Nasza parafia wśród laureatów (27)

IV Światowy Dzień Ubogich – nasza parafia wśród laureatów

„Wyciągnij rękę do ubogiego!”- pod tym hasłem już po raz czwarty odbył się IV Światowy Dzień Ubogich. Pomimo trwającej pandemii 15 listopada był w naszej archidiecezji szczególnym czasem spotkania z najbardziej potrzebującymi. Jak co roku kulminacyjnym punktem obchodów była Msza święta w bazylice Mariackiej. Wspólnej modlitwie o godz. 13.00 przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski.
Po Eucharystii nastąpiło rozstrzygnięcie pierwszej edycji konkursu Archidiecezji Krakowskiej, „Błogosławieni Miłosierni 2020”, którego celem było wyróżnienie i nagrodzenie zaangażowania oraz ciężkiej pracy organizacji charytatywnych, niosących pomoc osobom najbardziej potrzebującym, które zamieszkują diecezję. – Istnieje bardzo wiele instytucji oraz grup i społeczności, które każdego dnia wykonują tytaniczną pracę dla bliźniego. Działalność wielu z nich jest wprost nieoceniona i charakteryzuje je duża efektywność, zaangażowanie wolontariatu oraz innowacyjność w tworzeniu projektów – podkreślali organizatorzy diecezjalnego konkursu. Główny sponsor nagród to Fundacja Forum Ekonomicznego w Krynicy (w tym roku Forum odbyło się w Karpaczu, ze względu na sytuację pandemiczna). Z nadesłanych zgłoszeń 5-cio osobowa kapituła, w składzie:
1. Tomasz Stec – Wiceekonom Archidiecezji Krakowskiej,
2. Zygmunt Berdychowski – Prezes Fundacji Forum Ekonomicznego w Krynicy,
3. Siostra Weronika Figas ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek,
4. Grzegorz Wicher – z-ca Dyrektora Caritas Archidiecezji Krakowskiej,
5. Jakub Kwaśnik – kierownik Działu Pomocy Arcybractwa Miłosierdzia
wyłoniła laureatów:
Kategoria: organizacja działająca na terenie Archidiecezji Krakowskiej na rzecz pomocy potrzebujących
Miejsce 3.: Towarzystwo Pomocy im. św. br. Alberta w Krakowie – za długoletnie pochylanie się nad ubogimi i potrzebującymi.
Miejsce 2.: Gminny Klub PCK w Lachowicach – za zapał kreatywność i różnorodność w niesieniu pomocy.
Miejsce 1.: Dzieło Pomocy św. o. Pio w Krakowie – za pełne profesjonalizmu niesienie pomocy.
Kategoria: parafialny zespół charytatywny
Miejsce 3.: III Parafialny zespół Charytatywny przy parafii św. Wojciecha w Krakowie – za niesienie pomocy w codzienności od wielu
Miejsce 2.: Parafialny Zespół Caritas „Betania” w Myślenicach – za duży rozmach i wielkie zaangażowanie w zbiórce żywności
Miejsce 1.: Grupa Charytatywna przy Parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie – za bycie przy łóżku chorych i cierpiących każdego dnia
Kategoria: młodzieżowe koło charytatywne
Kapituła, z powodu braku zgłoszeń nie przyznała nagrody.
Dopełnieniem rozstrzygnięcia konkursu było wręczenie nagród i dyplomów, które nastąpiło w dniu 25 listopada w budynku Kurii Metropolitalnej. Wyróżnienia osobiście wręczał ks. abp Marek Jędraszewski. Ze względu na epidemię, laureaci konkursu nie spotkali się wspólnie, a wyróżnienia każda z organizacji odbierała indywidualnie. Naszą parafię reprezentowała delegacja: p. Andrzej Czapnik – przewodniczący parafialnej grupy charytatywnej, p. Izabela Ćwiertnia – należąca do wolontariatu Diakonii Życia, ks. proboszcz Jerzy Serwin oraz przewodniczący Duszpasterskiej Rady Parafialnej p. Antoni Franaszek. Nasz metropolita interesował się pracą zespołu, a wyjaśnień udzielali członkowie grupy charytatywnej. Grupa charytatywna wraz z wolontariatem Diakonii Życia wychodzi naprzeciw potrzebom parafian szczególnie we wsparciu dla osób i rodzin z niepełnosprawnościami, opieką domową osób starszych, chorych i samotnych. W działania pomocowe zaangażowani są wolontariusze z parafii, a wśród nich m.in. Rycerze Kolumba i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej.
„Zaskoczyła nas ta nagroda, bo dotychczas działaliśmy bez nagród, ale to bodziec do dalszej pracy” – mówił odpowiedzialny za grupę p. Andrzej Czapnik, który zauważył, że „ze względu na epidemię aktualnie więcej osób może potrzebować wsparcia. Nagroda zostanie przeznaczona na bieżącą działalność, ale całkiem możliwe, że dzięki niej zostaną sfinansowane pojedyncze większe wydatki, takie jak zakup pralki czy lodówki, albo sprzętu rehabilitacyjnego, którego darmową wypożyczalnię w parafii prowadzi Diakonia Życia”.

Laureatom z naszej parafii dziękujemy za ofiarną pracę i gratulujemy wyróżnienia!

  1. Ogłoszenie wyników konkursu (1:07:22): → kliknij tutaj
  2. więcej zdjęć → kliknij tutaj

Komentarze są wyłączone.