sprawozdanie za 2022

PODSUMOWANIE ROKU 2022

Jako wspólnota Parafialna św. Jana Chrzciciela w roku 2022 doświadczyliśmy wiele dobra i daliśmy się prowadzić Duchowi Bożemu. Zobaczmy pokrótce jak poddawaliśmy swe plany planom Boga.
W sierpniu ubiegłego roku Ks. Łukasz Nizio po pięcioletniej posłudze i Ks. Dariusz Pietrzak po czteroletniej posłudze, decyzją Ks. Arcybiskupa opuścili naszą parafię, by podjąć nowe obowiązki. Na ich miejsce zostali do naszej parafii posłani Ks. Krzysztof Rusnak i ks. Michał Kwiecień.
W naszej parafii chrzest przyjęły 84 dzieci (w r. ub. 82). O chrzest poza parafią poprosiło 48 rodziców.
Do sakramentu pokuty i Pierwszej Komunii św. przystąpiło 91 dzieci (w r. ub. 118).
W roku 2022 rozdaliśmy 126 tys. Komunii św. (w r. ub. 137 tys.).
Do sakramentu bierzmowania udzielanego przez ks. kard. Stanisława Dziwisza przystąpiło 67 osób spośród młodzieży z klas VIII (w r. ub. 39). Pozwolenia na bierzmowanie poza parafią wydano 8 osobom. W drugą niedzielę października na wszystkich Mszach św. uczestniczyło 2298 osób (984 mężczyzn i 1314 kobiet), (w r. ub. 1952 osoby (774 mężczyzn i 1178 kobiet). Do Komunii św. przystąpiło wtedy 1079 osób (384 mężczyzn i 695 kobiet), (w r. ub. 802 osoby (269 mężczyzn i 533 kobiety).
Chorym z naszej parafii zaniesiono 2604 Komunii św. – z czego 2260 Komunii zaniosło 17. naszych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. (w ub. roku odpowiednio 2409 oraz 2029).
Sakramentu namaszczenia chorych udzielono 429 chorym (r. ub. 305).
W naszej parafii zostało pobłogosławionych 10 małżeństw sakramentalnych, a wygłoszonych zapowiedzi przedślubnych było 75 (w ub. r. odpowiednio 7 i 66). O pozwolenia na ślub poza parafią poprosiło 27 narzeczonych.
Na wieczny spoczynek zostało odprowadzonych 113 zmarłych z naszej parafii, (w ub. roku 95). Pogrzeby 11 zmarłych, odbyły się w innych parafiach.
Grupa charytatywna współpracuje z Diakonią Życia woluntariat i Rycerzami Kolumba. Z comiesięcznych składek parafian, które średnio wynoszą 2,5 tys. zł, pomaga rodzinom borykającym się z kłopotami finansowymi, spłacić opłaty, czy wykupić lekarstwa. Stałą pomocą obejmuje 20 rodzin, Diakonia Życia 13 osób. Z wypożyczonego sprzętu rehabilitacyjnego korzysta 22 osoby. W ubiegłym roku przekazaliśmy dla Parafii w Starokonstantynowie w Ukrainie poprzez dwie zbiórki koordynowane przez Rycerzy Kolumba kilkanaście ton artykułów żywnościowych, środków czystości, odzieży i ofiarę blisko 10 tys. zł.
Każdego 22 dnia miesiąca modlimy się na Mszy św. wieczornej przez wstawiennictwo św. Jana Pawła za małżeństwa oczekujące na szczęśliwe narodzenie dziecka, jak również za małżeństwa, które z wielkim trudem oczekują upragnionego potomstwa. W ubiegłym roku udzieliliśmy błogosławieństwa indywidualnego 31 matkom w stanie błogosławionym.
Od wielu lat przy naszej parafii działa poradnia przedmałżeńska.
Cieszymy się, że mogliśmy w tym roku mimo pandemicznego czasu poprzedzić naszą uroczystość odpustową ku czci św. Jana Chrzciciela i zorganizować X Spotkania Świętojańskie przy pomocy i aktywnym udziale wspólnot parafialnych i wielu parafian i darczyńców.
W naszej wspólnocie parafialnej jest wiele wspólnot i grup, które się formują i ofiarnie służą naszej społeczności. Dostrzegamy jednak, że te wspólnoty nie są zasilane przez młodsze pokolenia. Nie myślimy tu tylko o dzieciach i młodzieży, ale o osobach w średnim wieku. I przez ciebie także Kościół ma rosnąć! – jak śpiewamy w piosence, Bo Chrześcijanin to właśnie JA. W naszej parafii czeka na Ciebie i Twoje zaangażowanie: grupa charytatywna, woluntariat – Diakonia życia, diakonia Wyzwolenia, grupa modlitewna, Domowy Kościół, Żywy Różaniec i Straż Honorowa NSPJ, Rycerze Kolumba czy chóru parafialnego Vox Clamantis.
Pod koniec lutego będziemy w naszej parafii organizować ze Wspólnotą dorosłych Ruchu Światło-Życie Wody Jordanu Warsztaty Odnowy Wiary. Można powiedzieć, że będą to swego rodzaju rekolekcje skierowane do młodzieży pracującej, studentów, osób dorosłych. WOW jest przeznaczone dla osób pragnących odnaleźć wiarę lub ją pogłębić. Raz w tygodniu odbywać się będzie spotkanie, podczas którego będzie czas na konferencję, dzielenie się w małych grupach oraz modlitwę wspólnotową.
