XI. Spotkania Świętojańskie (15)

XI. SPOTKANIA ŚWIĘTOJAŃSKIE

W niedzielę poprzedzającą święto parafii – odpust, już po raz 11, odbyły się 18 czerwca, Spotkania Świętojańskie, które były jednymi z wydarzeń zamykających obchody 40 -lecia erygowania naszej parafii. Tradycyjnie o godz. 15.30, prowadzący, a był nim, jak to jest od wielu lat, aktor scen krakowskich, p. Piotr Piecha dał znak rozpoczęcia imprezy: rozległo się intro, przedstawiciele różnych grup parafialnych przecięli wstęgę, zaś ks. proboszcz wygłosił sakramentalną formułę: „XI Spotkania Świętojańskie uważam za otwarte”.
Wspólną zabawę rozpoczęła schola „Świętojańskie Nutki”, pod wodzą s. Pauli Śpiewak, programem „Radość w piosence”, zaś po niej, wystąpiła Grupa Misyjna, która po opieką s. Samueli Oknińskiej wykonała pantomimę „Ręce”.
Równolegle z występem miały miejsce też inne atrakcje: w cieniu drzew rozpoczęło się konkursowe plecenie wianków, dzieci mogły zostać artystycznie pomalowane, Rycerze Kolumba, na grillu, przygotowywali kiełbaski i oscypki, natomiast obok można było posilić się grochówką, pajdą domowego chleba z domowym smalcem i małosolnym ogórkiem. Do ciast ustawiła się spora kolejka, w końcu były to ciasta konkursowe. Tradycyjnie czynne było stoisko ze świętojańskim miodem, punkt medyczny oraz stolik autorski, gdzie można było kupić monografię „Dzieje parafii św. Jana Chrzciciela w Krakowie” oraz inne pozycje książkowe dotyczące naszej parafii i otrzymać autograf i dedykację autorów.
Od początku też działała loteria „szczęśliwy losik”, którą cały czas obsługuje młodzież oazowa.
Na samym placu również sytuacja zmieniała się dynamicznie: przyjechały zabytkowe samochody, współczesny wóz straży pożarnej, policyjny motocykl oraz Straż Miejska z programem edukacyjnym dla najmłodszych. Zaś na estradzie i wokół niej rozpoczęły się tańce i zabawy integracyjne, które prowadził p. Piotr Piecha oraz p. Łukasz Lech.
A wśród uczestników festynu widać było uczniów Szkoły Specjalnej na os. Sportowym w Nowej Hucie, którzy dzielnie pomagali w organizacji wspólnej zabawy. Młodzież, pod opieką kilku nauczycieli, ubrana w koszulki z logo szkoły, roznosiła gazetki – „Głos Świętojański” po placu parafialnym, pomagała w dzieleniu pizzy czy tworzeniu zwierzaków z baloników. Jedna z uczennic plotła dzieciom kolorowe warkoczyki. Już po raz drugi uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie wzięli udział w takiej pomocnej roli w Spotkaniach Świętojańskich. Brawo!!
W starych salkach katechetycznych, z dala od estradowego zgiełku, w ciszy i skupieniu rozgrywał się turniej szachowy dla dorosłych i dzieci, zaś w innym miejscu, pod klonem obok wejścia na plebanię rozgrywane były mecze piłkarzyków. Emocje były prawie jak na Mundialu. Niedaleko tego miejsca inne grupy dzieci i dorosłych brały udział w rodzinnym wydzieraniu, czyli tworzeniu obrazów wyklejanych z kawałków ilustracji wydzieranych z kolorowych czasopism.
A na estradzie pojawił p. Paweł Piotrowski, który wraz z widownią wykonywał prawie wszystkim znane i chętnie śpiewane piosenki i pieśni biesiadne. Rozbawiona publiczność nie tak łatwo chciała zakończyć wspólne śpiewanie, domagając się bisów, co artysta oczywiście spełnił.
Po tym występie nastała spokojniejsza chwila, gdyż zostały ogłoszone wyniki konkursu ciast i wianków, turnieju szachowego oraz meczów piłkarzyków – ten turniej to była nowość.
Imprezy towarzyszące XI Spotkaniom Świętojańskim odbywały się nie tylko przy scenie, ale również w szerszym planie: przejażdżka konna po terenach zielonych Polsadu zorganizowana przez OJK Elanus, a tu kolejna niespodzianka, gdyż na przykościelnym placu pojawiły się inne konie. Mechaniczne! Co prawda stadko to nie było duże: szafirowa Yamaha Super Tenere, którą powoził k. Krzysztof, Honda CX500C, którą powoził p. Robert oraz Piaggio model Beverly 300, którą powoził p. Paweł. Kierowcy zabierali na pokład swoich maszyn dzieci i dokonywali kolejne rundy wokół naszego kościoła. Nie sposób określić ilości wykonanych okrążeni i przejechanych kilometrów. W ten sposób spontanicznie i ad hoc powstała nowa parafialna formacja: diakonia motorowa.
Szybko wracamy przed estradę bo na niej, w finałowym koncercie, wystąpił znany krakowski aktor, piosenkarz i muzyk, legenda „Piwnicy pod Baranami”, Jacek Wójcicki, który wykonywał znane i lubiane przeboje. Również i tu, na zaproszenie artysty piosenki wykonywane były wspólnie z publicznością. Zabawa była wspaniała dla młodszych i starszych, gdyż nawet na widowni była ponad stuletnia parafianka. Oczywiście nie obyło się bez bisów, na co, jak  przyznał bardzo skromnie p. Jacek, był z góry przygotowany 😀.
Naszedł w końcu długo i niecierpliwie wyczekiwany moment: losowanie nagród głównych. Było ich 40 na 40 lecie parafii. Wśród nagród były m.in. takie jak: pielgrzymka do Medjugorie, weekendowe pobyty w ekskluzywnych hotelach, wstępy do parków rozrywki, krakowskich teatrów, bilety na mecze piłkarskie polskiej reprezentacji, kosmetyki, sprzęt AGD, bony upominkowe i wiele innych. Losowaniu towarzyszyły niesamowite emocje, wielka radość szczęściarzy – byli tacy co nawet trafili dwa razy i zawiedzione miny tych, którzy szczęścia nie mieli.
XI Spotkania Świętojańskie zakończyła wspólna modlitwa Apelem Jasnogórskim, którą prowadziła diakonia muzyczna wspólnoty dorosłych Wody Jordanu i kapłańskie błogosławieństwo ks. proboszcza.

 

  1. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć