koncert Vox Clamantis (1)

VOX CLAMANTIS – ŚWIĄTECZNY KONCERT PASTORAŁEK

W świąteczne popołudnie, w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanego zwyczajowo Świętem Trzech Króli, z koncertem pastorałek wystąpił parafialny chór „Vox Clamantis”.  Pod dyrekcją Dominiki Cieślik – Lauf, chór działa w naszej świętojańskiej parafii już od ponad 5 lat.
Na występie, jako wprowadzenie do koncertu, p. Dominika powiedziała: „Dziś przychodzimy do naszych parafian z pastorałką, aby chwalić Boga za jego wcielenie w ludzkiej postaci i upodobnienie się do każdego z nas.”
Koncert składał się z dwóch części. W jego pierwszej części zabrzmiało sześć polskich pastorałek, śpiewanych a capella,  w opracowaniu na chór mieszany. Były to utwory: „Narodził się Jezus”, w opracowaniu ks. Józefa Orszulika, „Jezusek czuwa”, w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego, „W żłóbku na sianie”, w opracowaniu ks. Antoniego Chlondowskiego, rzewna kołysanka „Zaśnij dziecino”, w opracowaniu Antoniego Uruskiego, „Niechaj będzie głośno wszędzie”, w opracowaniu Stanisława Głowackiego oraz „W górę serca i czoła”, w opracowaniu Jerzego Karzyckiego.
Po każdym utworze zgromadzona w świątyni publiczność, nagradzała wykonawców gromkimi brawami.
Pani dyrygent, występując jako konferansjer i komentator wykonywanych pastorałek, podzieliła się także z nami radosną wiadomością. Niespełna 3 tygodnie przez Wigilią, chór „Vox Clamantis” brał udział w projekcie „Kolędowania z Krakowskimi Chórami”. Podczas tej imprezy, na estradzie na Rynku Głównym, wieczorową porą, w zimowej aurze i scenerii bożonarodzeniowego kiermaszu, chór wystąpił z repertuarem najpiękniejszych polskich pastorałek oraz kolęd w innych językach. W drugiej części koncertu te właśnie utwory zostały zaprezentowane, a były to: w języku ukraińskim Нова радість стала (Nowa radość stała się), w opracowaniu Romualda Twardowskiego, w języku włoskim „Tu scendi dalle stelle” (Schodzisz z gwiazd), w opracowaniu Marco Frisina oraz w języku łacińskim „Adeste Fideles” w opracowaniu Davida Willcoks’a.
Wyrazem wdzięczności i uznania słuchaczy dla artystów były wielkie brawa i owacja na stojąco. Ze swej strony wyrazy wdzięczności wyraził także ks. proboszcz.
Zakończeniem koncertu był wspólny śpiew wszystkich zgromadzonych w naszej świątyni, przy akompaniamencie organów, za których kontuarem zasiadła p. Dominika Cieślik-Lauf, jednej z najpiękniejszych i dostojnych kolęd „Bóg się rodzi”. I tu warto dodać kilka słów komentarza do tej kolędy. Autorem tekstu był Franciszek Karpiński (1741 – 1825), znakomicie wykształcony poeta, absolwent Uniwersytetu we Lwowie, doktor filozofii, autor sielanek, w tym słynnej „Laury i Filona”, elegii, wierszy miłosnych, patriotycznych i religijnych m in. „Kiedy ranne wstają zorze” czy „Wszystkie nasze dzienne sprawy”. Swój najsłynniejszy tekst „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, powszechnie znany, jako kolęda „Bóg się rodzi”, został napisany na prośbę księżnej Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich, która była mecenasem wielu artystów. W 1792 roku po raz pierwszy zaśpiewano kolędę w starym kościele farnym w Białymstoku. Śpiewano ją do różnych melodii, największą jednak popularność zyskał polonez, który prawdopodobnie skomponował Karol Krupiński (1785 – 1857), choć inne źródła wskazują, że jest to polonez koronacyjny królów polskich z XVI wieku. Kolęda ta, w różnych okresach historycznych, pełniła nawet funkcję nieformalnego hymnu państwowego.
Po zakończonym występie, ks. proboszcz jeszcze raz podziękował za przepiękny koncert, zaś p. Dominika w imieniu chórzystów i własnym podziękowała za gorące przyjęcie i liczne przybycie słuchaczy do naszej świętojańskiej świątyni.

  1. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć