prymicje ks. Grzegorza (17)

PRYMICYJNA MSZA ŚW. KS. GRZEGORZA LIPUTA

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego w katedrze na Wawelu święcenia prezbiteratu z rąk abp. Marka Jędraszewskiego przyjęło dziś siedmiu diakonów Archidiecezji Krakowskiej. Wśród nich był także dk. Grzegorz Liput.
Zanim wstąpił do WSD, mieszkał na terenie naszej parafii, studiując, a później pracując, jako fizjoterapeuta i zaangażował się w parafialnej grupie studenckiej „Psalterion”, która uświetniała śpiewem każdą wieczorną niedzielną Mszę św. Tutaj odkrył powołanie kapłańskie.
W niedzielę 18 czerwca ks. Grzegorz odprawił swoją pierwszą, w naszej świątyni, Mszę św. Przed rozpoczęciem Eucharystii wyrazy radości przekazali neoprezbiterowi koleżanki i koledzy z grupy „Psalterion”, przedstawiciele dzieci, młodzieży oraz dorosłych, życząc opieki Bożej na nowej drodze, zaś ks. proboszcz zapewnił o modlitewnej pamięci. Pragniemy Księdza dopisać do listy osób konsekrowanych, pochodzących z naszej parafii, za które modlimy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca, mimo że macierzystą parafią Księdza jest Krościenko. Jednak tutaj odkryłeś swoje powołanie i prosimy, abyś nasza parafię traktował, jako drugą macierzystą – powiedział ks. proboszcz.
Dziękując za złożone życzenia, ks. Grzegorz powiedział, że do intencji odprawianej przez niego Mszy św. (była to Msza św. wspólna), dołącza jeszcze intencję: za wszystkich parafian.
Ze słowem Bożym do wiernych zwrócił się ks. Grzegorz Kurzec.
Podkreślił wielką godność kapłana, która potwierdzona została słowami samego Chrystusa, a także uznanymi przez Kościół objawieniami: św. Katarzyny z Sieny czy Cataliny Rivas -boliwijskiej mistyczki. Tej godności cześć oddają aniołowie i Najświętsza Panna. Ale kapłan jest człowiekiem swoimi również wadami i ułomnościami, tak jak wybrani przez Jezusa apostołowie. Jednakże są oni także wybranymi przez Chrystusa narzędziami. Na kapłańskiej drodze spotyka się różnych ludzi dobrych, złych, bogatych czy biednych. Takich, którzy w różny sposób będą kapłanowi pomagać i go szanować i takich, którzy będą go obrzucać błotem. Swoje kazanie zakończył ks. Grzegorz słowami św. Pawła z listu do Rzymian: Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?(…) <Nic> nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga. (Rz 8,35-39).
Kończą Najświeższą Ofiarę prymicjant udzielił wszystkim specjalnego papieskiego błogosławieństwa, a następnie, każdemu udzielał już błogosławieństwa indywidualnego.
Decyzją ks. arcybiskupa ks. Grzegorz Liput został mianowany wikariuszem w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce.

  1. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć