niedziela misyjna (40)

Niedziela Misyjna

W niedzielę 20 października Kościół obchodził Niedzielę Misyjną pod hasłem „Ochrzczeni i posłani”. Ta niedziela i następujący po niej Tydzień Misyjny wpisywał się w ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny.
W naszej parafii najbardziej aktywne w dziele misji są dzieci. Najpierw, jak co roku, przygotowywano akcję Ciasto Murzynek dla misji. Rodzice z pomocą dzieci piekli ciasto, kroili i pakowali, by w niedzielę po Mszach św. ofiarować je parafianom, zbierając przy okazji fundusze potrzebna na budowę i wyposażenie szkoły w Ghanie prowadzonej przez Siostry Nazaretanki. W tym roku oprócz ciasta można było nabyć kalendarze na rok 2020 przygotowane przez nasze siostry w Ghanie.
Na Mszę św. o godz. 10.30 wiele dzieci, szczególnie ze scholi Świętojańskie Nutki, przyszło ubrane w stroje z akcentami misyjnymi. Mszę św. sprawował ks. proboszcz Jerzy Serwin, a kazanie wygłosił ks. Dariusz Pietrzak. Na początku zdziwił się, gdzie się znalazł, czy na Dzikim Zachodzie, w Chinach czy Indiach. Sprawiły to stroje naszych misyjnych dzieci. Ks. Dariusz zadawał dzieciom pytania związane z tą nadzwyczajną niedzielą. Padały rozmaite ciekawe odpowiedzi, które świadczyły o dużej wiedzy dzieci o misjach, ale i na tematy związane z przeczytaną Ewangelią, w której Pan Jezus mówił m.in.: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą; … i módlcie się za tych, którzy was oczerniają… Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone. Dawajcie, a będzie wam dane: miarą dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrze wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie” (Łk 6,27-38).
Pomocne były rekwizyty: naczynie wypełnione m.in. ziarnem pszenicy i słonecznika oraz pojemniki o kilku wielkościach. Były one napełniane ziarnem do rozmaitych wysokości. Ks. Dariusz wyjaśniał, że tak jest z dziecięcymi serduszkami, które wypełniane są dobrymi uczynkami, modlitwą (jak np. za misje), pomaganiem mamie i tacie oraz innym osobom. Podkreślił, że są osoby, które mają wiele talentów, możliwości, mogą działać wielkie cuda, ale ich nie wykorzystują. Dzieci zostały zachęcone, by umiały korzystać ze swych zdolności w pełni, co obrazował pojemnik wypełniony ziarnem po brzegi. Dotyczy to także misji – pomoc dzieciom z Afryki, Azji i innych kontynentów świata.
Po Mszy św. dzieci w strojach misyjnych otrzymały w nagrodę rozmaite słodkości, a przed kościołem świętojańscy wierni mogli wspierać działalność misyjną Sióstr Nazaretanek w Ghanie nabywając ciasto „murzynek” i kalendarze składając przy tym ofiary pieniężne.
Nasze misyjne dzieci jeszcze raz udowodniły, że pomoc rówieśnikom żyjącym w Afryce jest dla nich ważna, jest poważnym wyzwaniem i zarazem powołaniem.

  1. więcej zdjęć → kliknij tutaj (fot. Z. Kiresztura)

Komentarze są wyłączone.