5. rocznica śmierci ks. prałata F. Chowańca (18)

5. ROCZNICA ŚMIERCI KS. PRAŁATA FRANCISZKA CHOWAŃCA

W dniu 8 września obchodziliśmy 5 rocznicę śmierci ks. Prałata Franciszka Chowańca, pierwszego i wieloletniego moderatora Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej. Na wspólnej modlitwie zgromadziliśmy się w naszym kościele parafialnym, razem z krakowską oazą i tymi, dla których ks. Franciszek był ważną osobą. Eucharystia była koncelebrowana przez ks. proboszcza Jerzego Serwina, ks. Ryszarda Gacka – moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie, ks. Stanisława Szczepańca – współpracownika ks. Franciszka, ks. Stanisława Mieszczaka – moderatora Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej oraz ks. Mariusza Suska – byłego moderatora diecezjalnego. Po przeczytanej przez ks. Ryszarda Ewangelii, Słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Mieszczak. Rozpoczął od rady dla każdego z nas, by dać się prowadzić Bogu, obrać Jego drogę, pójść za Nim i z Nim tak jak Maryja. Następnie kapłan przypomniał postać ks. Franciszka Chowańca. Był to człowiek, którego Pan Bóg przygotował do tego, aby z jego pomocą mógł zrealizować wspaniałe dzieło Ruchu Światło-Życie. Dla ks. Prałata na pierwszym planie było ukochanie Chrystusa, który żyje w Kościele. Zależało mu na lepszym ukazaniu Chrystusa każdemu człowiekowi. Jego wizje Chrystusowego Kościoła ukształtowali profesorowie z seminarium m.in. Karol Wojtyła, a później spotkanie z ks. Franciszkiem Blachnickim. Ks. Prałat ukochał dzieło ruchu oazowego, dlatego ono tak wspaniale rozrosło się w archidiecezji krakowskiej. Dzisiaj wspominamy i dziękujemy Bogu, że ks. Prałat stanąwszy na naszej drodze, nauczył nas widzieć lepiej Chrystusa, który objawia się w Kościele. W osobie tego pokornego, mądrego i cierpliwego kapłana realizował się plan Boży, tak jak w życiu Maryi.
Na koniec Mszy św. słowo wygłosił ks. Proboszcz, który ucieszył się, że właśnie ta modlitwa odbyła się w obecności trzech moderatorów Ruchu, obecnego oraz byłych. Również ks. Ryszard podziękował wszystkim zgromadzonym za wspólną modlitwę i zaznaczył, że każda Eucharystia z udziałem Ruchu i moderatorów to modlitwa za całą Oazę.
Franciszek Chowaniec urodził się 9 sierpnia 1931 r. we Włosienicy koło Oświęcimia. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 roku. Jako wikary pracował w Sułkowicach i Nowym Targu (tam spotkał się z ks. Franciszkiem Blachnickim, który zaraził go ideą Ruchu Światło-Życie). Był prefektem krakowskiego seminarium, a od 1973 r. zajmował się duszpasterstwem ministrantów w archidiecezji. Moderatorem Służby Liturgicznej i Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej ks. Chowaniec został w 1977 roku. Funkcję tę pełnił do roku 2001. Pod jego kierownictwem Ruch prężnie się rozwijał i tak np. w 1989 r. odbyło się 145 oaz w 42 ośrodkach.

  1. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć

Komentarze są wyłączone.