Apeluję do rodziców i dziadków, aby, zachęcali chłopców do podjęcia służby ministranckiej, a dziewczęta w scholi, a podejmującym służbę niech rodzice będą wsparciem w systematycznej i gorliwej służbie przy ołtarzu. Jednak gdzieś gubimy młodzież. Drodzy rodzice pomóżcie swoim dorastającym synom i córkom w trudzie samowychowania. My duszpasterze możemy wam w tym pomóc. Zachęcajcie swe dzieci do włączania się w grupy parafialne, tak jak korzystają z różnych form rozwoju sportowych, językowych czy artystyczno-kulturowych na naszym osiedlu czy mieście.
W tym roku nasza Parafia przeżywa 40-lecie jej erygowania. Główne uroczystości odbędą się w czasie naszego parafialnego odpustu w sobotę 24 czerwca pod przewodnictwem Ks. abpa Marka Jędraszewskiego. Z tej okazji ukazała się niezwykła publikacja, bogato ilustrowana: <Dzieje Parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie autorstwa Panów Piotra Franaszka, Antoniego Franaszka i Krzysztofa Ożoga, która na wielu z was czeka i jest wciąż do nabycia.
Jako dopełnienie naszego jubileuszu w dniach od 11-17 czerwca będziemy przeżywać czas świętych MISJI parafialnych. Kolejne zaś Spotkania Świętojańskie będą okazją dla naszej parafii do wzajemnej integracji, spotkań i zabawy.
Jeszcze 22 czerwca tego roku będziemy mieli jeden powód do świętowania. Przed 40-laty
św. Jan Paweł II przejechał przez naszą parafię udając się na poświecenie kościoła św. Maksymiliana w Mistrzejowicach i pobłogosławił naszą nowo powstałą parafię. Świadkiem tego wydarzenia i beatyfikacji Brata Alberta i Rafała Kalinowskiego jest monumentalny Papieski Krzyż z Błoń krakowskich, który podarował kard. Franciszek Macharski naszej parafii. Dla upamiętnienia tego wydarzenia i 40 rocznicy II Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w naszej i mistrzejowickiej parafii z tej okazji odbędą się uroczystości diecezjalne.
Jeśli chodzi o sprawy gospodarczo-finansowe naszej parafii, to chciałbym poświecić im chwilę uwagi.
W dużej części udało się wykonać prace wokół naszej krypty przez wykonanie groty Matki Bożej, obłożenie kamieniem krypty, oraz zagospodarowanie otoczenia na cmentarzu i wokół krypty. Pozostało jeszcze zrobienie posadzki w krypcie i wyposażenie w ołtarz i figurę Pana Jezusa Zmartwychwstałego, oraz zakup i montaż latarni i pochwytów wokół schodów zgodnie z zaleceniem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Przez ostatnie dwa lata działa w naszym kościele ogrzewanie nadmuchowe, którego pozytywne efekty odczuwamy. Pełny efekt termomodernizacyjny będzie dopiero odczuwalny po dokonaniu termoizolacji stropu, oraz wymianie stalowych okien i troje drzwi w kościele na aluminiowe z termicznymi szybami. W ubiegłym roku te prace zostały wykonane w kościele w 60% i będą kontynuowane w tym roku. Koszt zakupu zamontowanych okien wyniósł 273 tys. zł, prace związane z demontażem i montażem oraz konserwacją witraży to koszt 73 tys. zł, demontaż i montaż nowych okien oraz obróbka wewnętrzna i zewnętrzna kosztowała do tej pory 30 tys. zł.
Wyremontowano trzy pomieszczenia gospodarczo-magazynowe w kościele, przygotowano mieszkania dla nowoprzybyłych kapłanów, dokonano izolacji pionowej fundamentów oraz rozpoczęto remont kotłowni na plebanii.
Niepokoi wzrost cen za energię (prąd, gaz, woda, MPEC, odpady komunalne), który bardzo znacznie wpłynie na nasze miesięczne rachunki. Za rok 2021 wyniosły one 113 tys. zł.
Po raz kolejny ośmielam się zwrócić do Was Drodzy Parafianie i Przyjaciele o wsparcie finansowe. Jesteście częścią tej parafii z Waszą troską o jej teraz i o przyszłość.
Dlatego proszę o wsparcie rozpoczętej już termomodernizacji i pozostałych inwestycji. Bez Was nasza świątynia byłoby pusta, a bez Waszych ofiar nic nie mogłoby powstać w tym świętym miejscu.
Bardzo gorąco chcę podziękować wszystkim, którzy regularnie składają ofiary i deklaracje. Każda złotówka przekazana na ten cel jest odnotowywana w księdze darczyńców.
Z wszystkich ubiegłorocznych płatności parafia się wywiązała. Na bieżąco wywiązujemy się z naszych płatności parafialnych. Ufam, że składane ofiary i deklaracje pokryją dalszą część wymiany okien w kościele. Na rynku budowlanym ceny gwałtownie rosną i są braki dobrych fachowców, dlatego też postęp prac nie jest takie jak byśmy wszyscy oczekiwali.
Za wszystko Bogu niech będzie chwała, a ludziom składam staropolskie Bóg zapłać.

Ks. Jerzy Serwin
Proboszcz u św. Jana Chrzciciela

POLECAMY:
Do nabycia w zakrystii lub parafialnym sklepiku