BIERZMOWANIE A. D. 2015

BIERZMOWANIE A. D. 2015
WPROWADZENIE RELIKWII ŚW. JOANNY BERETTA-MOLA

 

W Wielki Wtorek, 31. marca, podczas wieczornej Mszy św., miała miejsce w naszej parafii podwójna uroczystość: bierzmowanie 47 gimnazjalistów oraz wprowadzenie do naszej świątyni relikwii św. Joanny Beretta-Mola. Szafarzem sakramentu bierzmowania był ks. Biskup Jan Szkodoń, koncelebrowaną Mszę św. odprawiali ks. biskup Jan, ks. Proboszcz Jerzy Serwin oraz pochodzący z naszej parafii ks. Andrzej Wasilewski-Kruk.
Na początku Eucharystii przedstawiciele rodziców młodzieży przywitali w naszej wspólnocie świętojańskiej Dostojnego Gościa  oraz skierowali do niego prośbę o udzielenie sakramentu bierzmowania. Ze swej strony ks. Biskup podziękował za przywitanie i zapewnił o swojej modlitwie w intencji młodych, a także zaapelował, aby ten dzień zapisał się głęboko ich w sercach.
Po liturgii Słowa ks. Proboszcz, w imieniu Kościoła zwrócił się do ks. Biskupa z prośbą o udzielenie sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży, zapewniając jednocześnie o właściwym jej przygotowaniu do otrzymania tego sakramentu. Po pytaniu Pasterza, kandydaci wyrazili wolę pragnienia umocnienia do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. Po tej deklaracji celebrans zwrócił się do zebranych ze słowem Bożym.
Nawiązując do przeczytanej lekcji z Dziejów Apostolskich (Dz 1-6. 14. 22b – 23. 32-34a), mówiącej o zesłaniu Ducha Świętego, ks. Biskup przypomniał kandydatom, że jako dzieci, zostali już podczas chrztu, napełnieniu Duchem Bożym. Wtedy jednak wiarę w waszym imieniu wyznali rodzice. Dzisiaj wy młodzi, podejmujecie tę decyzję już samodzielnie – podkreślił celebrans.
Gest wyciągniętych kapłańskich rąk, to prośba do Ducha Świętego, aby zstąpił na was i uczynił świadkami Jezusa Chrystusa. Dopełnieniem tego gestu jest włożenie dłoni, namaszczenie olejem krzyżma i przyjęcie nowego imienia, indywidualne przez każdego z was – objaśniał celebrans. Przyjęcie przez was sakramentu bierzmowania odbywa się w Wielkim Tygodniu, na rok przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, na dwa dni przed 10 rocznicą odejścia do domu Ojca św. Jana Pawła II. Niech te wydarzenia kojarzą się wam i będą pamiątką przyjęcia sakramentu umocnienia – apelował kaznodzieja.
W dalszej części homilii, ks. Biskup Jan, nawiązał do przeczytanej Ewangelii (J 13, 21-33. 36-38), której treść mówi o ostatnich chwilach ziemskiego życia Jezusa, o wydarzeniach rozgrywających się w wieczerniku i roli trzech Apostołów: Jana, Szymona Piotra i Judasza.
Jan – wiernie trwający przy Mistrzu, obok Matki, pod krzyżem na Kalwarii, który później w swoim liście napisze „Bóg jest Miłością”, niech będzie dla was wzorem bycia przy Jezusie, nawet w trudnych momentach życia.
Piotr, który się Go zaparł, ale nad swoją zdradą zapłakał, Piotr, który z polecenia Pana, stał się fundamentem, skałą Kościoła, niech będzie dla was przykładem, że nawet po upadku, można wrócić do Jezusa, wyznając szczerze swoje grzechy przed kapłanem na spowiedzi św. Chrystus z radością przyjmie każdego nawracającego się.
Judasz, który też był powołany przez Jezusa, ale zdradził Go. Odszedł od Mistrza, od rodzącego się Kościoła. Jego duszę wypełniała ciemność, jak to zapisał Ewangelista: „A była noc”. Szatan kusi, że odejście od Boga to wolność. Judasz jest ostrzeniem: po popełnieniu grzechu wpadł w rozpacz. Tak działa szatan.
