Order Orła Białego dla śp. ks. Fr. Blachnickiego (23)

POŚMIERTNIE ODZNACZENIE ORDEREM ORŁA BIAŁEGO KS. FRANCISZKA BLACHNICKIEGO

W dniu 6 sierpnia, Prezydent RP, Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego pośmiertnie założyciela Ruchu Światło–Życie i twórcę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ks. Franciszka Blachnickiego. Odznaczenie z rąk prezydenta RP odebrali w Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło–Życie w Krościenku nad Dunajcem moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek i główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl.
To jest wyjątkowy Order Orła Białego – powiedział prezydent, tłumacząc, iż do rzadkości należy, by odznaczeniem tym honorowano zmarłe osoby.
Pan Prezydent podkreślił, że Order Orła Białego jest nie tylko najważniejszym odznaczeniem państwowym, ale również najstarszym przyznawanym jedynie w wolnej, suwerennej, niepodległej Rzeczypospolitej.
To właśnie dlatego tak szczególnie ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten order się należy. Za walkę o niepodległą, suwerenną Rzeczypospolitą Polskę – stwierdził, dodając, że takiej nigdy by nie było bez Polaków, mających wewnętrzne poczucie wolności, suwerenności i niezależności, zaznaczając równocześnie, że nie jest to odznaczenie przyznane ks. Franciszkowi Blachnickiemu za zasługi dla Kościoła i wiary, ale Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezydent zwrócił także uwagę na rolę w nadaniu tego orderu, jaką odegrała Zofia Romaszewska, która sama jest damą Orderu Orła Białego, ale też osobiście znała ks. Franciszka Blachnickiego, gdyż to ona przestawiła ten wniosek kapitule. – Była absolutnie największą orędowniczką nadania tego odznaczenia – zaznaczył prezydent.
Dopełnieniem uroczystości była Msza św. w tamtejszym kościele parafialnym, której przewodniczył bp Adrian Put, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, moderator Ruchu Światło-Życie. Uczestniczył w niej również prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele parlamentu i rządu RP, poczty sztandarowe Związku Podhalan, władze samorządowe, członkowie Ruchu Światło-Życie, licznie przybyli mieszkańcy Krościenka, Tylmanowej i okolicznych miejscowości oraz goście.
Sługa Boży, ks. Fr. Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu (ówczesna RFN). W 2021 roku na zlecenie prokuratorów IPN przeprowadzono ekshumację jego zwłok, w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego. Wyniki śledztwa zaprezentowano 13 marca 2023 roku. Wynika z nich, że ks. Blachnicki został otruty.
Ostatnimi osobami, z którym rozmawiał śp. ks. Franciszek byli Jolanta (obecnie Lange) i Andrzej Gontarczykowie, agenci bezpieki PRL.
Dodać należy, że obecnie Jolanta Lange była działaczką lewicowych i pro-aborcyjnych środowisk, mocno wspierając ruchy LGBT oraz cieszy się wielkim poparciem obecnego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Pod koniec sierpnia w mediach ukazały się doniesienia, że Jolanta Lange (Gontarczyk), być może chcąc uniknąć odpowiedzialności prawnej, mając podwójne obywatelstwo: polskie i niemieckie, wyjechała z kraju i prawdopodobnie przebywa w Nowej Zelandii.