Relikwie 11 bł. męczennic z Nowogródka (5)

RELIKWIE KOLEJNYCH BŁOGOSŁAWIONYCH W NASZEJ WSPÓLNOCIE PARAFIALNEJ

Nierozłącznie z historią naszej parafii związana jest posługa żeńskich wspólnot zakonnych: albertynek, służebniczek i nazaretanek. I tak się składa, że wśród przechowywanych w naszej parafii relikwii, są osoby, które związane były z tymi wspólnotami zakonnymi: św. br. Albert Chmielowski, bł. s. Bernardyna Jabłońska, bł. Edmund Bojanowski oraz bł. Maria Franciszka Siedliska.
W czwartą niedzielę Wielkiego Postu – na prośbę ks. proboszcza, parafii naszej ofiarowane zostały kolejne relikwie: błogosławionych Męczenniczek z Nowogródka – Marii Stelli i Dziesięciu Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.
Siostry nazaretanki przybyły do Nowogródka – miasta będącego w tamtym czasie w granicach Rzeczpospolitej, a obecnie na Białorusi, w 1929 roku na zaproszenie bpa Zygmunta Łozińskiego, by objąć opiekę nad kościołem i zająć się wychowaniem i nauczaniem dzieci. Siostry tworzyły dwunastoosobową wspólnotę, która służyła wielonarodowościowej społeczności miasta.
Podczas okupacji niemieckiej, 18 lipca 1943r., aresztowano ponad 120 osób z zamiarem rozstrzelania ich. Wówczas siostry nazaretanki wspólnie podjęły decyzję ofiarowania swego życia za uwięzionych członków rodzin oraz kapelana i rektora Fary ks. Aleksandra Zienkiewicza. Wcześniej już hitlerowcy dokonali aresztowań ludności polskiej, a po nich zbiorowej egzekucji sześćdziesięciu osób, w tym dwu kapłanów.
Wieczorem, 31 lipca 11 zakonnic otrzymało wezwanie na niemiecki komisariat. Następnego dnia, w niedzielę 1 sierpnia 1943 roku, około 5.00 rano, Niemcy wywieźli siostry do lasu, 5 km. od miasta i tam je rozstrzelano. Były to następujące siostry: s. Stella – Adela Mardosewicz, s. Imelda – Jadwiga Żak, s. Rajmunda – Anna Kukołowicz, s. Daniela – Eleonora Jóźwik, s. Kanuta – Józefa Chrobot, s. Sergia – Julia Rapiej, s. Gwidona – Helena Cierpka, s. Felicyta – Paulina Borowik, s. Heliodora – Leokadia Matuszewska, s. Kanizja – Eugenia Mackiewicz, s. Boromea – Weronika Narmontowicz.
Bóg przyjął ich ofiarę. Zarówno uwięzieni jak i kapłan ocaleli. To oni stali się głosicielami wiary w skuteczność pośrednictwa sióstr u Boga. Beatyfikacja męczenniczek odbyła się w Rzymie 5 marca 2000r.
(na podstawie http://www.nazaretanki.pl/blogs.htm)
Uroczystość przekazania naszej parafii relikwii błogosławionych męczenniczek miała miejsce podczas Mszy św. o godz. 10.30., a przekazującymi były s. Angela Marie Mazzeo przełożona generalna zakonu nazaretanek oraz s. Alina Furczyk – asystentka generalna.
Pod koniec Eucharystii, do zgromadzonych wiernych ze słowem zwróciła się s. Angela. Na początku podziękowała za możliwość uczestniczenia w naszej uroczystości oraz pogratulowała owym ministrantom. Następnie przypomniała historię męczeńskiej śmierci 11 sióstr nazaretanek z Nowogródka. Ofiara sióstr wpisana jest w przekaz ewangeliczny o miłości nawet do poświęcenia swojego życia. Kończąc s. Angela zapewniła o nieustannej modlitwie – co jest jednym z charyzmatów nazaretanek – za rodziny, zaś przekazane relikwie są okazją do wzajemnej modlitwy, o błogosławieństwo dla rodzin naszej parafii.
Ze swej strony za dar relikwii podziękował ks. proboszcz. Liturgię Eucharystii ubogacił śpiewem zespół „Świętojańskie nutki” pod kierunkiem s. Pauli Śpiewak.

  1. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć