Koncert (19)

KONCERT
„Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno Moja”

Podczas drugiej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, w dniu 22 czerwca 1983 r. Podczas Mszy św. na Błoniach Krakowskich, beatyfikowani zostali br. Albert Adam Chmielowski i o. Rafał Józef Kalinowski. Pamiątką tych wydarzeń jest metalowy, ok. 20 m. wysokości, krzyż, który podarowany został został przez ks. Franciszka Kardynała Macharskiego naszej parafii. Krzyż stoi przed głównym wejściem do naszej światyni.
Po Eucharystii na Krakowskich Błoniach, udając się do Mistrzejowic, aby dokonać konsekracji kościoła św. Maksymiliana Kolbe, papież przejechał także przez teren naszej parafii.
Z okazji 40 lecia tej pielgrzymki odprawiona została, w dniu 22 czerwca,  dziękczynna Msza św. w kościele w Mistrzejowicach. Przedłużeniem świętowania 40. rocznicy wizyty Ojca Świętego w Krakowie był wieczorny koncert „Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno Moja” w kościele św. Jana Chrzciciela. Był to hołd złożony św. Janowi Pawłowi II – Patronowi Województwa Małopolskiego.
Patronat nad koncertem objęli: abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Jan Duda Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Parafia św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym, Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach, oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Przed rozpoczęciem koncertu, ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, przybyłych gości oraz wykonawców i artystów, przywitał gospodarz, ks. proboszcz Jerzy Serwin, który przypomniał historię powstania parafii św. Jana Chrzciciela. Podczas pamiętnej Mszy św. na Krakowskich Błoniach. Jan Paweł II poświecił także kamień węgielny, który wmurowany został w fundamenty naszej świątyni, a parafii został podarowany, wspomniany wcześniej krzyż.
Wykonawcami koncertu byli: Emilia Pływacz, Izabela Szafrańska, Lidia Jazgar z zespołem oraz chór i orkiestra filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Janusza Wierzgacza.
Utworom muzycznym towarzyszyły fragmenty przemówień Ojca Świętego z jego drugiej pielgrzymki do ojczyzny. Całość prowadził Piotr Piecha, aktor krakowskich scen teatralnych.
Sam koncert był głębokim i wzruszającym wydarzeniem.
Po zakończonym koncercie głos zabrał ks. arcybiskup, który podziękował muzykom za przepiękne i głębokie przeżycia. Następnie podzielił się swoimi świadectwem i refleksjami związanymi z drugą pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, gdy jako jeszcze kapłan Archidiecezji Poznańskiej pracował w komitecie przygotowującym przyjazd papieża do Poznania 20 czerwca 1983 roku i skomentował oraz przedstawił polityczny kontekst homilii i słów papieskich, zwłaszcza wygłoszonych w Poznaniu (jeszcze formalnie trwał stan wojenny wprowadzony przez komunistyczne władze PRL). W końcowym fragmencie swojego wystąpienia ks. arcybiskup nawiązał do wykonanej pieśni „Modlitwa o wschodzie słońca” (słowa Natan Tenenbaum, muzyka Przemysław Gintrowski), o jej aktualnym przesłaniu zwłaszcza w dzisiejszych, pełnych hejtu, kłamstwa i nienawiści dniach walki politycznej w naszym kraju:
„Każdy Twój wyrok przyjmę twardy
Przed mocą Twoją się ukorzę
Ale chroń mnie, Panie, od pogardy
Od nienawiści strzeż mnie, Boże…”

Szkoda, że to wspaniałe wydarzenie, jakim był koncert, znalazło tak słaby odzew wśród krakowian, a zwłaszcza naszych parafian. Nawy boczne w naszym kościele były praktycznie puste, a w nawie głównej było jeszcze wiele wolnych miejsc…

 

 

Krótki film z koncertu – Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej (zła jakość dźwieku)

 

  1. podcast z końcowym słowem abp. Marka Jędraszewskiego → kliknij tutaj
  2. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć