Liturgia stacyjna (6)

#CiszaDlaKrakowa
WIELKOPOSTNY KOŚCIÓŁ STACYJNY

W czwarty czwartek Wielkiego Postu, 3 kwietnia, nasza świątynia była miejscem kolejnego spotkania stacyjnego, w ramach wielkopostnego pielgrzymowania arcypasterza i wiernych po kościołach krakowskich. W tym dniu również przybyły do naszej świątyni bp. Robert Chrząszcz, udzielił sakramentu bierzmowania grupie 83 osób spośród młodzieży naszej parafii.
Tradycja liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie, gdy na początku chrześcijaństwa, przez kilka pierwszych wieków, biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła. Zwyczaj wielkopostnych kościołów stacyjnych kultywowano w Rzymie do początków XIV wieku (aż do okresu awiniońskiego). Wielkopostną liturgię stacyjną przywrócił w Rzymie, w roku 1979, papież św. Jan Paweł II, proponując naśladowanie tego zwyczaju w innych stolicach biskupich. Równolegle, w 30 dniu Wielkiego Postu, w Rzymie liturgia stacyjna sprawowana jest w kościele św. Sylwestra i Marcina, w miejscu gdzie w starożytności stał dom rzymskiego prezbitera, w którym urządzono kościół domowy, czyli miejsce spotkań i nabożeństw pierwszej gminy chrześcijańskiej, w okresie krwawych prześladowań.
Wielkopostne pielgrzymowanie ma na celu stworzenie szczególnej przestrzeni do wyciszenia się i spotkania z Chrystusem. W sposób szczególny, wraz z kapłanami i wiernymi modliły się siostry kanosjanki, w intencjach, które mógł każdy z diecezjan przesłać, za pośrednictwem specjalnego formularza znajdującego się na stronie internetowej Krakowskiej Diecezji.
Wieczornej Mszy św. przewodniczył bp. Robert Chrząszcz, z którym w koncelebrze sprawowali Eucharystię: ks. proboszcz Jerzy Serwin, ks. oraz ks. Krzysztof Kasprzycki.
Na początku Eucharystii Dostojnego Gościa, parafian, a także pielgrzymujących do kościołów stacyjnych Krakowian, przywitał ks. proboszcz Jerzy Serwin, który powiedział: „Jesteśmy bardzo zaszczyceni i z wielką radością witamy Ciebie, Księże Biskupie w naszej parafii. Obecność pasterza pośród nas, w ramach wielkopostnego pielgrzymowania, w Roku Wielkiego Jubileuszu 2025 r., nabiera jeszcze głębszego znaczenia, bowiem nasza wspólnota będzie 16 grudnia obchodzić rocznicę poświęcenia naszej świątyni, które miało miejsce w 2000 r.”, a następnie poprosił biskupa o przewodniczenie Eucharystii udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży.
Przed rozpoczęciem obrzędu udzielania tego sakramentu, ze słowem Bożym, do młodych, zwrócił się celebrans z przesłaniem: Kościół jest wspólnotą, która nie boi się świadczyć, nawet, gdy wymaga to ofiary.
Na początku homilii bp Robert Chrząszcz przypomniał, że zebrani w świątyni łączą się duchowo z Rzymem, gdzie liturgia stacyjna zatrzymuje się w bazylice św. Sylwestra i św. Marcina. Zachował się tam m.in. dom rzymskiego prezbitera z III w., gdzie chrześcijanie spotykali się w czasie prześladowań, ryzykując życie. Następnie kaznodzieja zaznaczył, że nie jest łatwo, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, przyznać się do Chrystusa i stanąć po stronie Boga, dlatego otrzymacie dary Ducha Świętego, specjalne dary, które Wam w tym będą pomagać. Przypomniał kandydatom do bierzmowania, że wyrazili pragnienie by Bóg uzdolnił ich od mężnego wyznawania wiary. A wskazując a krzyże, znajdujące się na piersiach młodzieży, zaznaczył: „…gdy patrzymy na krzyż w sposób szczególny, powinniśmy widzieć, że za nim kryje się miłość Boga do nas, że Bóg oczekuje od wszystkich konkretnego stanięcia po Jego stronie” (pod koniec uroczystości, bp. Robert krzyże to poświecił dokonując aspersji).  Zaapelował do młodych ludzi, by otwarli swe serce na działanie Ducha Świętego, który objawił się poprzez życie i posługę św. Jana Pawła II, a którego 20 rocznice odejścia do Domu Ojca przeżywaliśmy w dniu poprzednim. Powiedział, że każdy z bierzmowanych otrzyma obrazek, na którym znajduje się wyjątkowa modlitwa do Ducha Świętego, którą od swego ojca otrzymał młody Karol Wojtyła. Podkreślił, że Duch Święty prowadził papieża przez całe życie, aż do świętości, a kończąc homilię przypomniał słowa Wielkiego Papieża Polaka z początku inauguracji jego pontyfikatu: „Nie bójcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
Na zakończenie Mszy św. proboszcz podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest także okazją do złożenia, w imieniu imieniu całej wspólnoty świętojańskiej, najserdeczniejszych gratulacji oraz wyrazów wdzięczności i uznania, okazji jubileuszu 30-lecia kapłaństwa biskupa Roberta.
Przed rozesłaniem, za otrzymany dar umocnienia w Duchu Świętym, szafarzowi tego sakrament oraz kapłanom przygotowujących ich do tej chwili podziękowali przedstawiciele młodzieży oraz ich rodzice, zaś przedstawiciel Rycerzy Kolumba poprowadził modlitwę – akt zawierzenia obecnych na uroczystości rodzin, Najświętszej Rodzinie z Nazaretu. Dokonywany akt zawierzania przy okazji liturgii stacyjnej, stał się już tradycją w naszej parafii.
Pasterskie błogosławieństwo biskupa Roberta zakończyło uroczystość, po której nowo bierzmowani zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z celebransami.
Liturgię uświetnił parafialny chór Vox Clamantis.
Integralną częścią liturgii stacyjnej stała się, po zakończonych uroczystościach, adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu, która trwała do godz. 21.00.

 

  1. więcej zdjęć → zakładka Media