Następnie kaznodzieja przypomniał  postać św. Joanny Beretta-Mola, która poświęciła swoje życie dla swojego dziecka, aby ono mogło się urodzić żywe. Jej życie było wypełnieniem woli Bożej, wypełnieniem powołania małżeńskiego i macierzyństwa. Wielu z was wybierze drogę powołania do życia w małżeństwie. Niech ta święta będzie przykładem, że taką przyszłość trzeba budować w oparciu o Boga. Jest ona patronką małżeństw i rodzin. Drugim świętym, o którym powinniście pamiętać jest Jan Paweł II. Wracajcie do jego przemówień, zwłaszcza tych skierowanych do polskiej młodzieży – apelował arcypasterz. Nasz wielki rodak, przyjaciel rodzin i młodych niech będzie waszym przewodnikiem.
Kończąc celebrans zwrócił się do młodych z prośbą, aby podziękowali za dar przekazanej wiary, przede wszystkim rodzicom, a także i innym osobom: starszym członkom rodziny, katechetom, wychowawcom. Ks. biskup poprosił również, aby młodzi modlili się i byli świadkami wiary dla swoich rówieśników, którzy mimo tego, że zostali ochrzczeni odeszli od Boga, od Kościoła i nie przyjęli sakramentu bierzmowania.
Liturgię sakramentu bierzmowania rozpoczęło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych: wyznanie wiary oraz wyrzeczenie się szatana. Następnie nastąpił obrzęd włożenia rąk przez ks. Biskupa Jana i celebransów, a także obecnych przy ołtarzu prezbiterów – ks. dr Krzysztofa Sojki, ks. Marcina Masłonia – podczas którego odmówiona została modlitwa wstawiennicza do Boga Ojca, aby zesłał Ducha Świętego na przybrane dzieci Boże. Następnie przystępujący do tego sakramentu gimnazjaliści podchodzili do stopni ołtarza, gdzie po namaszczeniu ich przez celebransa olejem krzyżma św., otrzymywali znamię Ducha Świętego i nowe imię.
Tę część liturgii zakończyła modlitwa powszechna, którą odczytywali przedstawiciele nowobierzmowanych.
Szczególny charakter miała procesja z darami: oprócz chleba i wina niesiony był także obraz oraz relikwiarz św. Joanny. Dary te nieśli przedstawiciele młodzieży oraz rodzina pp. Magdaleny i Tomasza Mroczka-Balon, fundatorów obrazu i relikwiarza.
Pod koniec uroczystości przedstawiciele młodzieży podziękowali ks. Biskupowi Janowi za otrzymany sakrament bierzmowania, modlitwę i wygłoszone słowo Boże, a także złożyli podziękowania rodzicom za dar przekazanej wiary, kapłanom za przygotowanie do przyjęcia tego sakramentu oraz wszystkim zgromadzonym za modlitwę. Ze swej strony podziękowania złożył Dostojnemu Gościowi także ks. Proboszcz: za udzielenie młodzieży sakramentu umocnienia, pasterską obecność, wskazania, modlitwę. Swoje podziękowania ks. Proboszcz złożył również fundatorom relikwiarza i obrazu, a także wyrazy wdzięczności skierowane zostały pod adresem p. dr Krystyny Zając, która mając upoważnienie męża św. Joanny, śp. p. Piotra Mola, przygotowywała nas do tej uroczystości, przybliżając jej osobę, życiorys i jej drogę do świętości. Św. Joanna od tej pory, obok św. Jana Pawła II, jest w naszej parafii patronką małżeństw i rodzin.
Ostatnim akcentem uroczystości było poświęcenie krzyży – pamiątek otrzymanego sakramentu bierzmowania i obrazu św. Joanny Beretta-Moli oraz pasterskie błogosławieństwo uczestników uroczystości jej relikwiami.
Po zakończonej Mszy św. wierni mogli indywidualnie uczcić relikwie św. Joanny. Ceremonię uświetnił śpiew parafialnego zespołu muzycznego „Psalterion”.