34. zakończenie Roku Wiary

Uroczyste zakończenie Roku Wiary

     24 listopada, w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w Kościele katolickim odbywało się zakończenie Roku Wiary ogłoszonego przez Ojca Świętego Benedykta XVI.
     W naszej parafii obrzędy kończące ten nadzwyczajny czas, w którym proszono Pana o przymnożenie wiary, odbywały się na każdej Eucharystii. Suma parafialna o godz. 12.30 poszerzona była o dodatkowe ważne wydarzenie: na początku liturgii ks. prob. Jerzy Serwin poświęcił odnowioną boczną kaplicę z ciekawym, nowoczesnym wystrojem. Będzie ona służyć także mamom z małymi dziećmi, bowiem na monitorze można śledzić to, co dzieje się przy głównym ołtarzu.
     Na początku Mszy św. celebrans przypomniał, iż bez pomocy Ducha Świętego nie można wyznać, że Jezus Chrystus jest Panem i Bogiem, Zbawicielem i Królem Wszechświata. Duch Święty był Przewodnikiem na drogach kończącego się roku liturgicznego i sprawiał, iż wzrastała nasza wiara. Na ołtarzu składaliśmy owoce naszych wysiłków i wszystko zawierzaliśmy Bogu poprzez ręce Maryi, przepraszaliśmy Pana za zaniedbania i grzechy (szczególnie za niedowiarstwo). Na znak skruchy zgromadzeni przyjęli pokropienie głów wodą święconą.
     Homilię wygłosił ks. Ryszard Gacek. Była to chwila głębokiej refleksji, ujęta w przejmujące zdania i pytania: Chrystus umęczony, bity, skrwawiony, poniżany, lżony – to twój i mój Bóg – wierzysz w to? Chrystus biczowany, z cierniowa koroną na głowie – to twój i mój Król – wierzysz w to? Te obrazy Jezusa Chrystusa – Zbawiciela mówią o Jego wielkiej miłości do człowieka. A jaka jest nasza miłość bliźniego? Czy Chrystusowa?
     Po homilii nastąpił obrzęd „editio symboli”: zasłonięcie tekstu Credo, który został zawieszony w naszym kościele tuż przy chrzcielnicy, zapalenie świec od paschału, a potem złożenie wyznania wiary wobec kapłana, przedstawiciela Chrystusowego Kościoła.
     W Modlitwie Powszechnej, Chrystusa Króla Wszechświata, proszono o łaski dla Kościoła Świętego, jego pasterzy, za prześladowanych chrześcijan, ludzi dotkniętych klęską tajfunu na Filipinach, chrześcijańskie rodziny, zmarłych bliskich i obecnych na Mszy św., by ubogaceni przeżyciem Roku wiary, gorliwiej trwali na modlitwie, chętniej uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii i odważniej świadczyli o Chrystusie wobec ludzi.
     Po Komunii św. wszyscy włączyli się do wspólnej modlitwy dziękczynnej, powtarzając słowa skierowane do Jezusa: Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy.
     Niewątpliwie te uroczyste chwile, homilia i wiele znaków, które zawierała Msza św. kończąca Rok Wiary, na długo pozostaną w sercach uczestników modlitewnego spotkania.