odpust 2021(19)

ODPUST PARAFIALNY A. D. 2021

Dzień narodzin św. Jana Chrzciciela jest wyjątkowym zdarzeniem w życiu naszej wspólnoty parafialnej, gdyż jest to dzień parafialnego odpustu. Tradycyjnie już, wczesnym wieczorem odprawiona został Msza św. w zabytkowej kaplicy św. Janów.
Zwieńczeniem święta parafii była wieczorna, koncelebrowana Msza św. suma odpustowa. Rozpoczęła się uroczystym wejściem procesyjnym, przy śpiewie pieśni ku czci naszego patrona, św. Jana Chrzciciela.
Najświętszej Ofierze przewodniczył ks. kanonik Wojciech Warzecha – proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli na Węgrzcach. Wraz z nim Najświętszą Ofiarą sprawowali: ks. proboszcz Jerzy Serwin nasz wikariusz ks. Daniel Małysa, a także nasz rodak ks. Mieszko Ćwiertnia, którzy w tym roku obchodził 10 rocznicę święceń kapłańskich, wikariusz w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy, nasz były wikariusz ks. Ryszard Gacek, obecnie Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Krakowskiej, pełniący posługę w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, ks. Artur Gielata, wikariusz w parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza oraz ks. kanonik Tadeusz Nosek, kapelan Kapelanii Chrystusa Króla na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.
Słowo Boże o przybyłych wygłosił ks. Ryszard.
Rozpoczynając kazanie, zauważył, że uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela powinna nas zachęcić do radości z własnych narodzin, aby przeżywając głębie narodzin św. Jana Chrzciciela, przeżywać głębie naszych narodzin. Dlatego warto uwielbić Boga za ten dzień, ale także nasze matki, które nas urodziły. W swoim kazaniu, ks. Ryszard równolegle prowadził dwa wątki: moje obecne życie i życie św. Jana Chrzciciela, jego powołanie i moje, wybranie przez Boga jego i mnie. Tak jak największy prorok ważny był dla Boga tak moja osoba jest równie ważna dla Niego i to trzeba a sobie uświadomić. Dlatego, mimo trudności, pandemii trzeba cały czas świadczyć o wielkości i miłosierdziu Boga. Trzeba Bogu dziękować za każdą chwile naszego życia.
Św. Jan Chrzciciel uczy jak być chrześcijaninem, który nie jest tchórzem i zdrajcą, który świadczy o Bogu i potrafi przeciwstawić się głoszonym różnym antyreligijnym poglądom współczesnego świata. Pandemia nam chrześcijanom daje szansę, aby być świadkami życia chrześcijańskiego.
Kończąc kaznodzieja zaapelował, aby prosić św. Jana by był przewodnikiem dla nas, żyjących w XXI w do Chrystusa, a także co każdy z nas mógłby zrobić, aby innych, zagubionych przez rzeczywistość pandemii do Boga
Przed zakończeniem sumy odpustowej, za wspólną modlitwę podziękował, w imieniu całej parafii, przedstawiciel Duszpasterskiej Rady Parafialnej oraz złożył życzenia księżom Mieszkowi i Arturowi za 10 lecie, a ks. Wojciechowi za 35 lecie święceń kapłąńskich. Również zostały złożone podziękowanie ks. proboszczowi Jerzemu Serwinowi za 10-letnia posługę w naszej parafii. Ze swej strony podziękowania za wspólną modlitwę, za zaproszenie na tą uroczystość oraz życzenie, złożył główny celebrans.
Za wspólną Msze św., przybycie na naszą uroczystość kapłanów dekanatu, uczestniczącym wierny parafianom, a także wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i uświetnienia liturgii, podziękował ks. proboszcz Jerzy Serwin. Zakończeniem odpustowych uroczystości było eucharystyczne nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa połączone z litanią do naszego patrona oraz odśpiewaniem hymnu Te Deum.
Burze i obfite opady deszczu spowodowały, że w tym roku, nie odbyła się tradycyjna procesja do zabytkowej kaplicy św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Ta sama burza była też powodem, iż w uroczystościach odpustowych wzięła udział znacznie mniejsza liczba parafian, niż w latach poprzednich.

  1. więcej zdjęć → kliknij tutaj
  2.  Kazanie odpustowe – ks. Ryszard Gacek → kliknij tutaj(czas: 00:16:31; rozm: 5,75 MB)

Komentarze są wyłączone.