Kandydaci na ministrantów (28)

CHCĄ SŁUŻYĆ CHRYSTUSOWI

W niedzielę 20 listopada 2022 r. – w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata – wierni, którzy przybyli na Mszę św. z udziałem dzieci o godz. 10.30, byli świadkami ważnej uroczystości dla każdej parafii: odbyło się błogosławienie siedmiu chłopców – kandydatów do zaszczytnej służby ministranta. Będą się do niej przygotowywać przez kilka najbliższych miesięcy.
Warto przypomnieć, iż ministrant – od łac. minister – sługa, pomocnik – to pomocnik przy sprawowaniu Mszy św. i innych nabożeństw. Służąc przy ołtarzu pokazuje, że „uczestniczyć w liturgii” to znaczy nie tylko słuchać czy przyglądać się, ale współdziałać, współtworzyć, czynnie się w nią angażować.
Eucharystii przewodniczył ks. prob. Jerzy Serwin. Dialog z dziećmi podczas kazania nawiązał ks. Grzegorz Kurzec, uwypuklając uroczystość Chrystusa Króla.
Po kazaniu rozpoczął się obrzęd przyjęcia kandydatów na ministrantów, którzy w najbliższej przyszłości będą się mogli cieszyć zaszczytną posługą przy ołtarzu Pańskim. Przygotowujący chłopców do tej niecodziennej uroczystości ks. Michał Kwiecień, zwrócił się do Księdza Proboszcza o przyjęcie kandydatów do grona grupy ministranckiej.
– Niech przystąpią ci, którzy mają być ustanowieni ministrantami – polecił celebrans. Ks. Michał odczytywał imiona i nazwiska kandydatów: Zahar Wilczyk, Daniel Molęda, Filip Suder, Marcel Batko, Jan Zawisza, Tadeusz Warzecha, Franciszek Dziekciarz. Każdy z nich potwierdzał swoją obecność.
– W imieniu tych chłopców proszę o dopuszczenie ich do służby liturgicznej oraz o udzielenie im błogosławieństwa Bożego – zwrócił się do Księdza Proboszcza ks. Michał. Następnie kandydaci złożyli przyrzeczenia ministranckie i otrzymali błogosławieństwo Ks. Proboszcza. Potem nastąpiło poświęcenie komży. Z pewnością wielkim przeżyciem dla chłopców było włożenie komży, która jest najważniejszą częścią stroju ministranta. W tej czynności nieodzowna była pomoc rodziców.
Od tej pory siedmiu nowych pomocników będzie mogło intensywnie przygotowywać się do zaszczytnej służby Panu Jezusowi przy ołtarzu.
Liturgię Eucharystii ubogacił śpiewem zespół „Świętojańskie nutki” pod kierunkiem s. Pauli Śpiewak.

***
Wspierajmy modlitewnie tych chłopców i ich rodziny, by wytrwali i po niedługim czasie mogli przeżywać kolejną uroczystość – przyjęcie już do grupy ministrantów, a potem, być może, lektorów. A może któryś z nich usłyszy kiedyś Chrystusowe „Pójdź za Mną”

  1. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć

Komentarze są wyłączone.