35-lecie Ruchu Światło-Życie

35-lecie Ruchu Światło-Życie na Prądniku Czerwonym

 

24 maja b.r. w naszej parafii odbyło się 35-lecie Ruchu Światło-Życie na Prądniku Czerwonym. Wszyscy przybyli na ten jubileusz otrzymali czerwone identyfikatory i smycze przygotowane na tę okazję, które symbolizowały jedność całej wspólnoty oazowej w parafii. Uroczystość rozpoczęła się w kościele od przypomnienia postaci założyciela, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz przybliżenia głównego znaku oazy, jakim jest krzyż z dwoma greckimi słowami: fos, zoe (światło, życie). Wszyscy zostali uroczyście przywitani: począwszy od ks. Prałata Franciszka Chowańca, księży gości i pracujących obecnie w parafii oraz członków Wspólnoty dorosłych „Wody Jordanu”, Domowego Kościoła, a także starszych członków Ruchu Światło-Życie, aż po dzieci ze scholi i młodzież.
Godzinę świadectw rozpoczęliśmy od zapalenia świecy oazowej i przeczytania fragmentu Ewangelii, kiedy Jezus nazywa siebie Drogą, Prawdą i Życiem (J 14, 1-7) oraz poprosiliśmy Ducha Świętego, żeby nas prowadził oraz czuwał nad osobami, które miały opowiedzieć o swoim życiu w oazie. Na początek mówiła pani Izabela Ćwiertnia, która była pierwszą animatorką. Ze wzruszeniem wspominała czas swojej posługi w parafii oraz przybliżyła nam postać Czcigodnej Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki. Następnie o swoim życiu w oazie na Prądniku Czerwonym opowiedziała nam Ania Piegza także pełniąca tutaj posługę animatorską. Podzieliła się z nami radosną nowiną utworzenia Kręgu Domowego Kościoła w miejscowości, w której obecnie mieszka z rodziną. Później głos przejęła animatorka Agnieszka Hajduk, wyrażając ogromną radość na widok tak licznej scholi Oazy Dzieci Bożych, które zawsze były jej bliskie. Potem nadszedł czas na świadectwa przedstawicieli poszczególnych wspólnot oazowych w parafii. Rozpoczęli państwo Franaszkowie z Domowego Kościoła, następnie swoimi przeżyciami podzieliła się także Beata Urban z grupy „Wody Jordanu”, Agnieszka Olkuska ze scholi oraz Michał Marzec z Oazy Młodzieżowej. Zakończył ksiądz prałat Franciszek Chowaniec, dzieląc się z nami swoimi wspomnieniami związanymi ze św. Janem Pawłem II oraz ze Sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim, którego znał bardzo dobrze.
Po godzinie świadectw nadszedł czas na najważniejszy punkt programu, jakim była oczywiście Eucharystia pod przewodnictwem księdza Prałata Chowańca. Kazanie wygłosił ksiądz Mariusz Susek moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. Po Komunii nastąpił szczególny moment, kiedy wszyscy odczytaliśmy słowa zapisane na odwrocie naszych identyfikatorów: „Idę za Jezusem Chrystusem, który jest moim Światłem i Życiem oraz Drogą do Ojca. Przyjmuję Go jako mojego Pana i Zbawiciela; oddaję Mu swoje życie, aby nim kierował. Amen”.
Gdy skończyła się Msza Święta wyszliśmy na boisko przy parkingu, gdzie przygotowane były kiełbaski, sałatki, a na deser przeróżne placki i ciasteczka. Po posiłku zaczęliśmy zabawę, którą prowadzili dla nas profesjonalni wodzireje: Magdalena Nawojowska oraz Bartłomiej Koziara. Prowadzili oni mnóstwo zabaw i tańców, podczas których aktywne były dzieci, ale większość dorosłych też chętnie się włączała. Pod koniec obejrzeliśmy film przedstawiający historię Oazy na naszym osiedlu opowiedzianą oczami różnych osób – księży i animatorów, które miały szczególny związek z rozwijaniem się Ruchu w parafii, przeplatane scenkami przygotowanymi przez Oazę Młodzieżową. Całą uroczystość zakończyliśmy wspólnym zaśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego ok 21:30.