7. Nowi szafarze

NOWI NADZWYCZAJNI SZAFARZE KOMUNII ŚWIĘTEJ

     Dla potrzeb duszpasterskich dzisiejszego Kościoła, zgodnie z duchem Soboru Watykańskiego II, do zanoszenia Komunii św. osobom chorym, których stan zdrowia nie pozwala na opuszczenie domów, ustanowiona została posługa świeckich pomocników udzielania Komunii św. (więcej na temat historii ustanowienia oraz zakresu tej posługi, można przeczytać na parafialnej stronie internetowej –> tutaj).
     W sobotę, 23 marca 2013 r., poprzedzającą Niedzielę Palmową, w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, z rąk ks. biskupa Jana Zająca otrzymali błogosławieństwo kolejni, nowi nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej. Uroczystość taka w naszej Archidiecezji, odbyła się już po raz ósmy i w tym dniu, przystąpiła do tej posługi 41 osobowa grupa, a wśród nich 3 przedstawicieli naszej wspólnoty parafialnej (alfabetycznie):

 

  • Antoni Franaszek,
  • Marek Jakubowski,
  • Krzysztof Ożóg

Uroczystość ta miała miejsce podczas koncelebrowanej mszy św., której przewodniczył ks. biskup Jan Zając. Wraz z ks. Biskupem w koncelebrze uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów. Wśród nich był nasz ks. Proboszcz Jerzy Serwin, który także pełni funkcję diecezjalnego duszpasterza nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św., a także ks. Mariusz Susek – diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, proboszczowie parafii, z których powołani zostali nadzwyczajni szafarze oraz księża wykładowcy, którzy mieli zajęcia z ta grupą
     Rozpoczynając Najświętszą Ofiarę ks. biskup zaapelował do wszystkich zgromadzonych o modlitwę za przystępujących do posługi nadzwyczajnego szafarza i dary Ducha Świętego potrzebne do świadczenia o miłosiernej miłości Zbawiciela, kryjącej się w tajemnicy znaku Krzyża – teraz zasłoniętego, aż do Wielkiego Piątku.
Po czytaniach liturgicznych, do zebranych, ze słowem Bożym zwrócił się celebrans.
     Kończy się okres Wielkiego Postu. Jutrzejszym dniem, Niedzielą Palmową, rozpoczynamy przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym w szczególnie głęboko wchodzimy w misterium paschalne. A przecież jeszcze brzmią w naszych uszach słowa z wypowiadane w Środę Popielcową mówiące nie tylko o naszej krótkiej egzystencji na tym świecie: prochem jesteś i w proch się obrócisz, ale także wzywające do nawrócenia.
Nawiązując do czytanej lekcji z księgi Ezechiela (Ez. 37, 21-28), ks. Biskup zwrócił uwagę na trzy słowa: zebrać, uwolnić, wyprowadzić. Prorok poucza nas zbawieniu. Bóg zaprasza każdego z nas do tego, aby uwolnić się z niewoli grzechu i otrzymać łaskę. Z kolei czytana Ewangelia (J. 11,45 –57) przedstawia cenę, jaką zapłacił nasz Zbawiciel za to, byśmy byli zbawieni: mękę i śmierć. Tą tajemnicą będziemy szczególnie mocno przeżywać w nadchodzących dniach, jednak musimy ją także ciągle nosić w naszych sercach. Jest to tajemnica miłosiernej miłości, czego widomym znakiem jest Eucharystia.
Jesteście na początku tej drogi – zwrócił się kaznodzieja do kandydatów na szafarzy – prowadzącej do głębszego przeżywania Eucharystii. Nasza obecność tutaj jest znakiem wielkiej miłości Boga, który chce się z nami podzielić skarbem, jakim jest Najświętszy Sakrament. Jesteśmy do tego przeznaczeni, aby być zjednoczonym z Bogiem i jest to wielkie wyróżnienie.
