30-lecie Diakonii (25)

30 LECIE DIAKONII MODLITWY, 10 LECIE WSPÓLNOTY WODY JORDANU

Przed 30 laty powstała w naszej parafii Grupa Modlitewna, natomiast wspólnota dorosłych Ruchu Światło-Życie, przed laty 10. Przez ponad 20 lat Grupa Modlitewna stanowiła samodzielny byt, ale wraz z powstaniem Wód Jordanu, została włączona w tę wspólnotę jako Diakonia Modlitwy. Rocznice te stały się okazją do wyrażanie Panu Bogu wdzięczności, czego przejawem była odprawiona w dniu 8 września Eucharystia. Wieczorna Msza św. oprócz intencji dziękczynnej, odprawiona została w 8 rocznicę śmierci ks. Franciszka Chowańca – pierwszego moderatora Ruchu Światło-Życie w Archidiecezji Krakowskiej, zmarłego członka Diakonii Modlitwy i Rycerzy Kolumba Kazimierza Jandzisia oraz w drugim dniu peregrynującej, z inicjatywy Rycerzy Kolumba, do naszej parafii, ikony św. Józefa. A wszystko to miało miejsce w dniu, w którym Kościół wspomina narodzenie Najświętszej Maryi Panny.
Te wszystkie okoliczności przedstawił ks. proboszcz Jerzy Serwin witając celebrujących z nim Najświętszą Ofiarę kapłanów oraz wszystkich przybyłych do naszej świątyni wiernych. Wraz z nim, przy ołtarzu stanęli kapłani, którzy posługując w naszej wspólnocie jako wikariusze, opiekowali się Grupą modlitewną: ks. Tadeusz Dąbrowski – obecnie proboszcz w Kleczy Dolnej, ks. Michał Iwan – obecny proboszcz w Rabie Niżnej ks. prof. Bogusława Mielec – w tamtym czasie pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii, ks. Jacek Bernacik – współpracownik moderatora diecezjalnego Diakonii Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej, zastępując ks. Ryszarda Gacka, biorącego udział w Archidiecezjalnej pielgrzymce do Rzymu z okazji jubileuszu 750 lecia kanonizacji św. Stanisława BM oraz nasz wikariusz ks. Grzegorz Kurzec. W liturgicznej asyście był posługujący w naszej parafii diakon Krzysztof Kasprzycki oraz alumn Paweł Nogal.
Ze słowem Bożym do zebranych zwrócił się ks. Bogusława Mielec (nagranie kazania jest do odsłuchania na parafialnej stronie internetowej w zakładce Media).
Od 30 lat trwa n naszej parafii charyzmat, czyli dar Ducha Świętego, modlitwy. Jak zaznaczył ks. Bogusław sens świata znajduje się poza nim, w Bogu. Kto się modli szuka tego sensu w Bogu. Dalej kontynuował kkaznodzieja, modlitwa jest protestem przeciw głupiejącemu światu. Idąc dalej za słowami Benedykta XVI, zauważył, że obecnemu światu ogrodzonemu techniką, otoczonego materializmem, grozi wygaśniecie zdolności słuchania i wrażliwości na głos Boga – dobro, prawdę, piękno. Dlatego posyła On na świat ludzi szczególnej modlitwy.
W Ogrodzie Oliwnym, Bóg-Człowiek cierpiał, bo widział głupiejący do tego stopnia świat, że doprowadził do zabicia Boga w ludzkim ciele. W tym jednak momencie Chrystus, który przeżywał lęki, widzi ratunek w szczególnej modlitwie – adoracji. I to jest nasza droga: gdy dopadają nasz leki, frustracje, bo nie mamy wpływu na to co się wokół nas dzieje i agresja, należy postąpić ja k to czynił Chrystus. Kolejnym motywem modlitwy jest przygotowanie się do głębszej wiary, zwłaszcza dzisiaj, kiedy kuszeni jesteśmy zniechęceniem. Gdy adorujemy Najświętsze Ciało, pogłębiamy uczestnictwo w Liturgii, czego wzorem jest Matka Boża, umiejąca modlić się głęboko i mądrze. Ona umiała współdziałać z Bogiem. W tym miejscu kaznodzieja nawiązał do przeczytanej perykopy (Mt 1, 18-23). To współdziałanie nie jest łatwe i bezproblemowe, czego doświadczył św. Józef. Rodzi ono napięcie, czasami bardzo bolesne, czego doświadczyła rodzina Ulmów – ich beatyfikacja miała miejsce 10 września. Jednak modlitwa pozwala i takie przeszkody pokonać, gdyż Bóg jest z tymi, który go miłują.
Kończąc ks. Bogusława nawiązał także do pożegnalnych słów św. Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Polski: „ Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, póki my żyjemy” – i to niech stanie się naszym zadaniem.
Przed rozesłaniem ks. proboszcz jeszcze raz podziękował wszystkim za udział w Liturgii, a także scholii Cantate Domino, która ją swoim śpiewem ubogaciła i uświetniła.
Po zakończonej Mszy św. przybyli przeszli do parafialnej auli, gdzie po krótkiej modlitwie i wspólnym posiłku – agape nastąpił czas świadectw, wspomnień oraz przypomnienie historii obchodzących rocznice wspólnot.

  • więcej zdjęć → zakładka Media