święcenie pojazdów (20)

GROSZ ZA KILOMETR

To już pewna tradycja, że w okolicach liturgicznego wspomnienia św. Krzysztofa błogosławi się kierowców oraz różne pojazdy mechaniczne. W tym roku błogosławieństwo to miało miejsce w niedzielę 24 lipca (św. Krzysztofa Kościół wspomina 25 lipca).
Na zakończenie każdej niedzielnej Mszy św. odmówiona została modlitwa, a następnie celebrans kropił wodą święconą zgromadzone na parkingu pojazdy. Oczywiście najwięcej było samochodów, ale były tez motocykle, rowery czy nawet elektryczne hulajnogi.
Prosząc o błogosławieństwo i poświęcenie swoich pojazdów kierowcy mogli złożyć ofiarę na misyjne środki transportu biorąc udział w akcji „1 grosz za 1 kilometr jazdy bez wypadku” organizowany przez MIVA Polska – organizacji na rzecz zakupu misyjnych środków transportu dla polskich misjonarzy. W ciągu 21 lat zrealizowanych przez MIVA Polska projektów znalazły się m . in. takie środki komunikacji jak samochody 734, motocykle 297, rowery 2734, traktory 11, quady 8, łodzie i barki 19, silniki do łodzi 19, ambulanse 21, skutery śnieżne 6, wózki inwalidzkie 919, a nawet konie 9 czy paralotnie 1.
Obszar działalności misyjnej jest olbrzymi, różne są uwarunkowania: w Afryce używa się pojazdów lądowych, w Amazonii łodzi, na Dalekiej Północy skuterów śnieżnych. Środki transportu zapewniają misjom prowadzeniu wielu dzieł: posługa duszpasterska, dojazdy do szkół, placówek opiekuńczych, dostarczenie pomocy materialnej oraz pomocy medycznej itp.
Każdy może przekazać swa pomoc na pojazdy misyjne wpłacając na konto: 69 1204 1037 1111 0000 0691 6802, tytułem: Darowizna – środki transportu dla misjonarzy.