dziękując za życzenia i modlitwę, przyznał, że jest mile zaskoczony taką formą wspólnego obchodzenia imienin w parafii.
Ze słowem Bożym, do zebranych zwrócił się solenizant. Nawiązując do pierwszego czytania (por. Ga 2, 1-2.7-14) zwrócił uwagę, że budowle katedralne podtrzymywane są przez kilka filarów, częstokroć różnie wykonanych, tak samo Kościół, obiera się na wielu ludziach, zaś u jego początku było kilku Apostołów, którzy uzupełniając się pełnili różnoraką posługę przyczyniając się do rozwoju ówczesnego Kościoła tak, iż dotrwał do czasów obecnych. I każdy powinien mieć swój udział w jego rozwoju. Ale nie musi nikt sam dźwigać tego ciężaru, gdyż ma obok siebie innych. Wspólnie możemy dzielić ciężar zakończył kaznodzieja.
Po zakończonej Mszy św. parafianie składali ks. Danielowi indywidualne życzenia, a każdy mógł się poczęstować słodyczami.

Imieniny ks. Łukasza

Z kolei w dniu 18 października Kościół czci św. Łukasza Ewangelistę. W dniu tym swoje imieniny obchodził ks. Łukasz Nizio nasz wikariusz. Wieczorna Msza św. była okazją, aby wspólnie pomodlić się za solenizanta i złożyć mu życzenia, które wyrażali przedstawiciele dzieci, młodzieży, Rycerzy Kolumba oraz Duszpasterskiej Rady Parafialnej. W imieniu kapłanów swoje życzenia wyraził ks. Proboszcz.
Do wiernych ze słowem Bożym zwrócił się ks. Proboszcz. Nawiązując do przeczytanej perykopy (Łk 10, 1-9), kaznodzieja zwrócił uwagę na potrzebę misyjnej posługi wszystkich, nie tylko posłanych do dalekich krajów, ale każdy z nas może i ma obowiązek wypełniać tę posługę, poprzez nawet drobne dzieła: modlitwę i wsparcie materialna misyjnej działalności Kościoła.
Przed rozesłaniem solenizant podziękował za obecność, życzenia i wspólną modlitwę. Po zakończonej Eucharystii ks. Łukasz zaprosił wszystkich na spotkanie do parafialnej auli. Tutaj każdy mógł jeszcze, przy kawie herbacie i ciastku, indywidualnie złożyć imieninowe życzenia.

Imieniny ks. Proboszcza

Ksiądz Proboszcz swoje imieniny obchodzi 19 października, gdy Kościół w Polsce wspomina bł. ks. Jerzego Popiełuszkę – męczennika komunizmu w czasach PRL. Koncelebrowana Msza św. w jego intencji odprawiona została 20 października. Tradycyjnie na początku życzenia złożyli przedstawiciele grup formacyjnych i wspólnot: dzieci, służby liturgicznej, wspólnoty Światło-Życie odrosłych „Wody Jordanu”, Rycerzy Kolumba Rady 15128, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. oraz Duszpasterskiej Rady Parafialnej. W imieniu kapłanów posługujących w naszej wspólnocie, życzenia,  złożył ks. Łukasz, szeroko cytując myśli i wypowiedzi bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Msza św., z tej racji, ze była to sobota wieczorem, odprawiona została wg. już niedzielnego formularza i dlatego w kazaniu, które wygłosił ks. Łukasz, nawiązał do przeczytanej Ewangelii (Mk 10, 35-45), w której dwaj apostołowie Jan i Jakub prosili Chrystusa o zaszczytne miejsca w Jego Królestwie. To bardzo ludzkie, gdyż każdy z nas oczekuje honorów i wyróżnień. Jednakże spojrzenie Jezusa jest zgoła inne: jesteś wtedy wielki w Bożych oczach, gdy zostajesz sługą. Bez względu na zajmowane stanowisko, trzeba przyjąć postawę służby. Tak postępował patron dzisiejszego dnia św. Jan Kanty oraz bł. ks. Popiełuszko. Tylko tak postępując zasłużymy na wyróżnienia w Królestwie Bożym.
Po zakończonej Mszy św. solenizant dziękując: kapłanom, służbie liturgicznej i kościelnej także wiernym z naszej parafii oraz z innych parafii za wspólną modlitwę, przyjętą Komunię św. i życzenia oraz ubogacającemu liturgię parafialnemu chórowi Vox Clamantis, zaprosił wszystkich na przyjęcie do parafialnej auli. Tutaj wiele osób już składało indywidualne życzenia, a konsumując przygotowane potrawy, można było także uczestniczyć uczcie duchowej: jako specjalny gość wystąpił p. Janusz Gajcy, który grając na fletni Pana (był to jego już kolejny występ w naszej parafii) uświetnił imieninowe przyjęcie.

  • więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć

Komentarze są wyłączone.