     Dzisiejsza Ewangelia również mówi nam, że Jezus widząc zbliżające się zagrożenie, oddalił się z uczniami na pustynię, gdyż chciał swoje ostanie chwile przed śmiercią, spędzić sam na sam z najbliższymi mu osobami. To wydarzenie mówi nam, tym którzy włączeni jesteśmy w historię zbawienia, że Jezu pragnie przebywać z nami sam na sam. Niosąc, czy podając Najświętsze Ciało drugim, szafarz bardzo zbliża się do tego wielkiego skarbu ogromnej miłości Boga do człowieka. Jezus zaprasza was szafarzy do bycia z nim sam na sam, blisko Jego Serca, zwłaszcza podczas pełnienia tej pięknej posługi – zakończył celebrans.
Następnie nastąpiło przedstawienie kandydatów na szafarzy arcypasterzowi, którego dokonał diecezjalny opiekun nadzwyczajnych szafarzy, ks. Jerzy Serwin. Na jego apel, aby wystąpili ci, którzy pragną przystąpić do tej posługi, powołani odpowiedzieli: „Jesteśmy”. Wówczas celebrans zwrócił się do wszystkich wiernych obecnych w świątyni, przedstawił zakres posługi nadzwyczajnych szafarzy, zapewnił o ich przygotowaniu do tego dzieła oraz o tym, że od biskupa otrzymują to upoważnienie. Zwracając się zaś do kandydatów celebrans podkreślił wagę ich posługi dla wspólnoty parafialnej, ale także zaapelował, aby byli przykładem życia chrześcijańskiego. Po tym wstępie, na pytania ks. Biskupa, kandydaci zapewnili o swojej woli podjęcia się tego zadania oraz przyrzekli wypełnianie jej zgodnie z przepisami liturgii Kościoła.
Po tym obrzędzie ks. Biskup, w imieniu Kościoła, wzniósł modlitwę o Boga z prośbą o dobre i godne wypełnianie posługi, a także, by ta posługa im samym przyniosła zbawienie.
Znakiem otrzymania posługi jest w naszej diecezji krzyż, który po uprzednim pobłogosławieniu, celebrans nakładał indywidualnie każdemu nowemu szafarzowi, przekazując znak pokoju i wzywając do pełnienia w Kościele zadeklarowanego przez nich zadania.
     Modlitwa powszechna obejmowała swoimi intencjami cały Kościół Święty, wszystkich kapłanów, rządzących w naszym kraju, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, chorych, przede wszystkich tych, do których z posługą przychodzą świeccy pomocnicy udzielania Komunii św. oraz zgromadzonych na tej Eucharystii wiernych.
Liturgia ofiary rozpoczęła się od przyniesienia w procesji, przez nowych szafarzy, darów ofiarnych: chleba i wina, a także daru duchowego jakim będzie nowa służba – niesienie Eucharystycznego Chrystusa chorym, którą oni rozpoczną za kilka dni.
Przed rozesłaniem, przedstawiciele nowych szafarzy podziękowali ks. Biskupowi Janowi za udzielone błogosławieństwo, wszystkim wykładowcom za trud wniesiony w przygotowanie ich do tego zadania, ks. Jerzemu Serwinowi za opiekę, a wszystkim za wsparcie przy podjęciu i przygotowywaniu się do tego dzieła.
Pasterskie błogosławieństwo zakończyło tę uroczystość.
Podczas uroczystości były obecne na ołtarzu relikwie św. Stanisława Kaźmierczyka, patrona nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i dlatego też ku jego czci odśpiewana została pieśń: „Oto dziś cię wysławiamy ojcze Stanisławie”.
     Po zakończonej uroczystości nowo pobłogosławieni szafarze, wraz ze swoimi rodzinami i zaproszonymi gośćmi oraz z księżmi wykładowcami spotkali się z ks. Biskupem Janem na wspólnym obiedzie.