Bierzmowanie 2013 – młodzież

BIERZMOWANIE 2013

W dniu 6 kwietna grupa 77. gimnazjalistów z naszej parafii przyjęła Sakrament Bierzmowania. Szafarzem był ks. Biskup. Grzegorz Ryś.
We wprowadzeniu do liturgii ks. Ryszard Gacek przypomniał zebranym, czym jest Najświętsza Ofiara: sakramentem naszego zbawienia dokonanego przez Chrystusa, podczas Jego śmierci na krzyżu Jest  także ofiarą dziękczynienia i uwielbienia za dzieło stworzenia, zaś Duch Święty sprawia, że chleb i wino stają się Ciałem i Krwią Chrystusa. Ten sam Duch Święty umocni dzisiaj młodych przyjmujących sakrament
Wraz z ks. Biskupem mszę św. koncelebrował nasz ks. Proboszcz Jerzy Serwin. Eucharystia. rozpoczęła się uroczystą procesją, podczas której, przy śpiewie hymnu do Ducha Świętego, do ołtarza, wraz z asystą kapłanów i służby liturgicznej, udali się celebransi. Następnie przedstawiciele rodziców kandydatów przywitali Dostojnego Gościa w naszej wspólnocie świętojańskiej oraz skierowali do niego prośbę o udzielenie sakramentu bierzmowania. Ze swej strony ks. Biskup podziękował za przywitanie i wyraził swoja radość, że wspólnie będziemy przeżywać wigilię Święta Miłosierdzia, zamykającego oktawę Wielkanocy.
Po liturgii słowa Ks. Proboszcz w imieniu Kościoła zwrócił się do Ks. Biskupa z prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży, zapewniając jednocześnie o właściwym jej przygotowaniu do otrzymania tego wielkiego daru. Po pytaniu Pasterza, jakich łask oczekują od Boga w tym sakramencie, kandydaci wyrazili wolę pragnienia umocnienia do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Po tej deklaracji celebrans zwrócił się do zebranych ze słowem Bożym.
Nawiązał on do przeczytanego fragmentu z Apokalipsy św. Jana (Ap 1, 9-11a. 12 – 13. 17 – 19). W tym miejscu kaznodzieja podał kontekst historyczny: św. Jan przebywał na karnym zesłaniu na wyspie Patmos, podczas prześladowania chrześcijan za czasów cesarza Domicjana. Następnie wyjaśnił też symboliczny gest: oto Jezus kładzie na głowie św. Jana prawą rękę. Ten gest zawsze w Kościele oznaczał przekazanie Ducha Świętego i powtarzany jest zawsze, przy udzielaniu sakramentów i również tutaj, za chwilę zostanie on powtórzony.
Prześladowany Jan pytając Chrystusa, jak ma w zaistniałej sytuacji postępować, otrzymuje odpowiedź: „Nie lękaj się!”  – a taka odpowiedź przychodzi wraz z Duchem Świętym. Rozwijając dzieje Kościoła począwszy od czasów starożytnych, ks. Biskup przedstawił obrazy wielu męczenników za wiarę: św. Klemens, św. Polikarp, św. Cecylia, czy bliższy naszym czasom, męczennik angielski z XVI w. Tomasz More. Wszyscy oni przyjmowali śmierć za wiarę ze spokojem. Wcale nie oznaczało to, że wyznawcy Chrystusa dobrowolnie szukali takiej śmierci, gdyż  chrześcijanie, jak każdy normalny człowiek, chcieli żyć. Jednakże w obliczu wyboru: wierność Jezusowi, czy zaparcie się Jego, wspomniani męczennicy, wybierali Jezusa, choć za to groziły tortury i śmierć. Co tym ludziom dawało siłę, aby dokonać  takiego wyboru – zapytał kaznodzieja i odpowiedział: Duch Święty. Męstwo nie polega na ryzykanctwu, kpinie, chojractwu. Chrystus w widzeniu św. Jana mówi o sobie: Jestem Pierwszy i Ostatni. To On, poprzez chrzest, był na początku waszego życia. I chociaż, w związku z wyznawaniem chrześcijańskich zasad,  spotkacie się różnymi sytuacjami, często trudnymi, a nawet dramatycznymi, to ostatnie słowa zawsze będzie należeć do Chrystusa. On nie traci kontroli nad światem. I ten, kto to wie, ma w sobie pokój, a wiedza ta pochodzi od Ducha Świętego, który przekazuje ją wraz ze swoimi Darami. Bierzmowanie umacnia do wyznawania wiary, a męczeństwo to radykalny sposób jej wyznania, choć nie jedyny. Kończąc kaznodzieja życzył, by przystępujący do sakramentu bierzmowania przyjęli Ducha Świętego i współpracując z Nim umieli wyznać swoją wiarę, gdyż to On wyzwala nas z lęku.
Liturgię sakramentu bierzmowania rozpoczęło wyznanie wiary oraz wyrzeczenie się zła i szatana. Następnie nastąpił obrzęd włożenia rąk przez ks. Biskupa Grzegorza oraz obecnych przy ołtarzu prezbiterów, podczas którego odmówiona została modlitwa wstawiennicza do Boga Ojca, aby zesłał Ducha Świętego na przybrane dzieci Boże. Następnie przystępujący do tego sakramentu podchodzili do stopni ołtarza, gdzie po namaszczeniu ich przez celebransa olejem krzyżma św., otrzymywali znamię Ducha Świętego i nowe imię.
Tę część liturgii zakończyła modlitwa powszechna za Kościół, nowo wybranego Ojca Świętego Franciszka, celebrującego Eucharystię ks. Biskupa Grzegorza, kapłanów, katechetów i nauczycieli, młodzież, która przyjęła Sakrament Bierzmowania, ich rodziców, świadków, zmarłych i całe eucharystyczne zgromadzenie.
Przed rozesłaniem przedstawiciele młodzieży, nawiązując do słów Ojca Świętego Franciszka, wypowiedzianych podczas Niedzieli Palmowej, że młodzi muszą powiedzieć światu, iż dobrze jest naśladować Jezusa, złożyli podziękowania Ks. Biskupowi za udzielony sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, umacniający do wypełniania chrześcijańskiego zadania, wygłoszone słowo Boże i modlitwę, rodzicom za wprowadzenie do wspólnoty Kościoła i wychowanie, zaś księżom i katechetom za przygotowanie do tej ważnej chwili oraz wieloletnią posługę kapłańską, zaś wszystkich zebranych w świątyni za modlitwę.
Kolejnym aktem było poświęcenie krzyży, które bierzmowani mają nie tylko nosić na swojej piersi, ale wpisać go powinni w swoje serce i odważnie wyznawać.
Do słów wdzięczności przyłączył się także Ks. Proboszcz, który podkreślił wagę udzielonego młodzieży sakramentu umocnienia w Duchu Świętym, do którego przyjęcia młodzież szczególnie przygotowywał ks. Marcin Masłoń. To jest wielka radość dla kapłana, gdy może przygotować i udzielać sakramentów świętych. Radość tym większa, że obecnie do sakramentu bierzmowania przygotowuje się 7 dorosłych osób, a jest to owoc Seminarium Odnowy wiary – podkreślił nasz duszpasterz.
Pasterskie błogosławieństwo ks. Biskupa zakończyło parafialną uroczystość.