monodram

„Zapiski więzienne Kardynała Stefana Wyszyńskiego – droga duchowa”.
Monodram Monumentalny

Przedstawienie (160 minut, jedna przerwa – 15 minut)
składa się z 4 części: Rywałd, Stoczek, Prudnik, Komańcza.

   Spektakl miał oficjalną premierę na Jasnej Górze w dniu 2 maja 2022 roku, (w wigilię Uroczystości
Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski) Przedstawienie opowiada o duchowej drodze, jaką przebył
Prymas Wyszyński w czasie uwiezienia przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa z polecenia komunistycznych władz państwowych zniewolonej Polski (od 25 IX 1953 r. – do 28 X 1956 r.).
   Kardynał przebywał w czterech miejscach odosobnienia (Rywałd, Stoczek Warmiński, Prudnik
Slaski, Komancza) Trzy lata odosobnienia i niepewności, rozmaitych cierpień fizycznych i duchowych,
ks. Prymas przeżył w duchu głębokiej wiary. Stały się dla niego swoistymi rekolekcjami oraz okresem przełomowym w życiu. To właśnie w tym czasie niezwykle pogłębił swoją relację do Matki Najświętszej, której w Stoczku Warmińskim oddał całkowicie swoje życie, co stało się dla niego źródłem niezwykłej siły na cała resztę jego życia i posługi w Kościele oraz inspiracją do podjętych przez niego licznych inicjatyw duszpasterskich, zwłaszcza o charakterze maryjnym.
Świat, który jest więzieniem, bo tak opisywał go kardynał Wyszyński, znajduje swój rytm w człowieku uwięzionym.
   Kardynał – więzień, skupia się na Bogu i swojej drodze do Boga i przez to odnajduje wyzwolenie dla Narodu. Twórcy monodramu z sukcesem przekonują, że wiara to nie ciężki kamień Syzyfa, lecz źródło siły, radości i natchnienia w czasach pogardy.
   Autorzy spektaklu przygotowując się do realizacji „Zapisków”, pielgrzymowali do każdego z miejsc odosobnienia bł. kard. Wyszyńskiego. Zdobywali niezbędne doświadczenie duchowe i historyczne.

Opinie o spektaklu:
Piotr Piecha w spektaklu gra bardzo wyraziście i prawdziwie. Potrafi zagrać przekonywująco zarówno kardynała jak i kilka innych postaci towarzyszących: strażników, komendantów, siostrę zakonną,
księdza itd. W spektaklu pokazuje wielki aktorski kunszt.

o. Grzegorz Prus OSPPE

Aktor Piotr Piecha stworzył monumentalna role kardynała Stefana Wyszyńskiego
Powstała energetyczna, trzymająca w napięciu rola, a raczej bycie sceniczne o ogromnym walorze prawdy. Aktor przez te 3 godziny utrzymuje napięcie i zainteresowanie WIDZA. Sposób potraktowania tematu przez Twórców, tak naturalny, stał się rozmową z widzem o niezwykłym walorze współczesnego apostolstwa bez pouczania. Reżyser Jarek Tochowicz dostosował muzykę i wszystkie środki reżyserskie, by wydobyć przesłanie, że wiara to COŚ, jak pyszna woda źródlana dla spragnionego wędrowca.

Krzysztof Galos – reżyser

Autorom spektaklu udało się odkryć przed widzem bogactwo wewnętrznego życia Prymasa z jego zmaganiem o zaufanie Bogu w przerażających okolicznościach bezgranicznej samotności komunistycznego więzienia. W sposób niepowtarzalny ujawniają ludzka stronę wielkiego Prymasa Tysiąclecia, Ojca Narodu, którego żar gorliwości pasterskiej dojrzewał właśnie w ogniu więzienia.
Każdy, kto chce zrozumieć i dotknąć tajemnicy świętości i wielkości Kardynała Wyszyńskiego,
powinien obejrzeć to wielkie dzieło.

Maciej Okoński OP