liturgia stacyjna i bierzmowanie (5)

#CiszaDlaKrakowa
26 WIELKOPOSTNY KOŚCIÓŁ STACYJNY

W czwarty czwartek Wielkiego Postu, 14 marca, nasza świątynia była miejscem 26 spotkania stacyjnego, w ramach wielkopostnego pielgrzymowania arcypasterza i wiernych po kościołach krakowskich. W tym dniu również przybyły do naszej świątyni ks. bp. Muskus udzielił sakramentu bierzmowania grupie 51 dziewcząt i chłopców z klas VIII.
Tradycja ta liturgii zrodziła się w Rzymie, gdy na początku chrześcijaństwa, przez kilka pierwszych wieków, biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła – katedra biskupa Rzymu, na Lateranie powstała dopiero w IV w. Zwyczaj wielkopostnych kościołów stacyjnych kultywowano w Rzymie do początków XIV wieku (aż do okresu awiniońskiego). Natomiast wielkopostną liturgię stacyjną przywrócił w Rzymie, w roku 1979, papież św. Jan Paweł II, proponując naśladowanie tego zwyczaju w innych stolicach biskupich. Równolegle, w 30 dniu Wielkiego Postu, w Rzymie liturgia stacyjna sprawowana jest w kościele św. Sylwestra i Marcina, w miejscu gdzie w starożytności stał dom rzymskiego prezbitera, w którym urządzono kościół domowy, czyli miejsce spotkań i nabożeństw pierwszej gminy chrześcijańskiej, w okresie krwawych prześladowań. Świątynia ta jest kościołem tytularny ks. Kardynała Kazimierza Nycza.
Poprzez wielkopostne pielgrzymowanie chcemy stworzyć szczególną przestrzeń do wyciszenia się i spotkania z Chrystusem. W sposób szczególny, wraz z kapłanami i wiernymi modliły się, obecne na liturgii siostry kanosjanki, w intencjach przesłanych im przez diecezjan.
Wieczornej Mszy św. przewodniczył ks. bp. Damian Muskus, z którym w koncelebrze sprawowali Eucharystię: ks. proboszcz Jerzy Serwin, ks. oraz ks. Krzysztof Kasprzycki.
Na początku Eucharystii Dostojnego Gościa, parafian, a także pielgrzymujących do kościołów stacyjnych Krakowian, przywitał ks. proboszcz Jerzy Serwin i proboszcz wyrażając swoją radość, a także poprosił arcypasterza o modlitwę, za młodzież mającą przystąpić do sakramentu bierzmowania, o umocnienie ich w wierze, a dla parafian o dobre przeżycie nadchodzących rekolekcji wielkopostnych i przygotowanie się do Świat Wielkiejnocy.
Następnie rodzice kandydatów do bierzmowania poprosili ks. biskupa o udzieleni ich dzieciom sakramentu bierzmowania.
Przed rozpoczęciem obrzędu udzielania tego sakramentu, ze słowem Bożym, do młodych, zwrócił się celebrans z apelem: Uwierzcie w miłość Boga
Przychodźcie do Jezusa, bo u Niego znajdziecie nadzieję i poczucie sensu życia – kontynuował kaznodzieja, podkreślając, że Bóg z miłości do człowieka posłał na świat Swojego Syna. Pytał zgromadzonych, jak na tę miłość odpowiadają. – O tym, czy jesteśmy dumni, czy nas to cieszy, mówi nasza codzienność – po naszym życiu można rozpoznać, czy cieszy nas to, że Bóg nas umiłował. Naszą odpowiedzią na miłość Bożą jest nasza miłość – mówił krakowski biskup pomocniczy zaznaczając, że Jezus nie oczekuje od człowieka doskonałych osiągnięć, ale miłości. – To miłość przemienia. To miłość daje człowiekowi siły do pokonywania przeszkód na drodze życia – mówił biskup. Zauważył, że największym dramatem człowieka jest zamknięcie się na miłość.
Zwracając się do kandydatów do bierzmowania stwierdził, że przyszli po to, aby przyjąć Ducha Świętego, który jest miłością. – Od tego momentu zaczyna się nowe życie. Dzisiaj nic się nie kończy – mówił biskup dodając, że Duch Święty umocni młodych Swoją miłością, bez której nie ma chrześcijaństwa i Kościoła. – Bez miłości nie ma wiary, bez miłości nie ma życia, bo to ona jest jego siłą – podkreślał zaznaczając, że ta miłość sprawdzana jest każdego dnia w wielkich i małych wyborach, słowach, gestach. Zauważył, że aby kierować się w życiu miłością trzeba jej najpierw samemu doświadczyć, a później pozwolić, aby – krok po kroku – zmieniała nasze życie.
Zachęcił młodych, aby docenili miłość, którą Bóg daje człowiekowi, bo ona przewyższa wszelkie formy ludzkiej miłości. – To jest najpiękniejsza i najwartościowsza miłość – mówił bp Damian Muskus dodając, aby wzorem i nauczycielem tej miłości był dla nich Jezus. – Przychodźcie do Niego, bo u Niego znajdziecie nadzieję i poczucie sensu życia – podkreślał zaznaczając, że ludzie „nie dadzą życia, nie wyrwą z samotności, nie ukoją samotności”. – Uwierzcie w miłość Boga, który ukochał nas aż po krzyż, aż po śmierć Swojego Syna – zakończył bp Damian.
Przed rozesłaniem, za otrzymany dar umocnienia w Duchu Świętym, szafarzowi tego sakrament oraz kapłanom przygotowujących ich do tej chwili podziękowali przedstawiciele młodzieży oraz ich rodzice, zaś przedstawiciel Rycerzy Kolumba poprowadził modlitwę – akt zawierzenia obecnych na uroczystości rodzin, Najświętszej Rodzinie z Nazaretu.
Pasterskie błogosławieństwo ks. biskupa Damiana zakończyło uroczystość, po której nowo bierzmowani, już tradycyjnie, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z celebransami.
Liturgię uświetnił parafialny chór Vox Clamantis.
Integralną częścią liturgii stacyjnej, po zakończonych uroczystościach, od dwóch lat, stała się godzinna adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu, w której obok grupy kilkudziesięciu wiernych uczestniczyły również siostry kanosjanki.

  1. więcej zdjęć: Media → Galeria zdjęć
  2. Homilia bp Damiana Muskusa: Media → bieżące: nagrania dźwiękowe – mp3

zdjęcie 3 – BPAK