Bal Wszystkich Świętych (25)

IX BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Tegoroczny, dziewiąty już z kolei Bal Wszystkich Świętych, odbył się 27 października. Rozpoczął się on nabożeństwem różańcowym, po którym przebrane za świętych dzieci i niektórzy ich rodzice, wyruszy w barwnym korowodzie. Prowadzony przez ks. Grzegorza Kurzca pochód, po dwukrotnym okrążeniu naszej świątyni, przy śpiewie litanii do Wszystkich Świętych, skierował się do parafialnej auli.
Tutaj przybyłych przywitał wodzireje Arek, Janek i Wiktoria.
A dzieci, trochę młodzieży i dorośli byli poprzebierani za przeróżnych świętych i błogosławionych. Byli więc tam m. in: Matka Boska, św. Łucja, św. Barbara, św. królowa Jadwiga, bł. Aniela Salawa, św. Jan Paweł II, bł. prymas Stefan Wyszyński, św. Florian, św. Maksymilian Kolbe, św. Franciszek, św. Cecylia, św. Agnieszka, św. Faustyna, św. Michał Archanioł, św. Hiacynta, św. Dominik, św. Filomena i wiele innych postaci oraz niezliczone zastępy przeróżnych aniołów i aniołków. Trzeba przyznać, że pomysłowość i kreatywność rodziców i dzieci była w tym względzie ogromna. Ale pojawiło się także dwoje świętych, dość egzotycznych i w Polsce mało znanych: św. Andrzej Kim Tae-gŏn oraz św. Dymfna. Dlatego też kilka, więc słów wyjaśnienia, co do tych świętych.
Św. Andrzej Kim Tae-gŏn był pierwszym pochodzącym z Korei księdzem katolickim. Podobnie jak 98 innych męczenników z Korei zginął podczas prześladowań, jakie wybuchły wobec chrześcijan w połowie XIX w. Kanonizowany został przez Jana Pawła II podczas jego wizyty apostolskiej w Korei w 1984.
Za tego świętego przebrał się ks. Grzegorz, który wystąpił w stroju … do walk taekwondo (ten styl walk pochodzi z Korei), gdyż jest to strój wzorowany na narodowym ubiorze koreańskim, w jakim chodził św. Andrzej.
Druga postać, to żyjąca w VII w. św. Dymfna. Praktycznie w Polsce jest nieznana. Jest patronką ludzi w depresji, lęku i odrzuceniu. Była córką pogańskiego króla w Irlandii. Sama nawróciła się i w tajemnicy przyjęła chrzest. Po śmierci swojej ukochanej małżonki, obłąkany ojciec chciał pojąć za żonę swoją córkę Dymfne, na co ta nie zgodziła się i za radą swojego spowiednika uciekła wraz z nim do Antwerpii (obecna Belgia). Oboje mieli zostać zabici przez podążającego ich śladem króla, w znajdującej się niedaleko Antwerpii miejscowości Geel. Atrybutami świętej jest miecz i lilia. Święta ta czczona jest w Irlandii i Belgii.
Oczywiście jak bal, to musiały być tańce, przeróżne zabawy, nie brakło też słodkiej przekąski i konkursów, z których najważniejszy dotyczył najpiękniejszego i oryginalnego przebrania za świętego lub błogosławionego. Wysokie jury, składające z przedstawicieli organizatorów, a byli to: Wielki Rycerz br. Stanisław, s. Samuela, p. Beata katechetka oraz Justyna z oazy młodzieżowej, dość długo musiało zastanawiać się jak rozstrzygnąć konkurs i po konstruktywnej dyskusji postanowiło przyznać następujące nagrody:

  1. Kategoria: dzieci młodsze
    1. św. Florian – Florian Filus
    2. św. Maksymilian – Zahar Vilchyk
    3. św. Barbara – Gabriela Starachowska
      wyróżnienia:
    1. św. Jan Paweł II – Tomasz Miller
    2. św. Bernadetta – Gabriela Kwiecińska
    3. św. Cecylia – Julia Liszka
  2. Kategoria: dzieci starsze
    1. św. Faustyna – Anna Kulikowska
    2. św. Dymfna – Nina Kaleńczuk
    3. św. Łucja – Zofia Kwiecińska
      wyróżnienia:
    1. Michał Archanioł – Dominik Serafin
    2. św. Filomena – Łucja Kareńczuk
    3. św. Jadwiga – Julia Skrzypasek
  3. Kategoria: dorośli
    1. bł. Aniela Salawa – p. Ewelina Krowińska
    2. Matka Boża Polna – p. Eliza Sajewicz
    3. św. Jadwiga – p. Urszula Łączna
      wyróżnienia:
    1. bł. Aniela Salawa – p. Irmina Serafin
    2. św. Łucja – p. Renata Śleszyńska
    3. bł. Hanna Chrzanowska – p. Małgorzata Fitel
    4. św. Jadwiga – p. Anna Kwiecińska

Konkurs na przebranie za świętego nie kończył emocji, gdyż kolejnymi było losowanie nagród, na podstawie nr biletu. Wylosowano 6 nagród, m. in. bezprzewodowe głośniki oraz vouchery – wejściówki do atrakcyjnych miejsc (np. Park Wodny)
Głównymi organizatorami Balu Wszystkich Świętych byli Rycerze Kolumba, którzy sponsorowali imprezę oraz młodzież oazowa, którym należą się szczególne podziękowania, a także katechetom i rodzicom, którzy zaangażowali się w ta imprezę. Rozprowadzono 150 biletów, których dochód, jak latach poprzednich, przeznaczony został na Hospicjum dla dzieci im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

 

  1. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć